De Haan, Belgie

Belgické pobřeží omývané vlnami Severního moře je v průvodcích opomíjeno, ačkoliv má své kouzlo a rozhodně stojí za návštěvu. Nedaleko od Oostende, na pobřeží Severního moře, leží obec De Haan.

Z historie De Haan

Prameny uvádí, že De Haan vzniklo na území poldru osad Klemskerke a Vlissegem. Osady byly chráněny valem z písečných dun, což je důvod, že zůstaly prakticky nedotčeny i přes mnohé povodně v historii pobřeží. Původní obyvatelstvo žilo v písečných dunách pobřeží, většinou se jednalo o dělníky a rybáře specializující se na lov garnátů. Tehdejší vlády něměly z těchto obyvatel radost, protože byli podezříváni z ukrývání různých zlodějů a pašeráků.

De Haan - stvořeno pro odpočinek
De Haan – stvořeno pro odpočinek

Písečné duny

Písečné duny na pobřeží by dnes nebyly tím, čím jsou, kdyby se o ně obyvatelé nestarali. Díky větrnému charakteru přímořského počasí docházelo a dochází k erozi dun, a proto byli obyvatelé nuceni do jejich zpevňování zatravňováním. Duny totiž tvoří val, chránící De Haan před vlivem moře, stejně tak jsou protipovodňovou hrází. Jejich dobrý stav tak byl a je pro De Haan životně důležitý.

V roce 1886 tehdejší ministerstvo zemědělství vypracovalo plán zalesnění písečných dun, protože pouhé zatravnění dun bylo díky všudypřítomným králíkům nedostatečné. Králíci si v dunách hrabali nory a narušovali tak nekonečnou snahu místních.

Projekt vypracoval zahradní architekt L. Van der Swaelmen. Vznikl tak park o rozloze 157 akrů, sloužící jako místo odpočinku a procházek pro turisty a místní. Park se táhne od Wenduine k panství Vosseslag.

De Haan disponuje nejdelší pláží v celé Belgii. V dunách se ukrývá i 18jamkové golfové hřiště.

Architektura

Stejně jako Oostende, i v De Haan je cítit dotek ruky krále Leopolda II., který měl obrovský podíl na lázeňské historii Oostende a blízkého okolí. De Haan tak bylo v době svého rozmachu pečlivě plánováno po architektonické stránce s ohledem na to, aby působilo jako oáza klidu plná zeleně, což se podařilo.

De Haan - typická architektura
De Haan – typická architektura
De Haan - promenáda na pobřeží
De Haan – promenáda na pobřeží

Skoro všechny budovy jsou z období takzvané Belle Époque, tedy doby vzniku plakátů Alfonse Muchy. Domy jsou barevné, hravé, v De Haan vládne opravdu klidná atmosféra a pro mě to bylo jedno z mála míst, kde jsem dokázal opravdu vypnout. S trochou vtipu a nadsázky by se možná dalo říci i to, že to byl jeden z důvodů, proč se tu na dobu šesti měsíců v roce 1933 zabydlel ve vile Savoyarde i Albert Einstein, když odešel z předválečného Německa.

Kusttram – nejdelší tramvajová linka na světě

Belgická pobřežní tramvajová síť se táhne od francouzských hranic po celém pobřeží až k hranicím s Nizozemím. Konkrétně začíná v obci De Panne a končí v Knokke-Heist. Délka trati je 68 kilometrů a čítá 70 zastávek.

De Haan - stanice Kusttram
De Haan – stanice Kusttram

Provoz byl zahájen v roce 1885 mezi městy Oostende a Nieuwpoort. Na počátku byly tramvaje na trati parní, v roce 1912 byla trať elektrifikována. V letních měsících je po této trati přepraveno kolem 3 miliónů cestujících.

De Haan dnes

De Haan je opravdu klidné místo, je proto více než vhodné pro lidi toužící po klidu, kdy shon nechají za hlavou a chtějí se věnovat především relaxování v dunách, v letních měsících u moře, ve kterém se dá koupat, i když je samozřejmě chladnější. Vzduch je zde opravdu čerstvý a čistý a větrné počasí samozřejmé.

Pokud tedy potřebujete vypnout a vyčistit si hlavu, je toto místo vhodné právě pro vás. Kdo by čekal takové místo právě v Belgii?

De Haan - jedna z mnoha půjčoven šlapacích vozíků
De Haan – jedna z mnoha půjčoven šlapacích vozíků

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Někdo cestuje, protože jeho cesta má určitý cíl, pevný bod na jejím konci. Skutečností ale je, že samotná cesta cílem je. Totéž platí pro žití. Žijme, abychom žili. Nepřežívejme. Na to je život moc vzácným darem.

Napsat komentář