Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin) - tady si můžete opravdu téměř šáhnout na podvozek Jumba.

Nejšílenější pláž světa – Maho Beach na ostrově St. Marteen (Svatý Martin)

Pokud nemáte rádi zimu a nekonečné dny plné šedi, můžete si čekání na jaro zkrátit například cestou do teplých krajin. Jednou takovou destinací, která se přímo nabízí, je kupříkladu Karibik. Blankytná obloha, jemný písek, azurově modré moře, tropická krajina a teploty celoročně kolem 27 stupňů Celsia ve stínu…

Jeden z mnoha karibských strovů – Svatý Martin, je součástí Malých Antil a najdete ho ve východním Karibiku. Ostrov je rozdělen na dvě části: nizozemskou Sint Maarten a francouzskou Saint Martin.

Maho Beach, St. Marteen - Svatý Martin
Maho Beach, St. Marteen – Svatý Martin

Bezesporu největší zajímavostí tohoto ostrova je pláž Maho Beach. Ihned za touto malou pláží totiž začíná přistávací plocha letiště The Princess Juliana Internatiol Airport. Jeho přistávací dráha není zrovna moc dlouhá, a proto letadla klesají nad mořem tak prudce, že nad pláží přeletí těsně nad hlavami přítomných turistů, kteří přílet každého letadla s nadšením očekávají, a ihned za pláží letadla dosednou na přistávací plochu.

Je to opravdu neuvěřitelný zážitek, pro který sem také přijíždějí tisíce nadšenců z celého světa.

Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin) - davy fanoušků a turistů čekají na přílet dalšího letadla.
Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin) – davy fanoušků a turistů čekají na přílet dalšího letadla.

Protože ostrov není moc velký, dostanete se na pláž téměř z kteréhokoliv místa ostrova za cca 20 dolarů taxíkem. Na okraji pláže je Sunset bar, kde na surfařském prkně uvidíte přílety těch největších letadel. Kromě obrů jako je Jumbo zde během dne přiletí spousta „menších“ Boeingů a pak i opravdu malá letadýlka.

Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin) - přistání letadla vám probíhá doslova nad hlavou!
Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin) – přistání letadla vám probíhá doslova nad hlavou!

Na pláži Maho Beach na ostrově St. Marteen je rozhodně celý den na co koukat. Každou chvíli přiletí nějaké letadlo a čas mezi jednotlivými lety si člověk zkrátí příjemným koupáním v moři.

Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin)
Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin)

Kolem oběda provoz na letišti houstne a většinou přilétají největší letadla.

Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin) - kolem oběda provoz houstne a přilétají větší letadla...
Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin) – kolem oběda provoz houstne a přilétají větší letadla…

Našim největším zážitkem byl bezesporu přílet Jumba společnosti KLM. Obrovské letadlo opisuje v dálce oblouk kolem ostrova a míří na přistání. Před jeho příletem přijedou k pláži dva velké čluny s po zuby ozbrojenými vojáky, kteří mají zřejmě zabránit případnému teroristickému útoku. V tu chvíli jsou na pláži všichni na nohou a utíkají na místo, kde každým okamžikem přeletí tento obr.

Rychle se blíží k pláži a během pár vteřin přeletí tak nízko, že má každý pocit, že stačí povyskočit a dotkne se podvozku. Kolosální zážitek, který patří k mým nejkrásnějším z cesty po Karibiku.

Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin) - tady si můžete opravdu téměř šáhnout na podvozek Jumba.
Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin) – tady si můžete opravdu téměř sáhnout na podvozek Jumba.

Po pár hodinách je Jumbo nachystáno opět k odletu z ostrova. Jeho start přiláká na pláž Maho Beach asi nejvíce turistů. Protože jsme tento ostrov navštívili již podruhé, máme dva zcela rozdílné zážitky.

Ihned za pláží je úzká silnice, za ní plot, který odděluje letiště od okolního světa.

Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin) - plot mezi pláží a letištěm.
Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin) – plot mezi pláží a letištěm

Nadšenci (nebo šílenci?) se drží plotu a pár metrů před plotem již stojí Jumbo nachystané ke startu. Pilot uvede do provozu všechny 4 motory a v tu chvíli nastane na pláži malý Armagedon. Tah všech motorů vyvolá pěknou písečnou bouři. Kdo se pevně drží plotu, vlaje ve vzduchu, všichni ostatní, včetně všech věcí na pláži, letí během několika vteřin do moře.

Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin) - start Jumba aneb všechno lítá, co má peří!
Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin) – start Jumba aneb všechno lítá, co má peří!

Během krátkého okamžiku je letadlo ve vzduchu a na pláži se všichni vzpamatovávají z právě prožitého okamžiku. My jsme si mysleli, že stojíme relativně bokem, to byl však velký omyl :-­). Dostali jsme pěkný skotský střik ve složení horký vzduch z motorů + písek, ale stihli jsme naštěstí ještě utéct. Naše věci však skončily v moři. Díky bohu chvíli trvá, než do fotobrašny nateče voda, takže můj nejdražší objektiv to přežil zcela bez újmy :-­).

Při druhé návštěvě ostrova jsme si již dali pozor a šli jsme trošku dále. Ten den byly na pláži stovky, možná tisíce lidí a pilot se zřejmě rozhodl neriskovat jejich životy a zdraví.

Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin).
Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin).

Když viděl stovky lidí přilepených na plotě, popojel při startu trošku dále a k následnému efektu smetení všeho do moře tudíž vůbec nedošlo.

Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin).
Maho Beach, St. Marteen (Svatý Martin).

Maho Beach na ostrově Svatého Martina je úžasné místo, kde se vyřádíte, osvěžíte a jako bonus k tomu všemu ještě zažijete opravdu nevšední zážitek.

Podobné místo by v Evropě pravděpodobně nebylo vůbec přístupné lidem. V Karibiku ale jen vyvěsí ceduli, že je místo životu nebezepečné a tím jsou všechny bezpečnostní normy splněny. :-­) Ještě štěstí, že jsou na světě i taková místa, kde se tyhle věci a předpisy neberou tak vážně.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

2 komentáře u „Nejšílenější pláž světa – Maho Beach na ostrově St. Marteen (Svatý Martin)“

  1. riadna divočina :) .. určite by som si to chcel pozrieť ale zase kebyže si chcem chillovať pekne na pláži a celý deň mi ponad hlavu lietajú lietadlá tak by ma to asi nebavilo … zaujímalo by ma ešte či sa tam nieked yniekto vážne zranil kvôli tomu?

  2. Dobrý den.
    Chtěl bych se zeptat,jak jste se na tento ostrov dostali(zaoceánský parník)? Nebo jste na ostrově bydleli déle. Děkuji za odpověď

Komentáře