Huť Františka, Jihomoravský kraj

Huť Františka, Moravský kras

Moravský kras je plný zajímavých míst. Samozřejmě se sem jezdí hlavně za krasovými jevy, tedy do jeskyní, na propasti a propadání či na skály. Neméně zajímavé jsou ale i památky, jejichž podkladem byla lidská činnost. Na území Moravského krasu tak můžete navštívit hrady, zámky, ale i technické památky. Jednou z nich je Huť Františka (označovaná rovněž jako Stará huť).

Huť Františka (Stará huť u Adamova), dřevouhelná železářská pec
Huť Františka (Stará huť u Adamova), dřevouhelná železářská pec

Národní kulturní rezervace Stará huť u Adamova se nachází v Josefovském údolí, což je údolí, kterým protéká Křtinský potok. Areál se nachází asi 3 km východně od Adamova. Hutnický komplex byl založen Lichtenštejny na počátku 18. stol.

Vysoká pec Františka byla vystavěna kolem roku 1736, naposledy pak byla přestavěna v roce 1840, v provozu byla do roku 1877.

Stará huť u Adamova (vpravo budova bývalé modelárny, v níž je umístěna expozice Železářství střední části Moravského krasu.)
Stará huť u Adamova (Vpravo budova bývalé modelárny, v níž je umístěna expozice Železářství střední části Moravského krasu.)
Vnitřní prostory vysoké pece
Vnitřní prostory vysoké pece

Dominantní vysokou pec Františku pak v areálu expozice doplňují dvě menší pece na pálení vápna, obytné budovy či ukázky malých pecí (středověké železářské pece, pravěké chlebové pece, hrnčířské pece).

Areál Stará huť u Adamova
Areál Stará huť u Adamova

Areál je ve správě Technického muzea Brno a je možné jej navštívit za vstupné 50,- Kč (snížené vstupné 25,- Kč) od dubna do října:

duben–říjen: úterý–neděle, svátky 9–17 hodin

(polední přestávka 12–13 hodin, poslední vstup do objektu v 16:30, v úterý po státním svátku zavřeno)

Občerstvení je pak možné ve stylové restauraci Švýcárna nacházející se jen pár desítek metrů od areálu. I v případě tohoto objektu se jedná o budovu se zajímavou historií. Jedná se o stavbu bývalého hutního hostince a železitých lázní postavenou v alpském (švýcarském) stylu.

[wpgmappity id=“96″]

Pokud se vám článek líbil, nejlépe nás odměníte příspěvkem na provoz webu. Velmi potěšíte také lajkováním a sdílením našich článků.

3 komentáře u „Huť Františka, Moravský kras“

  1. Velice zajímavý článek. Další zajímavé místo, které by bylo fajn navštívit :o)

    1. Na Morave je vždycky krásně! Říkají to všichni kamarádi ze Slovenska, tak na tom asi fakt něco bude! ;-) Nám Moravákům se zase dost líbí na Slovensku! ;-)

Komentáře