Palác v Mysore

Mahárádžův palác v Mysore, Indie

Uhodnout název nejznámějšího indického paláce není těžké. Je jím samozřejmě slavný Tádž Mahal. Pokud se však pohybujete na úplně opačné straně Indie, tedy na jihu, stojí za návštěvu i další významný indický palác, a sice ten, který se nachází ve městě Mysore (uvidíte i psáno jako Maisúr či Mysuru). Když název vyslovovali místní, znělo to jako [majsér], takže jsme si mysleli něco o tom, jak nás uctivě oslovují, než nám došlo, že nám sdělují třeba cílovou stanici autobusu, tj. právě toto město.

Palác v Mysore
Palác v Mysore

Město Mysore najdete v indickém státě Karnataka a má přes 800 tisíc obyvatel. Leží přibližně 150 km od Bengaluru, do kterého jsme přilétali a se kterým má solidní vlakové spojení.

Mysore nám přišlo takové jiné než místa, která jsme za těch předchozích pár dnů v Indii navštívili. Široké třídy až bulváry, povětšinou rozlehlé budovy a poměrně čisto v ulicích… I když pořád jsme v Indii, takže čistota švýcarských měst to samozřejmě nebyla, přesto bylo Mysore takové úhlednější.

Večer cestou k paláci
Večer cestou k paláci

Nejznámější památkou ve městě je tamní palác (označovaný jako Mysore Palace nebo Ambavilas Palace). I když je ve městě více paláců, tak pokud bude řeč o Mysorském paláci, tak bude řeč o tomto hlavním, největším a nejkrásnějším. Pochází přitom z roku 1912, takže se nejedná o extra starobylou památku. To ale vůbec nevadí…

Palác v Mysore
Palác v Mysore

V poslední době získal celkem na oblibě a ročně jej navštíví přes 3 miliony návštěvníků… Nicméně nenechte se odradit.

Indické děti se poslušně řadí do fronty před palácem
Indické děti se, už bosé, poslušně řadí do fronty před palácem.

Do paláce se vstupuje bosky. Člověk si aspoň příjemně zchladí chodidla o studenou dlažbu. V paláci by se nemělo fotit, aspoň tak přikazují cedule… Nicméně Indové fotí jako diví a své zálibě v selfíčkách se věnovali i tady. Tedy i my jsme cvakli párkrát spouští. Zajímavostí je, že v paláci jsou lustry z Čech.

Interiéry paláce (Audience Hall)
Interiéry paláce (Audience Hall)
Na nádvoří paláce
Na nádvoří paláce

Do palácového komplexu patří i 8 chrámů.

Jeden z 8 chrámů (Kote Sri Anjaneya Swamy Temple)
Jeden z 8 chrámů (Kote Sri Anjaneya Swamy Temple)

Pokud budete flexibilní, naplánujte si návštěvu Mysore na neděli nebo nějaký svátek. To bývá palác osvětlen cca 100 tisíci žárovek. Ale i v jiné dny je palác poměrně impozantně nasvícen… byť se tedy nedostanete navečer až přímo k němu.

Večerně osvětlený palác. Nedělní nasvícení (či v den svátku) je ještě jiný level.
Večerně osvětlený palác – Nedělní nasvícení (či v den svátku) se sto tisíci žárovkami je ještě jiný level.
Jedna z bran paláce a za ní samotný Mysore Palace
Jedna z bran paláce a za ní samotný Mysore Palace

Pár organizačních věcí

Od nádraží je to k paláci necelé dva kilometry, dá se jít tedy pěšky. Pokud budete mít naspěch, všude je to samá rikša. Vstupné do paláce činí 50 rupií a palác je otevřen od 10:00 do 17:30 hod. V paláci se postupuje v podstatě v davu a velmi pomalu. Každopádně je tu na místě obezřetnost ohledně cenností, co máte při sobě.

TIP: Láká vás poznat Indii v celé své kráse? Můžete si projet klasický trojúhelník a poznat Taj Mahal, vydat se do Himalájí nebo relaxovat na plážích v Goa. Vydejte se do Indie s českými průvodci – Zájezdy Indie.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře