Stanování v zimě

Spaní ve sněhu

Jdeme spát ven. Teď v únoru? Vy jste magoři!

(Autor neručí za případné úmrtí čtenáře tohoto článku. Vše jsou pouze názory a vlastní zkušenosti. Nezapomínejme, že každý člověk je jiný a má hranice jinde. Vzpomínám, jak jsem při zimním „puťáku“ únavou a prochladnutím zvracel v noci u stanu, zatímco slečna vedle hrála na píšťalku. Pokud budete chtít vyzkoušet spaní v zimě podle pokynů, poprvé to proveďte někde v bezpečí – např. na zahradě.)

Spaní venku v přírodě, v lese, u vody je pohodička. Náramná romantika, kterou dokresluje plápolající oheň a vůně opékaného špekáčku. Teploučko, klídek, relax. Mnoho z nás ten pocit zná a mnoho z nás ho miluje.

Co ale dělat, když vás touha po spaní v lese přepadne uprostřed zimy? A je taaak silná! Opravdu! Tak silná, že sedíte doma, koukáte se z okna na zasněženou krajinu a třesou se vám nohy. Nastanou obvykle dvě situace. V té první sklopíte zrak a usednete k televizi. V té druhé pootočíte hlavu a pohled směřujete na batoh zavěšený na háčku. První situaci asi rozebírat nebudeme. :) Ta druhá je však už o dost zajímavější.

Spaní v zimě
Krásy zimní krajiny lákají turisty.

Co všechno si mám zabalit? Co budu nezbytně potřebovat?

Nepřibalit si určitou věc pro spaní v zimě totiž znamená mrznutí, kvůli kterému se v lepším případě nevyspíte. V druhém, horším, to znamená smrt – bez nadsázky! Spaní v zimě, lépe řečeno ve sněhu, je aktivita, u které záleží opravdu jen na vás, jestli přežijete nebo ne. Je to docela něco jiného než v létě. Můžete spát ve stanu i mimo něj. Bivak bez stanu však s sebou přináší spoustu dalších rizik, a pokud nevyjde vše, jak má, nebude vám dobře.

Více už tě, milý čtenáři, nebudu strašit. :) Toto vše má také své opodstatněné kouzlo a věř mi, že pokud přečkáš noc v zimě ve spacáku, budeš se cítit, že dokážeš všechno. A ten pocit je moc fajn!

Vrhneme se na popisování vybavení, které s sebou nezbytně potřebujeme nést, a odpovíme si na pár otázek, týkajících se spaní v zimě.

Smrk. Moravskoslezské beskydy
Spaní ve výšce 1 276 m n.m.

Základní vybavení

  • Zimní bunda
  • Batoh
  • Zimní kalhoty
  • Zimní boty
  • Rukavice (palčáky drží více teplo než oddělené prstové)
  • Čepice, kukla
  • Šálek, šátek – přes pusu, kolem krku
  • Ponožky 2-3 ks
  • Spodní prádlo
  • Funkční oblečení (triko, podvlíkačky, mikina)
  • Svetr (hrubá mikina)
  • Návleky
  • Nesmeky
  • Svíčka
  • Zapalovač, sirky
  • Plechový hrnek
  • Ešus
  • Čelovka
  • Nůž
  • Vařič
  • Teplý čaj :)
  • Pláštěnka (pokud „pláštěnkovou“ funkcí nedisponuje svrchní oblečení)

Pro spaní ve sněhu je vhodné mít náhradní oblečení pro případ propocení nebo promoknutí. Nemusíme ho použít, ale pokud bude nouze, příjde nám velmi vhod.

Zima, les
Romantická cesta zasněženým lesem

Pár slov o vybavení a zkušenostech

Jednou se stalo, že nám při celodenním pochodu ve velké zimě zamrzly čtyři plynové vařiče (ten kov nahoře). Naštěstí jsme měli tuhý líh, který je nahradil. Proto pokud neseme vařič, je lepší ho do něčeho zabalit a mít s sebou pojistku.

Nesmeky

Pokud je použijeme ve sněhu, sníh se na ně nabalí a zmrzne. Vzniklá vrstva ledu na podrážce vás pak bude tlačit. Vhodnější je použít nesmeky na ledu nebo zledovatělé cestě.

Suché oblečení

Před samotným spaním ve sněhu je dobré převléci se do suchého oblečení. I přesto to stojí docela dost sil vysvléct se v -17 °C do naha. Předejdeme tím podchlazení kvůli propocenému triku a spodnímu prádlu.

Oheň

Pokud založíme oheň na sněhu, bude se propadat. Osvědčilo se vyhrabat sníh až na zem nebo podložit oheň silnějšími větvemi, které zabrání jeho propadání.

Cepín

Zdá se být jako typ vybavení, které bychom spíše použili na osmitisícovce, ale zažil jsem pár situací i v horách okolo tisíce metrů nad mořem, kde jsem po něm zatoužil. Pokud šplháte do prudkého kopce s těžkým batohem po ledu stylem jeden krok dopředu, dva zpět, lepší než se trápit je přibrat cepín do výbavy.

Studený vzduch

Studený vzduch se drží u země! Pokud máme možnost, spěme trochu výš, nebo vykopejme kousek od sebe díru (pokud máme improvizovaný přístřešek), studený vzduch se bude soustřeďovat do námi vykopané prohlubně.

