Sheikh Zayed Grand Mosque

Sheikh Zayed Grand Mosque, Abú Dhabí

Toto architektonické umělecké dílo je jednou z největších mešit na světě. Má kapacitu až pro neuvěřitelných 41 000 věřících. Kromě toho má 82 kopulí, přes 1000 sloupů, lustry zlacené 24karátovým zlatem a, jak je tomu v Emirátech zvykem, pyšní se opět hned několika NEJ.

Největší ručně tkané koberce na světě a další…

Největší a rovnou i nejtěžší ručně tkané koberce na světě, které mají přesně stejný vzor jako stropy, což působí opravdu hodně zajímavě. Sheikh Zayed Grand Mosque je celá postavena ze speciálního bílého mramoru, který si dokáže i za silného slunečního záření udržet poměrně chladnou teplotu. Hlavní modlitební sál je ozdoben jedním z největších lustrů světa -10 m v průměru, 15 m na výšku a váha 12 tun. Stavbu obklopují bazény, ve kterých se mešita a její sloupy zrcadlí, a zesilují tak ještě její krásu.

Lustr v Sheikh Zayed Grand Mosque
Lustr v Sheikh Zayed Grand Mosque
Koberec v Sheikh Zayed Grand Mosque
Koberec v Sheikh Zayed Grand Mosque
Sheikh Zayed Grand Mosque
Sheikh Zayed Grand Mosque

Pár tipů a postřehů

Než jsme Sheikh Zayed Grand Mosque navštívili, schválně jsme si zjistili, jestli je možné přijít v kraťasech a zapůjčí nám ten jejich místní oblek. Jelikož jsme zjistili, že ano, vyrazili jsme v kraťasech, abychom si to pořádně a stylově užili. Podařilo se a my nafasovali slušivé místní pánské oblečky, tedy pro změnu v bílé barvě.

Vzali jsme si prohlídku s moc milou a příjemnou místní průvodkyní, která nám vysvětlila základy islámu a jak to vlastně všechno funguje, což rozhodně doporučuji udělat, aby se člověk také něco dozvěděl. No, moc jim to nezávidím, abych řekl pravdu…vstávat každý den před pátou ráno jen abych se pomodlil a pak ještě v průběhu dne 4x znovu, to bych zcela určitě dlouho nezvládnul.

Vcelku mě pobavily velké LCD značky Panasonic, které do interiéru absolutně vůbec nezapadají a navíc jsou použité jen pro přenos zvuku – obraz se v podstatě vůbec k ničemu nepoužívá.

Dobře je ale vyřešena a ukryta klimatizace  – ve stylových sloupech, takže si jí člověk normálně ani nevšimne.

[wpgmappity id=“12″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře