Uhodnout název nejznámějšího indického paláce není těžké. Je jím samozřejmě slavný Tádž Mahal. Pokud se však pohybujete na úplně opačné straně Indie, tedy na jihu, stojí za návštěvu i další významný indický palác, a sice ten, který se nachází ve městě Mysore (uvidíte i psáno jako Maisúr či Mysuru). Když název vyslovovali místní, znělo to jako [majsér], takže jsme si mysleli něco o tom, jak nás uctivě oslovují, než nám došlo, že nám sdělují třeba cílovou stanici autobusu, tj. právě toto město.
Město Mysore najdete v indickém státě Karnataka a má přes 800 tisíc obyvatel. Leží přibližně 150 km od Bengaluru, do kterého jsme přilétali a se kterým má solidní vlakové spojení.
Mysore nám přišlo takové jiné než místa, která jsme za těch předchozích pár dnů v Indii navštívili. Široké třídy až bulváry, povětšinou rozlehlé budovy a poměrně čisto v ulicích… I když pořád jsme v Indii, takže čistota švýcarských měst to samozřejmě nebyla, přesto bylo Mysore takové úhlednější.
Nejznámější památkou ve městě je tamní palác (označovaný jako Mysore Palace nebo Ambavilas Palace). I když je ve městě více paláců, tak pokud bude řeč o Mysorském paláci, tak bude řeč o tomto hlavním, největším a nejkrásnějším. Pochází přitom z roku 1912, takže se nejedná o extra starobylou památku. To ale vůbec nevadí…
V poslední době získal celkem na oblibě a ročně jej navštíví přes 3 miliony návštěvníků… Nicméně nenechte se odradit.
Do paláce se vstupuje bosky. Člověk si aspoň příjemně zchladí chodidla o studenou dlažbu. V paláci by se nemělo fotit, aspoň tak přikazují cedule… Nicméně Indové fotí jako diví a své zálibě v selfíčkách se věnovali i tady. Tedy i my jsme cvakli párkrát spouští. Zajímavostí je, že v paláci jsou lustry z Čech.
Do palácového komplexu patří i 8 chrámů.
Pokud budete flexibilní, naplánujte si návštěvu Mysore na neděli nebo nějaký svátek. To bývá palác osvětlen cca 100 tisíci žárovek. Ale i v jiné dny je palác poměrně impozantně nasvícen… byť se tedy nedostanete navečer až přímo k němu.
Pár organizačních věcí
Od nádraží je to k paláci necelé dva kilometry, dá se jít tedy pěšky. Pokud budete mít naspěch, všude je to samá rikša. Vstupné do paláce činí 50 rupií a palác je otevřen od 10:00 do 17:30 hod. V paláci se postupuje v podstatě v davu a velmi pomalu. Každopádně je tu na místě obezřetnost ohledně cenností, co máte při sobě.
TIP: Láká vás poznat Indii v celé své kráse? Můžete si projet klasický trojúhelník a poznat Taj Mahal, vydat se do Himalájí nebo relaxovat na plážích v Goa. Vydejte se do Indie s českými průvodci – Zájezdy Indie.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!
Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články z šesti desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Laos, Kosovo, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
Motta: „Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“