Bratislava, sochy

Bratislava – Staré Město

Musím se pokorně přiznat, že ač nejsem milovník měst a radši než po cihlách a betonu koukám po přírodě, Bratislava na mě udělala velmi hezký dojem. To jen tak na úvod :)

Pokud se vydáte do slovenských končin vlakem s cílem v Bratislavě, jako první na vás dýchne vlakové nádraží, jehož sláva kdysi jistě hvězd se dotýkala, dneska už však ztratila něco ze své záře a hvězd se nedotýká. Ale je to jen nádraží, a pokud bychom hledali, na všem je něco pozitivního – jezdí tam vlaky.

Kam se v Bratislavě vydat

Rozhodně veďte své kroky do Starého Města. Tato historická část slovenského hlavního města má nádhernou vlastnost. Dokáže člověka uklidnit a pohladit mu „dušu“. Procházíte po kameny dlážděných cestách a chodníčcích, na kterých míjíte turisty a kocháte se domy, které z těchto cest a chodníčků po bocích vyrostly. Všechny detaily, které vás obklopují, dohromady tvoří nádherný celek, působící velmi elegantně, romanticky, jako krásná stará dáma.

Bratislava, Staré Město
Detail dokreslující celek (foto by Fotopanda)

Na každém rohu najdete tématické bary, kavárny, obchody se suvenýry, a pokud vyrazíte po setmění, určitě se vám poštěstí zaslechnout živou hudbu potulných i domácích muzikantů. A to už opravdu stojí za to, usednout na patník a vychutnat si chvíli.

Existuje ještě jedna věc, která vám může už tak příjemný zážitek vylepšit. A tou je pořááádný domááácí hambáč s kečupem, kvalitním sýrem, smaženou cibulkou, čerstvou zeleninou v osmažené housce, který voní na míle daleko, a když se jím upatláte, tak vám to je úplně fuk, dojíte ho a dáte si další a další a další…ach jo. Prostě láska na první pohled – na první kousnutí.

bratislava, hamburger
Hamburger z hladového okna, ve kterém se můžete podívat, jak se připravuje, pokud to vydržíte :). „Dívej se, jak to dělá, ty vole, tyy vole. To je sex.“ (foto by Fotopanda)

Stojí 4 eura a připravují ho v „hladovém okně“ na jedné z hlavních ulic, určitě na něj při toulkách Starým Městem narazíte. Anebo se prostě zeptejte kolemjdoucích na cestu, případně běžte po čichu :)

Moc hezké jsou úzké zapadlé uličky, které sice trochu připomínají rajón Jacka Rozparovače, na druhé straně jsou nádherné, velice klidné, a pokud si opět budeme všímat detailů, můžeme rovnou začít recitovat monolog z Cyrana z Bergueracu. Můžeme dát na stranu klobouk, můžeme pohrdat břečťanem, který rád cizopasí, a pracovat na díle, jak navštíviti lunu – velká romantika.

Bratislava, Staré město
Břečťan, který rád cizopasí, a místo jako stvořené pro práci na díle, jak navštíviti lunu. (Foto by Fotopanda)

Kousek od Starého Města protéká Bratislavou Dunaj. Pěšky se k této nádherné řece dostanete velmi snadno a za pár chvil. Přiznávám se, že mě velmi překvapilo, jak rychlá tato řeka je! Vltava je proti Dunaji opravdu volej – jak říkají vodáci.

Bratislava, město, Dunaj
Pohled na Bratislavu a řeku Dunaj z Bratislavského hradu (foto by Fotopanda)

Velmi se mi líbil fakt, že ať hledáme jakoukoliv zábavu, aktivní činnost, duševní pokrm, je tady kousek od všeho. Divadla, muzea, kostely, chrámy, restaurace…

Mnohdy člověk narazí na opravdu zvláštní a kouzelné místo. Obvykle to bývá takové, které vlastně vůbec nečeká. Jako například tento stylový antikvariát s českými knihami našich nejslavnějších spisovatelů.

Antikvariát ve Starém Městě. (Foto by Fotopanda)
Antikvariát ve Starém Městě (Foto by Fotopanda)

Pokud se projdeme po Starém Městě v Bratislavě, zažijeme opravdu zvláštní chvíle. Nasajeme tamní atmosféru, která je ojedinělá a určitým krásným způsobem velmi zvláštní. Rozhodně stojí za to!

Pokud se vám náš článek líbil, nejlépe nás odměníte jeho lajkováním a sdílením s vašimi přáteli nebo lajknutím naší stránky ŽivotNaCestách.cz na Facebooku. Děkujeme!

 

 

3 komentáře u „Bratislava – Staré Město“

  1. Souhlasím se vším, ještě bych přidala jeden typ – Slovac Pub na Obchodnej ulici – kouzelná atmosféra, nejlepší halušky.

  2. Z tohohle článku vypadá Bratislava pěkně:) Já tam byl dvakrát ale asi na špatných lokacích, mě se to město teda nelíbílo….

Komentáře