Ostrov Thoddoo na Maledivách – skutečný ráj potápěčů

Když jsem viděl zpáteční letenku na Maledivy za 240 €, váhal jsem asi dvě vteřiny, dalších dvacet minut mi trvalo, než jsem našel debetní kartu, mezitím se letenka zdražila na 300 €, stejně jsem však usoudil, že je to výhodná koupě. S více než půlročním předstihem jsem tak booknul letenku do ráje.

Ostrov Thoddoo leží asi 65 km od letiště Male, na ostrov se dostanete „speed boatem“, který ochotně zorganizuje každý guesthouse. Ještě před 4 lety nedovoloval zákon na Maledivách ubytovávat turisty mimo resorty, dnes je tomu jinak, dobře pro nás batůžkáře, guesthousů roste jak hub po dešti a dnes je náročné vybrat ostrov, který ještě není doslova obklopen turisty a má svoji privátní „bikini beach“.

Pláž thoddoo
Pláž Thoddoo

Jeden z nich je právě ostrov Thoddoo, privátní pláž je více jak 400 metrů dlouhá, udržovaná, pouze pro turisty, vybavená houpacími sítěmi mezi palmami, zaručeným tichem, pouze zvuk moře a přírody vás bude obklopovat. Jestli jsem si někdy představoval místo, které je téměř bez civilizace, pošty, policie, bank, bankomatů, supermarketů, tak je to tenhle ostrov. Obývá ho zhruba 1 300 obyvatel, prý je tu 7 místních obchůdků (já napočítal jen 5), základní škola, 2 malé restaurace a úsměvný suvenýr shop. Výnos zajišťuje produkce vodních melounů, papáji a dnes už i turismus.

Maledivy jsou islámsky založená země a pravidla nedovolují, aby ženy chodily na veřejných místech odhalené. Tím je myšleno ramena a kolena. Povoleno je to pouze v ubytovacích zařízeních a na místech k tomu určených, jako jsou privátní pláže. Pokud nebydlíte v resortu, neseženete zde ani alkohol.

Jsem vášnivý freediver (nádechové potápění), a tak jsem se nemohl dočkat podmořské fauny a flóry. A můžu potvrdit, že vidět v jeden den na útesu žraloky, rejnoky, želvy, murény a delfíny je doslova dechberoucí.

Kareta obrovská v hloubce 15 metrů
Kareta obrovská v hloubce 15 metrů

Podmořský svět je zde zcela netknutý, místní se k přírodě chovají ohleduplně, poněvadž ví, co mají za klenot přímo za barákem. Výlety organizuje ubytovací zařízení, kde se zrovna nacházíte. Já měl štěstí a udělal jsem dohodu, že když je naučím, jak se potápět bez problémů do 20 metrů na jeden nádech tak, aby nestresovali, byli v pohodě a užívali si svět kolem sebe, tak jako výměnu budeme jezdit každý den na moře.

Platil jsem jenom benzín na loď, spokojené byly obě strany a já byl ve svém živlu. Teplota moře je standardně kolem 28 °C a viditelnost, když je bezvětří, přibližně do 30 m, neuvěřitelný zážitek! Určitě doporučuji pro všechny šnorchlisty i přístrojové potápěče.

Rejnok
Rejnok
Žralok útesový
Žralok útesový

Co stojí za zmínku, je určitě místní rybolov. Jezdí se každé ráno kolem 5. hodiny a objíždí malou loďkou ostrov i vedlejší ostrovy. Představoval jsem si, že budeme lovit prutem, jak jsem zvyklý, ale rázem mě vyvedli z omylu.

Jejich princip rybaření spočívá v tom, že do vody hodí vlasec, na konci mají buď návnadu, nebo nějakou imitaci malé chobotnice. Za druhý konec zavážou třeba metrové lano, to si zaháknou o nohu, poté rychlostí zhruba 20 – 30 km/hod objíždí ostrov kolem dokola a čekají, jestli nějaká rybka zabere.

Moc jsem téhle technice nedával naději, ale když jsme za méně než hodinu ulovili takto dva tuňáky a jednu rybu jménem wahoo, přesvědčili mě, že ví, co dělají. Po příjezdu do přístavu se sjíždí místní, rybáři se shromažďují z moře, dochází k přípravě ryby (odstraní čelist, vyndají žaludek, nařežou na filety), některé prodají, jiné darují, většinu si nechají. Když jsem se zeptal rybáře, proč většinu svých ryb daroval, odpověděl mi, že jindy nemusí mít štěstí on a že je v pořádku si takhle vypomáhat.

Po mém 12denním pobytu na ostrově, kde, jak se lidově říká, opravdu „chcípnul pes“, toto místo rozhodně doporučuji pro plážové povaleče na hamakách, pro ty, co chtějí být odříznuti od okolního světa, vášnivé potápěče i jako romantickou dovolenou na kusu „sand bank“ v podobě pikniku, prostě pro všechny, co rádi využívají tropického sluníčka, teplého moře a soukromí!

Zajímavosti:

  • Víza na 30 dní a méně jsou pro občany ČR zdarma
  • Nejvyšší bod na Maledivách je 2,5 m nad mořem
  • Měna MVR (maledivská rupie) není třeba měnit, všude berou USD, ty doporučuji s sebou nebo po cestě vyměnit
  • Náboženství: islám
  • Častá kyvadlová lodní doprava pro cestování mezi ostrovy
  • Výlety od 10 do 40 USD
  • Cena ubytování v guesthouse 20 – 50 USD / osoba. Většinou minimálně s polopenzí (dost to ušetří náklady)
  • Najdete tady ta nejlepší místa pro potápění

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

1 komentář u „Ostrov Thoddoo na Maledivách – skutečný ráj potápěčů“

Komentáře