De Haan, Belgie

Belgické pobřeží omývané vlnami Severního moře je v průvodcích opomíjeno, ačkoliv má své kouzlo a rozhodně stojí za návštěvu. Nedaleko od Oostende, na pobřeží Severního moře, leží obec De Haan.

Z historie De Haan

Prameny uvádí, že De Haan vzniklo na území poldru osad Klemskerke a Vlissegem. Osady byly chráněny valem z písečných dun, což je důvod, že zůstaly prakticky nedotčeny i přes mnohé povodně v historii pobřeží. Původní obyvatelstvo žilo v písečných dunách pobřeží, většinou se jednalo o dělníky a rybáře specializující se na lov garnátů. Tehdejší vlády něměly z těchto obyvatel radost, protože byli podezříváni z ukrývání různých zlodějů a pašeráků.

De Haan - stvořeno pro odpočinek
De Haan – stvořeno pro odpočinek

Písečné duny

Písečné duny na pobřeží by dnes nebyly tím, čím jsou, kdyby se o ně obyvatelé nestarali. Díky větrnému charakteru přímořského počasí docházelo a dochází k erozi dun, a proto byli obyvatelé nuceni do jejich zpevňování zatravňováním. Duny totiž tvoří val, chránící De Haan před vlivem moře, stejně tak jsou protipovodňovou hrází. Jejich dobrý stav tak byl a je pro De Haan životně důležitý.

V roce 1886 tehdejší ministerstvo zemědělství vypracovalo plán zalesnění písečných dun, protože pouhé zatravnění dun bylo díky všudypřítomným králíkům nedostatečné. Králíci si v dunách hrabali nory a narušovali tak nekonečnou snahu místních.

Projekt vypracoval zahradní architekt L. Van der Swaelmen. Vznikl tak park o rozloze 157 akrů, sloužící jako místo odpočinku a procházek pro turisty a místní. Park se táhne od Wenduine k panství Vosseslag.

De Haan disponuje nejdelší pláží v celé Belgii. V dunách se ukrývá i 18jamkové golfové hřiště.

Architektura

Stejně jako Oostende, i v De Haan je cítit dotek ruky krále Leopolda II., který měl obrovský podíl na lázeňské historii Oostende a blízkého okolí. De Haan tak bylo v době svého rozmachu pečlivě plánováno po architektonické stránce s ohledem na to, aby působilo jako oáza klidu plná zeleně, což se podařilo.

De Haan - typická architektura
De Haan – typická architektura
De Haan - promenáda na pobřeží
De Haan – promenáda na pobřeží

Skoro všechny budovy jsou z období takzvané Belle Époque, tedy doby vzniku plakátů Alfonse Muchy. Domy jsou barevné, hravé, v De Haan vládne opravdu klidná atmosféra a pro mě to bylo jedno z mála míst, kde jsem dokázal opravdu vypnout. S trochou vtipu a nadsázky by se možná dalo říci i to, že to byl jeden z důvodů, proč se tu na dobu šesti měsíců v roce 1933 zabydlel ve vile Savoyarde i Albert Einstein, když odešel z předválečného Německa.

Kusttram – nejdelší tramvajová linka na světě

Belgická pobřežní tramvajová síť se táhne od francouzských hranic po celém pobřeží až k hranicím s Nizozemím. Konkrétně začíná v obci De Panne a končí v Knokke-Heist. Délka trati je 68 kilometrů a čítá 70 zastávek.

De Haan - stanice Kusttram
De Haan – stanice Kusttram

Provoz byl zahájen v roce 1885 mezi městy Oostende a Nieuwpoort. Na počátku byly tramvaje na trati parní, v roce 1912 byla trať elektrifikována. V letních měsících je po této trati přepraveno kolem 3 miliónů cestujících.

De Haan dnes

De Haan je opravdu klidné místo, je proto více než vhodné pro lidi toužící po klidu, kdy shon nechají za hlavou a chtějí se věnovat především relaxování v dunách, v letních měsících u moře, ve kterém se dá koupat, i když je samozřejmě chladnější. Vzduch je zde opravdu čerstvý a čistý a větrné počasí samozřejmé.

Pokud tedy potřebujete vypnout a vyčistit si hlavu, je toto místo vhodné právě pro vás. Kdo by čekal takové místo právě v Belgii?

De Haan - jedna z mnoha půjčoven šlapacích vozíků
De Haan – jedna z mnoha půjčoven šlapacích vozíků

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře