Feria de abril

Feria de Abril de Sevilla – týdenní ochutnávka španělského života

Každý rok přesně dva týdny po Semana Santa (španělská obdoba Velikonoc) se jihošpanělské město Sevilla zahalí do barev všeho druhu, olemuje ulice lampióny a na jeden týden se vrátí do 19. století, ze kterého Feria de Abril pochází.

Poprvé se tento dubnový „veletrh“ v Seville konal roku 1847 jako trh hospodářských zvířat. Sváteční atmosféra, která se kolem něj vytvořila, se brzy přetvořila z pouhé obchodní události na trvalou součást sevillského společenského kalendáře.

Hlavní vstupní brána do centra všeho dění
Hlavní vstupní brána do centra všeho dění

Feria de Abril v dnešní podobě představuje jednu velkou týden trvající párty, která je zahájena testem světel o pondělní půlnoci, kdy jsou rozsvíceny tisíce různobarevných žárovek lemujících prostor ferie a také hlavní 50metrovou bránu.

Každý rok tato událost přiláká na milion lidí z různých částí Španělska, ale i jiných koutů světa. V tomto týdnu se v Seville spojuje opojná směs nejlepších španělských bullfighterů, odborných jezdeckých jezdců, nejokázalejších flamenco tanečnic a „obyčejných“ lidí.

Výzdoba z barevných lampionů lemující sevillské ulice v době Sevilla Fair
Typická lampionová výzdoba sevillských ulic v době ferie

Feria de Abril obklopuje plochu 1,2 km² jihovýchodně od města hned vedle řeky Guadalquivir v části Los Remedios. Za hlavní bránou se rozkládá přes 1 000 stanových domečků zvaných “casetas”, které patří rodinám a nejrůznějším spolkům, a je to právě tady, kde jsou přátelé, příbuzní a hosté vítáni lahodným jídlem a pitím.

Většina casetas je však turistům uzavřena, neboť se jedná o soukromá místa, kam je vstup možný pouze na pozvání. To však tomuto festivalu nijak na kráse pro turisty neubírá, neboť všechny španělské tradice a důležité události se odehrávají právě na ulicích.

Zde kolem vás proudí tisíce svůdných Španělek oděných v tradičních flamenco šatech s obrovskými kytkami ve vlasech, rozjařených Španělů v oblecích, na každém rohu se hraje, zpívá a tančí sevillana (sevillská obdoba flamenca) a tradiční andalusijský nápoj rebujito teče proudem.

Uvnitř casetas - typického stanového party domu v době Feria de Abril
Interiér jedné z tisíce casetas

Během týdne je festival ještě obohacen řadou doprovodných programů pro děti i dospělé. Každý den se oficiálně otevírá ve 14 hodin průvodem koňů s nazdobenými kočáry, které si lze pronajmout.

Nechybí přehlídky jezdeckého umění, cirkusové kousky koní tančících sevillanu ani tradiční býčí zápasy, které jsou považovány za ty nejlepší v celé zápasnické sezóně. Konají se každé odpoledne v aréně Plaza de la Maestranza a pro plné splynutí s divokou španělskou krví by si je neměl nechat ujít žádný návštěvník.

Koně s profesionálními jezdkyněmi tančící Sevillanu během Feria de Abril
Jedno z řady doprovodných představení – koně tančící klasický tanec sevillana

Celý týden zde panuje velice přátelská atmosféra, a i když jste turisté, tak se vám mnohokrát stane, že vás někdo zatáhne do některé ze soukromých casetas a pozve vás na drink či drobné pohoštění (klasické tapas).

Kočárový průvod, kočáry tažené bílými koňmi na začátku každého dne Feria de Abril.
Kočárový průvod, kočáry tažené bílými koňmi na začátku každého dne Feria de Abril

Rovněž o konverzaci zde není nouze, jelikož Španělé jsou velice družní. Noci jsou zde již teplé, a tak je rovněž běžné, že ještě v 8 hodin ráno potkáte skupinky proudící ulicemi na snídani před tím, než se odeberou ke krátkému spánku, aby zase okolo druhé hodiny již v pozoru sledovali kočárový průvod.

V tomto týdnu v Seville zažijete, jak Španělům chutná život, a pochopíte, proč si tolik stojí za svým životním krédem „pracuj, abys žil, a nežij, abys pracoval“.

Nejbližší termíny Feria de Abril jsou:

  • 21. – 26. dubna 2015
  • 12. – 17. dubna 2016
  • 2. – 7. května 2017

Pokud se vám článek líbil, nejlépe nás odměníte příspěvkem na provoz webu anebo pronájmem reklamních ploch či jinou formou reklamy na našich stránkách. Velmi potěšíte také lajkováním a sdílením našich článků.

Komentáře