Instantní polévka

Je to rychlé, teplé a zasytí to. Tedy má všechny vlastnosti, které nejvíce oceníme v zimě.

Jaká část těla nejčastěji a nejvíce mrzne?

Ze zkušenosti můžu říct, že ať se obleču, jak chci, pokaždé mi nejvíce mrzne nos a chodidla. Nos se zakryje rukou, zachumlá do spacáku, tím se to vyřeší. Chodidla už tak jednoduše zahřát nejdou. Často se je snažím o sebe třít, ale pokud to děláte každých 20 minut, nevyspíte se.

Teplou krev si tělo stahuje k životně důležitým orgánům – proto nám v zimě mrznou dlaně a chodidla. Docela mi pomáhá autosugesce, kterou si „naháním“ teplou krev do prstů na nohách. Ať už to funguje nebo ne, zabaví mě to, než usnu. Jako skvělé, opravdu skvělé řešení mi přijde pořídit si „mini spacáčky“. Daly by se popsat jako péřové ponožky – tenhle druh vybavení, a to mi věřte, skutečně oceníte!

Jak zabránit podchlazení přes noc ve stanu?

Před odjezdem překontrolujte stan! Mějte vždy plán B! Ať už naplánovanou únikovou cestu k civilizaci, číslo horské záchranné služby či aluminiovou folii (moc důležitá!). Snažte se pořád vědět, kde jste!

Podchlazení nejlépe zabráníte výběrem vhodného oblečení. Samozřejmostí je termoprádlo. Podvlíkačky a triko. POZOR však na další vrstvy, které budeme dále oblékat. Takové oblečení má mimo jiné za úkol odvádět pot od těla. To znamená, že pokud si na termotriko oblečeme další bavlněné, zastaví se pot přesně v něm – bude nám při spaní ve sněhu ve spacáku zima a můžeme se podchladit.

Takže je dobré se vybavit vícero funkčním oblečením a skládat jednu vrstvu na druhou. Pokud máme vhodný spacák do teplot sahajících hluboko pod nulu, je lepší v něm spát pouze v jedné vrstvě, o ostatní se postará spacák. Pokud bychom se moc oblékli, zpotíme se.

Rozdíly jsou samozřejmě patrné i mezi jednotlivými značkami a modely stanů. Pro jejich detailnější srovnání můžete využít například tento test s recenzemi nejlepších stanů.

Svíčka

Vezměte si s sebou do stanu svíčku. Nezdá se to, ale její plamen velmi vyhřeje prostor (po celou dobu hoření svíčku kontrolujte). Další moc důležitou věcí je karimatka. Hodí se dvě. Tzv. alumatka (z jedné strany je pokryta hliníkovou folií) a klasická hrubá pěnová nebo samonafukovací. Poskládají se na sebe, hezky se doplní – od země bývá největší zima!

Boty a všechno vybavení mějte ve stanu. Pokud tak neučiníte, může se vám stát, že ráno strávíte půlhodinku nahříváním bot zapalovačem. Nebo vás kamarád může mlátit po hlavě bundou, kterou jste zapomněli venku a ta převzala vlastnosti dřevěného prkna (ano, to vše se stalo).

Spaní bez stanu

Spaní bez stanu je docela velké riziko. Pokud je -20 °C, nebývá už to taková legrace, jak se může zdát. Ale člověk je tvor velmi chytrý a dokáže si poradit v mnoha situacích. Stačí trochu zapojit fantazii a kreativitu. S těmito nástroji pak dokážeme nejen neumrznout, ale také se dobře vyspat.

Pokud neplánujeme, nebo nemáme čas postavit sněhový záhrab, poslouží nám přírodní materiál. Najděme spadlý nebo vyvrácený strom, trochu ho upravme větvemi tak, abychom postavili střechu a co nejvíce uzavřeli příbytek. Každý stupeň navíc oceníme a uzavřený prostor dokážeme vyhřát svým vlastním teplem (POZOR, přílišným teplem může roztát okolní sníh, který se změní na vodu – ještě se mi to ale nestalo).

Velmi osvědčený způsob izolace spacáku od studené země jsou smrkové větve. Pokud jich pár natrháme (vrstva nejméně 10-15 cm) a podhodíme pod sebe, bude nám teplo. Klidně se můžeme smrkovými větvemi i přikrýt.

Do spacáku si vezměme boty. Pokud je necháme venku, nastane stejná situace, jakou jsem popsal pár řádků nahoře – zmrznou. Budeme jimi sice moci vysekat díru v ledu nebo pokácet strom, každopádně je neobujeme.

Pokračování příště… :)

Informace v tomto článku jsou zkušenosti, které jsem tábořením v zimě a spaním ve sněhu nasbíral, a vše prožil na vlastní kůži. Snad se vám budou hodit a přinesou spoustu zábavy.

Pokud se vám náš článek líbil, nejlépe nás odměníte jeho lajkováním a sdílením s vašimi přáteli nebo lajknutím naší stránky ŽivotNaCestách.cz na Facebooku. Děkujeme!

3 komentáře u „Spaní ve sněhu“

Komentáře