Radnice a Pilské údolí, Boskovice, Jihomoravský kraj

V našem seriálu o Boskovicích jsme už v předchozích článcích poznali Hrad Boskovice, Židovské město v Boskovicích a zámek Boskovice a další stavby.

V dnešní (poslední) části našeho seriálu o Boskovicích si užijeme trochu fyzické aktivity – vystoupáme na radniční věž, z radnice se vydáme přes Masarykovo náměstí ke kostelu sv. Jakuba a nakonec se projdeme Pilským údolím.

Pohled z radniční věže na Masarykovo nám. a kostel sv. Jakuba, Boskovice
Pohled z radniční věže na Masarykovo nám. a kostel sv. Jakuba, Boskovice

Městská radnice s věží (viz titulní náhledová fotka) je výraznou dominantou města. Celková výška věže činí 41,5 m. Z ochozu je nádherný výhled na město a okolí, ochoz se nachází ve výšce 23 metrů a dovede nás sem 61 schodů. V současné době v budově radnice sídlí Městský úřad Boskovice, Městské informační středisko a IC Boskovicka a galerie Otakara Kubína.

Ve spodní části je věž díky seříznutí rohů osmihranná, takže se zdá dole užší než nahoře. V místě přechodu na čtyřbokou galerii byly do zdiva v hranách věže zasazeny alegorické hlavy chrličů. Pod ochozem jsou umístěny na všech stranách věže kulaté ciferníky věžních hodin.

V dolní části Masarykova náměstí se nachází kostel sv. Jakuba staršího se 41 m vysokou věží, před požáry a úpravami dosahovala výšky až 60 metrů.

Kostel sv. Jakuba staršího, Boskovice
Kostel sv. Jakuba staršího, Boskovice

Pilské údolí

Nyní už opustíme centrum města a vydáme se do přírody. Pilské údolí začíná hned za boskovickým sportovním areálem. Pro úplnost zmíním, že v tomto areálu je možné najít zrekonstruované letní koupaliště s tobogánem, fotbalový areál, zimní stadion, tenisové kurty či ubytovnu. Hned vedle areálu se nachází velmi příjemný malý kemp (Camping Mlýn Boskovice).

Pohled z boskovického hradu na sportovní areál. Vlevo je kemp Mlýn
Pohled z boskovického hradu na sportovní areál. Vlevo je kemp Mlýn.

Pilským údolím protéká říčka Bělá (ta se nakonec vlévá do Svitavy). Pilské údolí je dlouhé nějaké 3 kilometry, takže to není žádná náročná túra a vycházka tímto údolím se dá spojit například s návštěvou boskovického hradu, když z údolí nakonec vystoupáte po Hradském hřbetu k samotné zřícenině. My naši trasu začneme u Dvořáčkova mlýna, který se nachází hned vedle kempu (odtud samozřejmě i název kempu :-) – kemp Mlýn). Skrze údolí vede modrá turistická trasa.

Kdysi dávno se v údolí nacházely tři rybníky, mlýny, pila či sklárna. Do nynější doby se v údolí dochoval mimo jiné Pirochtův mlýn, 2 rybníčky a usedlost Pilský dvůr. Prvním rybníkem v údolí byl tzv. Puklův rybník u stejnojmenného mlýna (z něj se dochovalo již jen torzo). Rybník se dokonce nacházel i na místě dnešního fotbalového hřiště. Vodní energie z jednotlivých rybníků a z říčky samotné pak sloužily k pohonu nejen mlýnů, ale i zmiňované pily a sklárny. Jojo, před nějakými 100 lety to tu asi celkem slušně žilo.

Dnes už toto místo slouží v podstatě jenom k rekreačním účelům a k procházkám místních i turistů, což zpříjemňuje několik vtipných dřevěných soch (vodník apod.) či drobných staveb (mlýn s pohádkovými postavami atd.).

Pohádkový mlýn, Pilské údolí, Boskovice
Pohádkový mlýn, Pilské údolí, Boskovice
Další malý mlýn poháněný vodou říčky Bělá
Další malý mlýn poháněný vodou říčky Bělá

[wpgmappity id=“84″]

 

V některém z dalších článků se určitě brzo vypravíme i do blízkého okolí Boskovic, protože celý tento region nabízí mnoho zajímavostí jako jsou např. jeskyně Blanických rytířů v Rudce či zámek Kunštát.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře