Maledivy - krásný ostrov uprostřed blankytného moře.

Cestujte po Maledivách. Každý ostrov vás překvapí a obohatí.

Pevninu Malediv tvoří 298 km², ale ostrovy se rozkládají na ploše 100 000 km², jsou členěny do 20 správních okrsků a žije zde 380 000 obyvatel. Pás atolů ležících 500 km na jihovýchod od Indie tvoří dohromady 1 196 ostrovů. Turisté navštěvují pouze 19 z nich, přičemž 200 ostrovů je obydleno. Každý ostrov obklopují korálové útesy, a proto jsou Maledivy rájem potápěčů.

Hlavní město Male patří k městům s nejvyšší hustotou obyvatel na světě, koncentruje se zde třicet procent obyvatel ostrovů. Je propojeno umělým rozšířením s ostrovem Hulhumalé a Villingili.

Úřední jazyk divehi (divéhština) se velice podobá sinhálštině, kterou se hovoří na Šrí Lance. Psaná forma se označuje jako thaana a zapisuje se zprava doleva. Na Maledivách se bez potíží domluvíte druhým úředním jazykem angličtinou.

Maledivy - zdejší pláže s výhledem na blankytné moře vybízejí ke skvělému relaxu.
Maledivy – zdejší pláže s výhledem na blankytné moře vybízejí ke skvělému relaxu.

Aby vám počasí přálo

Hlavní sezóna na Maledivách trvá od listopadu do dubna (příznivý pro cestování je také říjen), poté nastává období dešťů, ale i v této době jezdí na dovolenou na Maledivy turisté. Výhodou může být dokonalý klid v hotelových resortech a na plážích, nízké ceny a mírně studenější vzduch. Klima ideální pro pěší výlety.

Slunečné tropické podnebí doprovází jemný vítr a srážky. Od května do listopadu nastává období monzunů (jižní monzun hulhangu), které s sebou přináší husté srážky a silný vítr. Od prosince do března zemi ovládá severovýchodní monzun iruvai. Mezi nejdeštivější měsíce patří květen a červen.

Teplota vody se po celý rok drží na 27 °C, teplota vzduchu v noci neklesá pod 23 °C a ve dne se pohybuje kolem 30 °C. V oblasti Malediv je vysoká vlhkost vzduchu nikdy neklesající pod 70 %.

Informace před cestou nezbytné

Ze všeho nejdříve si vyřiďte slušné zdravotní pojištění. Nemocnice se nachází pouze v hlavním městě Male a zdravotnictví je na Maledivách velice drahé. Není zde dostatek lékařských kapacit a přístrojů zajišťujících složitější operace. Pořádně volte typ pojistky. Ideální je taková, která uhradí lékařskou péči přímo na místě. V opačném případě musíte mít s sebou dostatek finančních prostředků, abyste případnou péči zaplatili ze svých zdrojů. Nechte se očkovat proti záškrtu, tetanu, hepatitidě typu A+B.

Měnou je maledivská rufie (MVR) s kurzem 1 USD = 15,4 MVR a 1 EUR = 16,83 MVR (2016). Domorodci při platbách velice zvýhodňují americký dolar, platit kartou není v hotelových komplexech problém.

Maledivy - krásný ostrov uprostřed blankytného moře.

Turisté dostanou vízum na letišti při vstupu do země ihned a bez poplatku. Není potřeba jej předem vyřizovat. Vízum obdrží na dobu 30 dní ti, kteří mají platný cestovní pas (delší než plánovaná doba pobytu), zpáteční letenku ze země, dostatek finančních prostředků (cca 150 USD na osobu na den) nebo potvrzení o ubytování v hotelu. Pokud si budete chtít pobyt prodloužit, za poplatek 50 USD na den takto můžete učinit.

Zásuvky zde naleznete britského typu s napětím 220 V – 240 V, proto si s sebou nezapomeňte přibalit britskou redukci do zásuvky. Zajímavostí je, že každý z hotelů má svůj vlastní generátor elektřiny, protože celostátní rozvod elektrického proudu na Maledivách neexistuje.

Jak se dostat z Prahy do Male …

Z Prahy do Male se dostanete letecky za 12 až 20 hodin. Letenku seženete od společnosti Oman Air s přestupem v Mnichově za 16 000 Kč v sezóně (s žádným velkým nákupním předstihem).

Za stejnou cenu s přestupem v Istanbulu můžete letět s Turkish Airlines. U takto levných letů počítejte s tím, že na cestě strávíte až 20 hodin.

S přestupem v Dubaji s Emirates Airlines se z Prahy do Male dostanete za 19 000 Kč v časovém horizontu 12 hodin, avšak zpáteční cesta se může protáhnout až na 25 hodin. Kratší cestovní čas je kompenzován vyšší cenou. Zavazadlo v ceně letenky by mělo vážit do 30 kilogramů. Budete-li kupovat letenku s velkým předstihem, zaplatíte za ni 12 000 Kč.

V letadle obdržíte registrační lístek, do kterého vyplníte informace o datu příletu a odletu ze země. Letiště na Maledivách je umístěno na uměle zbudovaném ostrově Hulhulé a do hlavního města se dostanete pohodlně trajektem.

V roce 2012 byla zavedena odletová daň 25 USD, která se platí v Male na letišti. Pokud letíte s cestovní kanceláří, ověřte si, zda je tento poplatek naúčtován v ceně zájezdu. Na cestovních portálech zakoupíte 10denní zájezd s letenkou, všemi poplatky a ubytováním s polopenzí již za 30 000 Kč. Náročnější klienti si vyberou z velké nabídky luxusnějšího ubytování.

… a z Male na ostrovy

Z letiště se dostanete na ostrovy pomocí místních transferů – air taxi (hydroplán), dhoni (motorový člun), vysokorychlostní loď nebo helikoptéra. Vysokorychlostní lodě představují levnější způsob přepravy a užívají se jako nejlevnější typ dopravy pro dlouhé vzdálenosti do 100 km.

Maledivy - zdejší pláže s výhledem na blankytné moře vybízejí ke skvělému relaxu.

Počítejte se značnou časovou rezervou. Přibližně 100 kilometrů loď ujede za 2,5 – 3 hodiny. Rychlejší, avšak podstatně dražší, dopravou je air taxi nebo helikoptéra (od 80 km). Jako nejlevnější typ dopravy pro krátké vzdálenosti slouží dhoni.

Po samotných ostrovech se nejlépe dostanete pěšky. Mezi ostrovy jezdí dhoni nebo čluny baththell a mezi ostrovy Hanimaadhoo, Kadhdhoo, Kaadedhdhoo a Gan zabezpečuje pravidelné lety národní letecká společnost Air Maldives. Pokud se v Male rozhodnete dopravovat taxíkem, zaplatíte za jakoukoli vzdálenost 1 USD. Uvidíte zde jezdit místní na motocyklu nebo na kole.

Taje a krásy místní kuchyně? Ryby, rýže a kari.

Při návštěvě hlavního města ochutnejte kokosovou tyčinku bondi, která se vyrábí ručně. Nejčastějším pokrmem bývá různě upravený tuňák – s rýží, nudlemi nebo jako kari s volským okem. Kuchyně se velice podobá indické, je pikantní až pálivá.

Na Maledivách se pěstuje velice málo tropického ovoce a není možné jej běžně zakoupit v obchodech. Ovoce se prodává na několika málo ostrovech. Potraviny se dováží ze Šrí Lanky a Indie. Z tohoto důvodu je jídlo na Maledivách, a zejména upravené jídlo z restaurace, velice drahé. Plánujete-li nešetřit na ubytování, volte to s all-inclusive stravováním.

Z jídla si můžete objednat „long eats“, hlavní jídlo (nejčastěji ryba s rýží), anebo „short eats“, zákusek (hedhikaa) či najemno nakrájené sladké ovoce. Tradičními hedhikaa jsou rybí koláčky, kuličky z listového těsta plněné rybí náplní, kokosové mléko s růžovým pudinkem nebo sladký vaječný krém.

Na jídelníčku figurují chobotnice, kalamáry a menší druhy krevet.

Místní s oblibou pijí neuvěřitelně sladký čaj s plátkem citronu. Za tradiční nápoj se považuje raa, míza z kokosové palmy. Vodu konzumujte pouze balenou.

Za sportem a zábavou nejlépe do vody

Z vodních sportů si vyzkoušíte úplně všechny, na které si vzpomenete – klasické plachtění či katamarán, projížďku na skútru, vodní lyžování nebo windsurfing. Plně vybavené potápěčské školy vám zapůjčí výstroj. Zařízení hotelových resortů se odlišuje v závislosti na luxusu, který si zaplatíte. Na ostrovech jsou komplexy se squashovými a tenisovými kurty, posilovnou, saunou, wellness programem a kosmetickým studiem.

5

Za služby na Maledivách vynaložíte na každém ostrově rozdílné ceny. Příkladem může být celodenní šnorchlování s výletem na lodi, jehož obvyklá cena je 35 USD, ale pořídíte jej na vybraných místech i za 20 USD (Maafushi).

Při potápění nebo šnorchlování vás uchvátí pásy korálových útesů s hejnem pestrobarevných rybek, menších druhů rejnoků, chobotnicemi i želvami. Ve větší vzdálenosti od břehů naleznete staré vraky, kde se ukrývají hejna barevných ryb, dále od pláže plují malé druhy žraloků, manty, želvy, murény. Podívat se můžete také do podmořských jeskyní.

Mezi vyhledávané atrakce patří potápění se k vrakům lodí a zkoumání jejich interiéru (například loď Maldives Victory mezi Male a letištěm).

Který ostrov je pro vás ten pravý? Cestujte mezi nimi!

Hlavní město Male v sobě ukrývá historické památky spolu s výškovými stavbami, úzkými uličkami a starobylými domy. Je zde postavena jedna z nejvzácnějších mešit světa Hukuru Minskiy ze 17. století. V paláci Mulee-aage přebýval sultán Mohamed Shamsuddeen III. Kuriozitou je návštěva rybího trhu a nedalekého trhu s ovocem, zeleninou a kořením.

Maledivy

Malý ostrov Kandooma s jedním hotelovým komplexem patří k těm nejmalebnějším. Jezdí sem nejčastěji potápěči za obdivováním Kandooma Caves, největší podmořské maledivské jeskyně. Nejideálnějším místem pro potápění je chráněná podmořská oblast Guraidhoo Kandu nedaleko ostrova.

Na miniaturní ostrov Cocoa se kapacitně vejde 16 turistů ubytovaných v osmi bungalovech. Toto místo nepředstavuje první kategorii luxusu, ale užijete si zde dokonalý relax.

Nejnavštěvovanějším ostrovem je Kudarah situovaný na jihovýchodě jižního Ari Atolu. Korálový útes nedaleko břehu skýtá ideální podmínky pro šnorchlování, na plážích si zahrajete volejbal a můžete využít různé vodní sporty.

Nejkrásnější pláže naleznete na ostrově Ihuru. Stojí zde jeden hotelový komplex, kde si můžete zvolit z různě luxusních nabídek ubytování, avšak za nejlevnější variantu ubytování zaplatíte na noc kolem 350 – 400 USD na osobu.

Na ostrově Kuda Bandos se rozprostírá stejnojmenná přírodní rezervace.

[stextbox id=“info“]

Zajímavosti o Maledivách

 • Jsou nejníže položenou zemí světa a maximální nadmořská výška dosahuje 2,5 metrů.
 • Negativně vás překvapí problém s likvidací odpadu. Pokud se vypravíte mimo hotelový resort, často uvidíte hromady odpadků válejících se v úkrytu a čekajících na spálení.
 • Místní obyvatelé nepijí za žádných okolností alkohol. V hotelových komplexech manipulují s lahvemi alkoholu pouze cizinci, nejčastěji z Indie. Pozření alkoholu mimo hotelový komplex se pro turisty rovná trestnému činu.
 • Na ostrovech uvidíte čejky a hlučného pestrobarevného papouška Alexandra.
 • Ubytovací zařízení vybírají od hostů daň ve výši 6 USD na osobu za noc.
 • Mezi tradiční ubytování se řadí bungalovy stojící nad mořskou hladinou nebo poblíž oceánu.
 • Nejlevnější ubytování seženete kolem 20 USD na osobu za noc bez daně. Cena snídaně se pohybuje nad 25 USD na osobu.
 • Mezi věrné suvenýry patří výrobky ze dřeva, textilie – šátky a šály, čaje, šperky z mušliček.
 • V turistických resortech mohou návštěvníci nosit plavky, ale pro obyvatele toto neplatí.

[/stextbox]

[stextbox id=“alert“]

Co je turistům přísně zakázáno

 • Do mešity mohou věřící vstupovat pouze v oděvu, který zakrývá celé ruce a nohy, a bez bot.
 • Na ostrovech se velice přísně dodržuje ochrana životního prostředí, je přísně zakázáno poškozovat mořské živočichy a korály.
 • Státním náboženstvím je islám zastoupený pouze sunnity. Ostatní náboženství (i jakékoli sebemenší projevy) jsou zakázána. V zemi se slaví pohyblivý svátek ramadán.
 • Trestným činem je konzumace alkoholu na veřejnosti, rovněž jako snaha o jeho zakoupení mimo hotelový komplex.
 • Při ramadánu je zakázáno jíst na ulici potraviny, kouřit a pít (zejména platí pro hlavní město Male).
 • Při procházce po hlavním městě musí mít turisté zahalená stehna, ramena, hruď či prsa. Nudismus je přísně zakázaný.
 • Dovážet se nesmí produkty z vepřového masa a alkohol. Je zakázán dovoz pornografie a drog. Povolení dovozu mají pouze věci osobní potřeby.
 • Zákaz platí pro vývoz korálů. Vztahuje se i na kousky korálů připevněné na zakoupených špercích.

[/stextbox]

Průměrné ceny potravin na Maledivách (2016)

Komodita

USD

Jídlo v levné restauraci 5.03
Jídlo v průměrné restauraci pro dvě osoby 19.48
0,5 litru místního piva 3.25
0,3 litru zahraničního piva 6.07
Cappuccino 2.15
0,3 litru nápoje Cola 1.04
0,3 litru vody zakoupené v restauraci 0.36
1 litr mléka 1.75
Bochník čerstvého chleba 1.50
1 kg sýra 7.19
1 kg jablek 2.96
1 kg banánů 3.90
1 kg pomerančů 2.19
1 kg rajčat 2.35
1,5 litru vody zakoupené v obchodě 0.53

Zdroj: http://www.numbeo.com

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

14 komentářů u „Cestujte po Maledivách. Každý ostrov vás překvapí a obohatí.“

 1. Obohacujici clanek pro me,jedu tam v listopadu a usetrilo mi to dost casu pri shromazdovani informaci:) DEKUJI!!

  1. Neni vubec zac, Honzo! I kdyz cestuju vetsinou low-cost, Maledivy jsou jedno z tech luxusnich mist, ktere podle me opravdu stoji za to videt… Jak tam jedes, jako backpacker? Jestli ano, tak pak dej vedet, jak to dopadlo, to me vazne zajima! ;-)

   1. Joo klasicky pojedu jenom s batohem na 14dni:)) jakmile jsem videl letenku z Madridu zpatecni za 7500kc,vahal jsem asi vterinu:D a prave tam se mi bude hodit filtr na vodu,ktery na me brzo bude cekat v cr,ale tu story uz znas:DD

    1. Tak z toho by pak mohl být na oplátku za všechny ty peripetie hezký článek pro ŽNC, včetně pár fotek filtru někde na pláži a v přírodě atd., co Ty na to? :-)

     1. Ano,pohravam si s tou myslenkou uz delsi dobu:)

 2. Petr Konečný: Petře, na zkušenosti s filtrem se můžete zeptat klidně rovnou mě – používám ho na všech cestách a nemohu si ho vynachválit, dá se s tím napít opravdu snad z každého trošku normálního zdroje vody – nejsem extrémista, takže ze žumpy apod. jsem to zatím ještě nezkoušel, ale z nějaké řeky nebo rybníku úplně na pohodu…

 3. Maledivy nestojí 20 USD za noc. Je to ohromný nesmysl. Jsem za Maledivce vdaná, na Maledivách žiji už 7 let a něco o nich vím!!! Tyhle rádoby chytré články mě fakt dostávají! A prej filtr na vodu. :-D

  1. Bohužel Vám na to nedokážu odpovědět, protože na Maledivách jsem nebyl a článek nám dodal jeden z našich klientů, ale ve článku je psáno, že nejlevnější ubytování se dá sehnat již od 20 USD za noc bez daně a je k tomu zvlášť ještě cena za snídani. Pokud se Vám podařilo tak skvěle vdát a na Maledivách žijete už 7 let a přijde Vám tento článek jako rádoby chytrý, tak co kdybyste pro naše čtenáře připravila ne rádoby, ale doopravy chytrý článek plný užitečných informací, tipů a rad, s aktuálními a reálnými cenami pro naše čtenáře? Jistě by jej všichni velmi ocenili a spoustě lidem byste tím pomohla, protože my tady uprostřed Evropy nemáme moc přístup k těmto informacím. Co Vy na to? Hezký den a budeme se moc těšit. Kamil

   1. Pravdepodobne to byl jenom vykrik do tmy Kamile,tyhle radoby ,,vseznalky,, mam nejradsi,ale clanek sama nenapise :D

    1. Dobrý den Jane, spousta článku teď vychází v různých mediích o tom, jak to doopravdy je. Další užitečné informace lze najít na webu mé cestovky other way holiday. Všeználku je na internetu spousta, já ale jeden z nich nejsem.

Komentáře