Výstup na sopku Santa Maria a relax ve Fuentes Georginas

V jihozápadní části Guatemaly poblíž města Quetzaltenango (Xela) se do výšky 3 772 m n. m. tyčí vulkán Santa Maria, který je jedním z nejvyšších vrcholů v okolí.

Santa Maria
Santa Maria

Výhled na erupce Santiaguita

Z vrcholku Santa Marii je možné sledovat erupce na pobočné menší části, která dnes nese název Santiaguito. Právě tato část sopky je v současné době aktivní a erupce můžete pozorovat zhruba dvakrát do hodiny.

Erupce sopky Santiguaito
Erupce sopky Santiguaito

Výstup začíná zhruba na 2 300 m n. m. a čekají na vás 3 – 4 hodiny po hornatém i skalnatém povrchu, plném kamenů a kořenů, samozřejmě do kopce.

Výstup na sopku Santa Maria
Výstup na sopku Santa Maria

Buďte ve formě a mějte vhodnou obuv – výstup je náročný jak fyzicky, tak terénně. Převýšení 1 400 m zvládnete během 4 hodin.

Santa Maria, Guatemala
Santa Maria, Guatemala

Santa Maria – místo blíže bohům

Během víkendů se na vrcholku Santa Marii schází především místní věřící, kteří zde provádí různé náboženské rituály. Jedná se především o tradiční mayské kultury a křesťany.

Lidé totiž věří, že na vrcholku hory jsou mnohem blíže k bohům. Cestou tedy potkáváte děti, rodiče i babičky, ale také nemocné a nemohoucí, kteří nesou na vrcholek vulkánu své dary bohům.

Santa Maria, Guatemala

Atrakce turistických agentur v Xele:

  • Možnost výstupu na Santa Maria a sledovat erupce Santiaguita za úplňku – je možné vidět také lávu a užít si pohled na rozsvícená města okolo.
  • Vyrazit na 2-3denní trek ze Santa Marii až k jezeru Atitlán.

Santa Maria, Guatemala

Relax ve Fuentes Georginas

Po výstupu na sopku Santa Maria jsme si druhý den dali oddechový. Vyrazili jsme do hot springs poblíž Xeli zvaných Fuentes Georginas. Zde se můžete vykoupat v bazéncích, které jsou tvořeny prameny ohřátými sopečnou lávou.

Fuertes Georginas, Guatemala
Fuertes Georginas, Guatemala

Voda protéká z jednoho bazénku do druhého. Ty proto mají různé teploty. Prameny obsahují minerály a jsou považovány za vysoce léčivé. Proto zde potkáte spousty místních, kteří zde rehabilitují. Doporučujeme do Fuentes Georginas vyrazit ráno, kdy místo není přeplněné.

Hot Springs Fuertes Georginas
Horké prameny – hot springs Fuertes Georginas

Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody. Horké prameny na vás působí podobně jako sauna.

Pak už si jen užijte skvělý čas plný zaslouženého relaxu a pohody. :)

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře