Ostrov Thassos, Řecko

Ostrov Thassos – zelený smaragd v Egejském moři, Řecko

Léto je bohužel nenávratně pryč, a tak je potřeba se poohlédnout po místech, kde se dá ještě trošku ohřát, když u nás už tomu počasí moc nepřeje. Jedním z takových míst by mohl být zcela jistě např. řecký ostrov Thassos.

DSC_5383 copy

Přeprava trajektem po příletu a krmení „dravé zvěře“

Letiště je na pevnině a tak vás po příletu čeká ještě příjemná přeprava trajektem na ostrov, kde si můžete po letu trošku odpočinout a rovnou se aklimatizovat za příjemného křiku racků. Pokud fotíte a chcete si trošku zablbnout, doporučuji si s sebou vzít už z domova nějaké pečivo právě na krmení racků, kteří si od vás bez váhání rádi vezmou kousek pečiva přímo z vaší ruky.

Krmení racků na trajektu po cestě na ostrov Thassos v Řecku
Krmení racků na trajektu po cestě na ostrov Thassos v Řecku

Obecné informace

Hlavním městem ostrova je město Limenas, kterému se kromě oficiálního názvu říká dost často také Thassos jako ostrovu samotnému.

Ostrov má cca 14 000 obyvatel a rozkládá se přibližně na 380 km².

Proč se ostrovu Thassos říká „Zelený smaragd v Egejském moři“?

Díky velkému množství lesů a dostatku vláhy se Thassosu oprávněně přezdívá „Zelený smaragd v Egejském moři“. Kromě jehličnatých lesů zde najdete také velkou spoustu smíšených lesů. Kromě toho se k ostrovu váže i spousta bájí. Thassos byl údajně domovem mýtických sirén, které způsobily ztroskotání nejedné lodi v okolí ostrova.

Ostrov Thassos, Řecko
Ostrov Thassos, Řecko

Možnosti dopravy po ostrově

Jelikož má Thassos po obvodu zhruba jen necelých 100 km, vyloženě jako by si říkal o to, aby jej člověk celý (ideálně i několikrát) objel na skútru, autem nebo chcete-li (a jste-li dostatečně odvážní vydat se napospas místním řidičům a výletníkům vstříc vlastnímu nebezpečí na silnici) na kole. Mějte ale na paměti, že Thassos je poměrně hornatý – jeho nejvyšší vrchol, hora Ypsarion, má 1 204 m n.m. Ideálním dopravním prostředkem na výlet po okolí ostrova je zcela určitě i loď.

DSC_5341 copy

Možnost objet si celý ostrov uvítáte, obzvláště pokud se nevydržíte jen tak nečinně válet několik dní až týdnů na jednom místě na pláži a potřebujete u toho také něco vidět, procestovat a zažít. Už samotná objížďka ostrova není opravdu nijak na dlouho, dokonce ani na skútru, ale když začnete trošku pátrat po zajímavostech, je tady určitě taky hodně co k vidění. Pokud milujete teplo, moře a koupání, bude pro vás dovolená na ostrově Thassos určitě nezapomenutelným zážitkem!

Koupání a pláže

Na ostrově Thassos najdete spoustu krásných a velice odlišných pláží od bílého písku přes kamínky, větší oblázky až po klasický žlutý písek. Na některých plážích budete nacházet i krásné oblázky bílého mramoru, který je tady díky jeho těžbě opravdu všudypřítomný.

Z těch nejkrásnějších pláží stojí určitě za zmíňku tyto pláže:

  • Paradise beach – nejspíš nejoblíbenější písčitá pláž na ostrově
  • Alyki – jedno z nejoblíbenějších letovisek ostrova
  • Limenaria – oblíbená pláž, která překvapivě nebývá nijak přeplněná – poblíž můžete navštívit zajímavý monument Koruna Limenárie
  • Pefkari – hodně oblíbená pláž, kde to žije nejen ve dne, ale také v noci

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře