Charleroi, most

Belgické Charleroi – opravdu nejdepresivnější město Evropy?

V několika anketách bylo belgické Charleroi označeno za nejdepresivnější město Evropy. A právě v tomto městě jsem se rozhodl zakončit svůj prosincový vlakový trip po západní Evropě. Pravda… o těch anketách jsem se dozvěděl až po návratu. Až potom, co jsem si o Charleroi ještě něco dohledával; ale i tak jsem tušil, že tohle město nebude nějaké pozlátko.

Charleroi je celkem známé jako název pro letiště blízké Bruselu. V hlavním městě Belgie jsem už ale byl, tak jsem si řekl, že jak sednu večer na vlak z Lucemburku, tak zakotvím právě v Charleroi a pak už se jen přesunu na letiště. Dal jsem si tady dvě noci a věřím, že to nebude pro každého. A že hodně lidí by si ťukalo na čelo, pokud by tady mělo strávit byť jen jeden den.

Potom, co jsem o pár dnů dříve zažil předvánoční Mylhúzy nebo se kochal nádhernou atmosférou ve Strasbourgu, bylo Charleroi opravdu jiné kafe – ponuré, opuštěné, posmutnělé, no asi tedy fakt poměrně depresivní.

Centrum Charleroi
Centrum Charleroi

Památky UNESCO

Překvapivě má ale i památku zapsanou v UNESCO. Tou je radniční zvonice. Zajímavé je, že zvonice je do seznamu UNESCO zapsána nikoliv samostatně, ale jako součást skupiny několika desítek belgických a francouzských zvonic.

Zvonice, UNESCO
Zvonice zapsaná v UNESCO

A když už jsme u Seznamu světového dědictví UNESCO, pak je třeba zmínit, že tři bývalé černouhelné doly v blízkosti města jsou taky zapsány v tomto seznamu. Pak už má určitě smysl uvažovat o tom, že si člověk naplánuje pobyt v tomto městě.

Podél řeky Sambre – street art a fabriky

Ty doly jsem měl původně v plánu, ale na recepci hostelu jsem si vzal leták, který popisuje celkem zajímavou a ne moc komplikovanou cestu v podstatě přímo v Charleroi. Od nádraží Gare du Sud se jede městskou hromadnou (linky M1, M2, MHD se označují jako Metro) asi 5 km na okraj města a pak se vracíte pěšky kolem řeky, kanálu, opuštěných fabrik a míst se street artem, který jsem měl vyhlídnutý už při plánování samotné cesty do Charleroi.

nadrazi Charleroi
Nádraží Charleroi Sud, večerní příjezd

Jedna jízdenka stojí 2,40 EUR a platí 60 minut, takže se dá i vystoupit na nějaké zastávce, omrknout nějaký street art a zase se posunout dál. Celodenní pak stojí 5 EUR.

Linka M1
Linka M1, Nádraží Charleroi Sud

Vystupuju na stanici Moulin.

Stanice Moulin, Charleroi
Stanice Moulin, Charleroi

Informační leták je perfektně zpracovaný a je potřeba říct, že z toho mála, co je v Charleroi k vidění, se snaží vytřískat maximum. Na trase skoro nikoho nepotkávám, jen jednoho trochu pomateného pána, který neumí anglicky a já zase neumím vlámsky nebo francouzsky, ale přesto se mi snaží vysvětlit, co se vlastně v tamním regionu událo a proč to všechno tak zpustlo.

Cestou není kam spěchat, takže často zastavuju a fotím.

Street art
Street art

Občas zahlédnu část trasy metra, kterým jsem jel…

Místní metro
Místní metro

V letáku jsou popsané jednotlivé technické zajímavosti: továrny, mosty či elektrárny. I díky tomu je trasa orientačně jednoduchá.

Tovarny Charleroi
Tady dříve pracovaly tisíce lidí…
Just Charleroi
Prostě Charleroi…
Charleroi dog
Některé street art kousky pokrývají celou fasádu

Po asi 2-3 hodinách se dostávám zpátky do centra. Pokud mám hodnotit, tak určitě to stálo za to. Jen je to prostě jiný zážitek než být třeba v krásném centru Bruselu.

Zbývající čas trávím povětšinou touláním v ulicích, pobytem v hostelu a hledáním něčeho k snědku.

Od lokálů pro mladé cestovatele

Nebojte se… i tady si přijdete na své. I tady se dá zajít na belgické pivo, na belgické hranolky (nejlepší jsou prý v podniku Robert la Frite), skočit na kafe do kavárničky, jen už tu prostě těch podniků není tolik nebo vypadají opuštěně. Charleroi je jedno z měst, které jsou součástí projektu zdarma stažitelných nebo rozdávaných map Use it.  Podtitul těchto map – Free map made by locals for young travellers – vypovídá o všem. Takže si ji vyzvedněte třeba na hostelu a nechejte se inspirovat, kam zajít a co navštívit. Mimochodem hostel, kde jsem se ubytoval (Auberge de Jeunesse) je podle této mapky prvním pořádným hostelem ve městě s rozumnými cenami za ubytování.

Palais des Beaux-Arts
Palais des Beaux-Arts – místo konání koncertů a dalších kulturních akcí (od architekta Josepha Andrého)
Budova Charleroi
I takto to bohužel vypadá v centru třetího největšího belgického města
Nábřeží Charleroi
Nábřeží před hlavním nádražím

Jak to tedy je…

Je tedy Charleroi opravdu nejdepresivnější město Evropy? Těžko říci… takové srovnání by asi měl učinit někdo, kdo navštívil i ta nejzapadlejší města v Rumunsku nebo nejopuštěnější města v Moldavsku. Každopádně si dokážu představit, že pokud máte ve svém cestovatelském deníku už zapsaná místa jako Pripjať, Kišiněv, Karviná nebo máte rádi dnes tak populární urbex, pak i Charleroi se může dostat na mapu vašich plánovaných cest.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím autora za jeho práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře