Židovské město, Boskovice, Jihomoravský kraj

Dnešním článkem budeme pokračovat v našem krátkém seriálu, kde se vám postupně snažíme blíže představit město Boskovice a jeho okolí (prozatím jsme se podívali na hrad Boskovice). Tentokráte si představíme židovskou čtvrť.

Pohled na židovské město z radniční věže, Boskovice
Pohled na židovské město z radniční věže, Boskovice
Židovská brána
Židovská brána

Bývalé židovské ghetto v Boskovicích patří k nejzachovalejším židovským městům v České republice. Vyrostlo kdysi v těsném sousedství nyní Masarykova náměstí na úpatí Hradského kopce a dnes tvoří centrum boskovické památkové zóny. Židovskou čtvrtí prochází naučná stezka Památky židovského města v Boskovicích, která zahrnuje 27 zastavení, tedy 27 cedulí označujících zajímavá místa židovského města (jednotlivé obytné domy, masné krámy, vstupní brány, židovskou školu, bývalou továrnu, lázně či synagogy).

Jediná dnes existující brána do bývalého ghetta se v současné době jmenuje Židovská brána a pochází z roku 1753. Původně bývala opatřena vraty, která se na noc zavírala.

Kdysi v dávné historii bývalo ghetto odděleno dvěma branami z poloviny 18. století (třetí pak vznikla v polovině 19. století) a několika řetězy.

Původní zástavba v Plačkově ulici, Boskovice
Původní zástavba v Plačkově ulici, Boskovice
Synagoga maior, Boskovice
Synagoga maior, Boskovice

V Boskovicích stály původně 3 synagogy. Dnes se zachovala pouze synagoga maior. Jádro současné synagogy pochází z roku 1639. V synagoze je stálá expozice Muzea Boskovicka s názvem Židovské město v Boskovicích. Malby v synagoze jsou opravdu impozantní.

Naproti synagoze je možné navštívit židovskou rituální lázeň, tzv. mikve. Mikve bývá tvořena nádrží s přírodní vodou a slouží k rituálnímu očištění osob nebo předmětů. Mikve by měla být vždy dost hluboká, aby umožnila dospělému člověku úplné ponoření. Perfektně zachovalou a zpřístupněnou mikve si můžeme prohlédnout ve sklepě domu U Templu č. 3/5 právě pár metrů od synagogy.

DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI židovského města Boskovice:

Vstup do mikve - rituální lázně (dům U Templu č. 3/5)
Vstup do mikve – rituální lázně (dům U Templu č. 3/5)
  • Na titulní náhledové fotce (dům s výraznou červenou fasádou) můžeme vidět obytný dům z roku 1703, který postavil bohatý Jakub Donát, nájemce „palírny knížecí“. Je zde zachována stará dispozice interiéru, v 1. patře je barokní dvoukřídlá mříž. Ve sklepě se nachází soukromá rituální lázeň (mikve). Nyní můžeme v tomto domě posedět v kavárně a pražírně kávy – v Kafírně Dogvill.
  • Židovský hřbitov v Boskovicích je třetí největší v ČR a nejstarší náhrobky pocházejí z konce 17. století.
  • Nejvyšší počet obyvatel dosáhla čtvrť v roce 1857, kdy zde žilo 1 810 Židů.
  • V Boskovicích každoročně probíhá Festival Boskovice – Festival pro židovskou čtvrť. Letos proběhl už 23. ročník.
  • Všichni známe pražské a třebíčské židovské město. To boskovické není sice tak slavné, ale mohu garantovat, že stojí určitě za návštěvu, zejména v souvislosti s dalšími boskovickými zajímavostmi.

Židovské město skrz okno synagogy

Interiér synagogy maior

[wpgmappity id=“82″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

5 komentářů u „Židovské město, Boskovice, Jihomoravský kraj“

  1. Jj, Boskovice, moje oblíbené, na festival jsem jezdil několik let po sobě, přátelské městečko s nádherným okolím.

    1. Taky mám Boskovice moc rád! Tam jsem se vlastně tenkrát poprvé potkal s Dejvem a dokonce i Johnem, u kterého jsem posléze bydlel na Zélandu – přijel z Nového Zélandu zapařit na HradHouse!!! :-D

  2. Přidávám typ – zajděte si na oběd do hospody U Rudy. Kouzelné místo s výbornou atmosférou a ještě lepším husím vývarem.

Komentáře