Budova parlamentu, Budapešť, Maďarsko

Budova maďarského parlamentu – zřejmě nejznámější a nejfotografovanější památka v Budapešti… A to je tu přitom mnoho dalších zajímavých staveb a pamětihodností. Nicméně právě Parlament je opravdu impozantní.

Parlament, vpravo na kopci Socha Svobody, Budapešť
Parlament, vpravo na kopci socha Svobody, Budapešť

Budova parlamentu leží na nábřeží Dunaje, hlavní vchod je z náměstí Kossuth Lajos tér. Z protějšího břehu Dunaje a od Rybářské bašty je pak na Parlament nádherný pohled.

náměstí Kossuth Lajos tér a všudypřítomné žluté tramvaje, Budapešť
Náměstí Kossuth Lajos tér a všudypřítomné žluté tramvaje, Budapešť

Kdo znáte alespoň trochu Londýn, tak si asi řeknete – toto mi přece něco připomíná. Ano, je to tak – inspirací pro budapešťský parlament byla budova londýnského parlamentu (Westminsterský palác). Budovu maďarského parlamentu navrhl architekt Imre Steindl, který právě našel inspiraci v britském hlavním městě.

Budapešťská verze pak svůj londýnský vzor zřejmě překonala, i když rovněž pohled přes řeku Temži na Westminsterský palác patří k mým velmi oblíbeným. :-)

Budova dosahuje délky 268 metrů a je široká 123 metry. Vevnitř se nachází 691 místností, 29 schodišť a 13 výtahů. Parlament zdobí celkem 242 soch. Všechno jsou to impozantní čísla a v souhrnu tak vytvářejí klenot na břehu Dunaje.

Budapešťský Parlament ve večerním slunci, vlevo vzadu Markétin ostrov
Budapešťský Parlament ve večerním slunci, vlevo vzadu Markétin ostrov

Pokud se vydáte k Parlamentu v brzkých ranních hodinách, bude tu minimum turistů a ještě máte možnost shlédnout ceremonii při vyvěšování státní vlajky na vysoký stožár na náměstí Kossuth Lájos tér. My spali v hostelu Yolo a u Parlamentu jsme odtud byli pěšky za 10 minut.

Ceremonie vztyčení státní vlajky, Budapešť
Ceremonie vztyčení státní vlajky, Budapešť

V poslední době na samotné budově parlamentu visí kromě maďarské vlajky i vlajka Székelů, což je etnická skupina Maďarů žijících v Rumunsku. Trochu důsledek celkem silného nacionalismu v Maďarsku.

V popředí vlajka Szekelyů, Parlament, Budapešť
V popředí vlajka Szekelyů, Parlament, Budapešť

Budovu parlamentu je možné si prohlédnout i zevnitř. Návštěvníci mohou obdivovat prostory parlamentních sálů, jídelny či korunovační klenoty. Otevírací dobu, ceny vstupenek a další podrobnosti najdete na oficiálních webových stránkách parlamentu.

V některém z následujících článků si představíme další zajímavá místa maďarského hlavního města, kterému se ne nadarmo přezdívá Paříž východu.

Architektonický klenot na Dunaji - Parlament v Budapešti
Architektonický klenot na Dunaji – Parlament v Budapešti

 

[wpgmappity id=“97″]

 

Pokud se vám článek líbil, nejlépe nás odměníte příspěvkem na provoz webu anebo pronájmem reklamních ploch či jinou formou reklamy na našich stránkách. Velmi potěšíte také lajkováním a sdílením našich článků.

Komentáře