Sýrárna Sirana Gligora, Kolan, Pag, Chorvatsko

Sýrárna Sirana Gligora, Kolan, ostrov Pag, Chorvatsko

Kde v Chorvatsku hledat ostrov Pag ví jistě velká spousta lidí. Koneckonců každoročně do Chorvatska zamíří miliony Čechů na dovolenou. Kolik z nich míří na ostrov Pag, nedokážu odhadnout, ale jistě velká spousta.

Pokud si chcete zpříjemnit cestu, mrkněte na naše další dva tipy. Ideální zastávkou cestou na Pag je totiž návštěva Národního parku Plitvická jezera. Tady můžete strávit noc např. v příjemném penzionu Guest House Plitvička, trošku si odpočinout, druhý den prohlédnout nádherný národní park a teprve pak vyrazit dál. Odtud je to potom jen cca 180 km (asi 2,5 hodiny jízdy autem).

[wpgmappity id=“60″]

 

Ať už na Pag vyrazíte za klasickou pohodovou dovolenou a válením se na pláži, nebo je vaším účelem noční život na dnes již velmi vyhlášené největší párty v Chorvatsku ve městě Novalja na pláži Zrče, pokud máte rádi dobré místní sýry, jako je např. typický sýr ostrova Pag – Paški Sir, pršut, vynikající olivový nebo dýňový olej, zdejší víno nebo likéry, rozhodně doporučuji zastávku ve vesnici Kolan, kde najdete naprosto fantastickou sýrárnu – Sirana Gligora, která se svým sýrem získala již řadu prestižních cen a zlatých medailí po různých veletrzích nejen v Chorvatsku, ale i třeba v Itálii nebo Belgii.

Pokud máte rádi sýry, tady si určitě přijdete na své.
Pokud máte rádi sýry, tady si určitě přijdete na své.

Pokud nejedete z Pagu zpět na pevninu trajektem, ale zvolili jste raději cestu přes most Maslenica, vesnička Kolan je hned první vesnice po cestě z Novalje směrem k tomuto mostu. Když budete sledovat cedule, jistě sýrárnu Sirana Gligora nepřehlednéte, ale orientačním bodem by mohla být snad jediná větší křižovatka ve vesnici, na které mírně odbočíte vpravo a sjedete na vedlejší cestu, kde po cca 500 m narazíte po levé straně na domek, kde tato sýrárna sídlí.

Sýrárna Sirana Gligora, Kolan, ostrov Pag, Chorvatsko
Sýrárna Sirana Gligora, Kolan, ostrov Pag, Chorvatsko

Platit můžete v hotovosti i kartou a místní personál vám dá jistě rád ochutnat každý sýr, o který si řeknete. Nám nabízeli dokonce i ochutnávku vín a likérů, ale to se mě bohužel jako řidiče netýkalo.

Z nabídky likérů a pálenek Sirana Gligora si jistě taky vyberete svého favorita.
Z nabídky likérů a pálenek Sirana Gligora si jistě taky vyberete svého favorita.

Sirana Gligora je skvělým místem, kde se vždy moc rád na cestě domů zastavím a doplním zásoby. Zrovna tak je skvělým zdrojem cenných a praktických suvenýrů pro vaše gurmánské přátele a rodinu. ;-)

 

Sirana Gligora - pršut, olivy a různé sušené i zavařené ovoce a sýry.
Sirana Gligora – pršut, olivy a různé sušené i zavařené ovoce a sýry
Je libo nějaký ostřejší olej? :-)
Je libo nějaký ostřejší olej? :-)

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře