Pestrobarevné trhy Devaraja Market v indickém Mysore

Indie. Země vůní a pachů, koření, chudoby. Ale také země barev. V jednom z článků jsme si již představili jihoindické město Mysore. Navštívili jsme tamní palác. Nicméně ten není jedinou zajímavostí ve městě. Neméně poutavá je návštěva trhu.

Před vstupem do trhu
Mysore – před vstupem do trhu

Na trhy se snažím vyrazit v každém místě, kam se na cestách dostanu  ať už jsou to bleší trhy, bazary, květinové trhy, trhy s ovocem, rybami či jiné. Je to pro jejich jedinečnou atmosféru, zajímavou a přepestrou směsici nabízeného zboží a možnost poznat zblízka způsob obživy místních obyvatel.

Trhy v Mysore (Devaraja Market) byly bezpochyby těmi nejbarevnějšími, jaké jsem doposud viděl.

Stánek s ovocem na trhu v Mysore
Stánek s ovocem na trhu v Mysore

Mysore je známé díky zpracování santalového dřeva a hedvábí. A rovněž výrobou vonných tyčinek; velké množství indické provenience se vyrábí právě v Mysore.

Stánek s vonnými tyčinkami
Stánek s vonnými tyčinkami

Ovoce, zelenina, kuchyňské nádobí, květiny, koření, káva, kadidla, vonné oleje, již zmíněné vonné tyčinky či vyhlášená místní sladkost Mysore Pak  to je hlavní sortiment trhu. Ten se na stejném místě nachází už přibližně 100 let. Někde jsem četl, že je tady 772 obchůdků a stánků, což není zrovna málo.

Jeden z mnoha zeleninových stánků
Jeden z mnoha zeleninových stánků

Nebuďte pohoršeni, pokud za stánky uvidíte hromádky odpadu ze zeleniny či ovoce. Po skončení trhu prý tyto odřezky slouží jako potrava pro krávy, o něž je  jak známo  v Indii většinou dobře postaráno.

Na trhu nemohou chybět chilli papričky
Na trhu nemohou chybět chilli papričky.

Impozantní jsou stánky s barevným práškem určeným zejména pro dekorace (motivy umění rangoli). Toto jsou přesně ty barevné prášky, které jsou tak oblíbené při indickém svátku barev Holi, o kterém možná již víte z jednoho z našich starších článků.

Přepestré jsou stánky s barevnými prášky
Přepestré jsou stánky s barevnými prášky…
...radost pohledět.
…radost pohledět.

Plná omamných vůní je květinová část trhu. Hodně květin je nazdobených do podoby girland a připravených tedy k ozdobení domů nebo pro slavnostní příležitosti, jako jsou svatby.

Na květinové části trhu
Na květinové části trhu
Na květinové části trhu
Na květinové části trhu

Můžete ochutnat ovoce, jaké jste ještě nezkusili; koupit nějaké koření či suvenýr anebo se jen tak procházet trhem, kochat se pestrými barvami a nasávat vůně a pachy. Zároveň je Devaraja trh výborným místem pro fotografy.

Při nákupu indického koření
Při nákupu indického koření na trhu v Mysore

Nicméně i poté, co opustíte trh a budete se potulovat ulicemi města, narazíte v Mysore na zajímavé pouliční stánky a na mnoho pouličních prodejců.

Stroj na šťávu z cukrové třtiny
Stroj na šťávu z cukrové třtiny
V ulicích Mysore – pouliční knihkupectví
V ulicích Mysore – pouliční knihkupectví
V ulicích Mysore
V ulicích Mysore

A co vy, vzbudili jsme ve vás tímto článkem o něco větší zájem o návštěvu této neuvěřitelné země, nebo už jste v Indii byli?

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře