Klášterní zahrady a bašta Prachárna, Chrudim

Klášterní zahrady a bašta Prachárna, Chrudim

Chrudim byla vyhlášena historickým městem České republiky za rok 2013. Toto prestižní ocenění město obdrželo za péči o městkou památkovou zónu. A je třeba uznat, že toto velmi sympatické město se o své památky stará vskutku příkladně.

Jedním z prostor, jež se dočkaly renovace a bezpochyby tak přispěly k vítězství Chrudimi v soutěži o titul Historické město roku 2013, byly rozhodně i Klášterní zahrady.

Klášterní zahrady a bašta Prachárna, Chrudim
Klášterní zahrady a bašta Prachárna, Chrudim

Klášterní zahrady se nacházejí za Muzeem barokních soch a na areál bezprostředně navazuje bašta Prachárna.

Bašta Prachárna, Chrudim
Bašta Prachárna, Chrudim

Klášterní zahrady v Chrudimi jsou živým místem. Vybízejí k procházkám (v areálu je i dětské hřiště) i k příjemné relaxaci. Město Chrudim je pak využívá i pro konání kulturních akcí. My měli možnost prožít v Chrudimi víkend, kdy se zde právě konal už 63. ročník přehlídky loutkářských souborů Loutkářská Chrudim.

Loutkové představení v Klášterních zahradách, Chrudim
Loutkové představení v Klášterních zahradách, Chrudim

V baště Prachárna je pak umístěna expozice o opevnění a hradbách města Chrudim, návštěvu je potřeba předem objednat v informačním centru.

V baště Prachárna je expozice o opevnění Chrudimi
V baště Prachárna je expozice o opevnění Chrudimi.

Bašta je kulturní památkou, stojí v severovýchodním nároží městského opevnění a byla postavena v roce 1435. Jinak samotné městské opevnění vzniklo již někdy v 2. polovině 13. století. Bašta je spolu s tzv. Pardubickou fortnou nejzachovalejší částí chrudimského opevnění. V druhé polovině byla bašta upravena jako skladiště střelného prachu a odtud také pochází její označení Prachárna.

Přístupová lávka k baště Prachárna, Chrudim
Přístupová lávka k baště Prachárna, Chrudim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[wpgmappity id=“99″]

 

Tento trochu skrytý kout Chrudimi je velmi příjemným místem a při poznávání tohoto města určitě stojí za to sem zavítat. Další zajímavosti z Chrudimi vám brzo představíme v dalších článcích.

Pokud se vám náš článek líbil, nejlépe nás odměníte jeho lajkováním a sdílením s vašimi přáteli nebo lajknutím naší stránky ŽivotNaCestách.cz na Facebooku. Děkujeme!

4 komentáře u „Klášterní zahrady a bašta Prachárna, Chrudim“

  1. Myslím, že město Chrudim by si rozhodně zasloužilo více pozornosti turistů. Je to opravdu nádherné město, především pak Bašta Prachárna a Klášterní zahrady jsou unikátní. Mám zde příbuzné a vždy se do Chrudimi rád vracím. Jsem rád, že se i Vám libilo a těším se na další články z Chrudimi. Martin

    1. Líbilo moc :- ), v Chrudimi i okolí. Díky za komentář a slibuji, že ještě pár článků z Chrudimska bude následovat. Bude to při tom psaní příjemná vzpomínka i pro mě.

Komentáře