Provoz v deltě Mekongu

Delta Mekongu, Vietnam

Je to 10. nejdelší řeka světa a stejné místo zaujímá i v žebříčku řek sestaveném podle objemu průtoku – Mekong. Tato řeka protéká Čínou, Laosem, Kambodžou a Vietnamem. Délka toku činí 4 350 kilometrů, povodí pak má rozlohu cca 795 000 km². My dnes navštívíme deltu Mekongu, tedy poslední úsek řeky ve Vietnamu v místech, kde se vlévá do Jihočínského moře.

Přístaviště nejen výletních lodí, My Tho, Vietnam
Přístaviště nejen výletních lodí, My Tho, Vietnam

Výlet do delty Mekongu se nabízí jako jednodenní výjezd ze Saigonu (obdobně jako prozkoumání tunelů v Cu Chi spolu s chrámem Cao Dai). Jako výchozí destinaci jsme zvolili město My Tho (často se ještě vyjíždí z města Can Tho). Mnoho cestovních agentur má deltu Mekongu v nabídce jako organizovaný výlet.

Převážně tedy všichni, nebo snad dokonce zcela všichni, co se ve stejnou dobu jako my sjížděli do My Tho, nasedli po skupinách do lodí a vydali se na společné výlety. Nás toto moc nelákalo a věděli jsme, že stačí chodit kolem lodí a on už si nás někdo odchytí, kdo nám sám učiní nabídku, že nás po deltě Mekongu povozí. Takto se nám podařilo domluvit s jedním Vietnamcem, že si sami sólo obsadíme jeho loď. Cenu se nám podařilo domluvit na 25 USD (za 3 osoby).

Přístaviště nejen výletních lodí
Čilý provoz na Mekongu

I když naším přáním bylo, aby nás vzal někam, kam nejezdí všichni ostatní, tak to bylo spíše jen zbožným přáním. Je potřeba i v tomto místě počítat s trochou komerce, takže vás každá loď zaveze na tatáž či přinejmenším obdobná místa. Tedy ta, kde vám je ukázán chov ryb či něco z místní kultury, nabídnuto něco k jídlu, něco ke koupi či alespoň možnost vyfotit se s hadem. Nicméně nakonec takové vařečky či lžíce z kokosového dřeva jsou praktický a pěkný suvenýr.

Občerstvení ve formě exotického ovoce
Občerstvení ve formě exotického ovoce
Chov ryb na Mekongu
Chov ryb na Mekongu

Ale to hlavní, kvůli čemu se do delty jezdí, tedy bloudění jednotlivými kanály mezi bujnou vegetací, prostě stojí za to. Hustá síť vodních cest, ramen a kanálů opravdu nenudí.

Velké oči prý chránily osazenstvo lodi před krokodýly
Velké oči prý chránily osazenstvo lodi před krokodýly.
Dalšího „krokodýlobijce“ necháme v klidu proplout, Mekong
Dalšího „krokodýlobijce“ necháme v klidu proplout… Mekong

Tedy shrnuto: I když si tento trip zřejmě nezařídíte přesně podle svých představ, tak určitě má smysl se do delty Mekongu vydat a poznat na vlastní kůži tento kout země, kde se žije u řeky a na řece.

Vietnamská žena obratně proplouvá jednou z mnoha vodních cest na Mekongu
Vietnamská žena obratně proplouvá jednou z mnoha vodních cest na Mekongu.
Řeka je pro ně téměř vším, Mekong, Vietnam
Řeka je pro ně téměř vším… Mekong, Vietnam

Pokud se vám náš článek líbil, nejlépe nás odměníte jeho lajkováním a sdílením s vašimi přáteli nebo lajknutím naší stránky ŽivotNaCestách.cz na Facebooku. Děkujeme!

1 komentář u „Delta Mekongu, Vietnam“

Komentáře