Zatopený kostelík.

Podivuhodná jezera v Makedonii

Makedonie leží ve vnitrozemí v srdci divokého Balkánu. Je to maličká hornatá země s rozlohou třikrát menší než Česká republika. Setkávají se tu dvě obrovská náboženství – pravoslavné křesťanství a islám. Kromě kostelů a nádherných starobylých pravoslavných klášterů zvaných monastýry se tu tedy nachází i mnoho mešit. Ze všeho nejkrásnější a nejzajímavější je ale zdejší divoká příroda a nádherná jezera. Pojďme se spolu na některá z nich podívat.

Zvonice pravoslavného kostela na břehu jezera Mavrovo.
Zvonice pravoslavného kostela na břehu jezera Mavrovo

Do Makedonie přijíždíme z Kosova. S naším autem překonáváme pohoří Planina Šar. Blíží se večer a hledáme místo, kde bychom mohli přenocovat. V národním parku Mavrovo jezero objevujeme travnatou louku přímo na břehu tohoto jezera. Od místních dostáváme svolení postavit si tu stan. Lepší místo jsme si ani nemohli přát. Kempujeme v nadmořské výšce 1 220 m n. m. Obklopují nás pohoří Korab a Planina Šar.

Někde tady v lesích žijí rysi a medvědi. Příroda nás ohromuje svojí krásou a divokostí. Z vod jezera vystupují stěny zatopeného kostela. V blížícím se soumraku vypadá tajuplně a mysticky.

Zatopený kostelík.
Zatopený kostelík

Na hladině jezera se zrcadlí poslední paprsky zapadajícího slunce. A je tma. Přichází návštěva – nezvaní hosté. Jsou tu, jsou obrovští a chlupatí. Tlupy toulavých psů nejsou na Balkáně ničím výjimečným. Naštěstí se s námi snadno spřátelí a dělají nám milé společníky. U našeho stanu dokonce vydrží spát celou noc. Ze strach nahánějících psů se stanou věrní hlídači.

Ráno nad Mavronským jezerem nás naprosto očaruje. Ze stanu vidíme přímo na spící chlupáče a klidnou hladinu jezera. Slunce se zvedá nad obzor a vše zahaluje zlatavým svitem. Na tenhle okamžik se nedá zapomenout.

Probuzení u jezera Mavrovo.
Probuzení u jezera Mavrovo
Ráno nad jezerem.
Ráno nad jezerem
Spící hlídač.
Spící hlídač

Opouštíme toto nádherné místo a míříme na jih. Makedonie leží ve vnitrozemí, ale i přesto má své moře. Někdy tak bývá nazýváno obrovské Ohridské jezero na samém jihovýchodě země na hranicích s Albánií.

Pohled na Ohridské „moře“ z národního parku Galičica.
Pohled na Ohridské „moře“ z národního parku Galičica

Není to ledajaké jezero. Patří k největším krasovým jezerům na světě a k nejhlubším na Balkáně (hloubka až 300 metrů). Díky tektonickému původu tu žijí unikátní druhy ryb, které jinde na světě nenajdete. Legendy dokonce vypráví příběh o netvoru ukrývajícím se v hlubinách jezera. „Ohridskou příšeru“ jsme neviděli, ale při koupání se na nás vrhla hejna drobných rybiček, které nám všemožně okusovaly kůži na nohou.

Ohridské rybky okusující kůži na nohou.
Ohridské rybky okusující naše nohy

Kromě toho Ohridské jezero vyniká svojí průzračně čistou vodou. Viditelnost bývá až 22 metrů do hloubky. Nejkrásnější výhledy na jezero jsou z výšky z národního parku Galičica, kam za drobný poplatek můžete vystoupat se svým vozem po úzké horské silničce. Odtud budete mít jako na dlani i druhé velké makedonské jezero jménem Prespanské.

Prespanské jezero je položeno o 150 metrů výše. Obě jezera spojuje podzemní řeka, skrz kterou díky propustnému podloží proudí voda z Prespanského do níže položeného Ohridského jezera.

Ohridské jezero.
Ohridské jezero

Tím ale výčet zajímavostí ještě nekončí. Přímo na břehu Ohridského jezera se nachází starobylý klášter Svatého Nauma s výjimečně krásnou freskovou výzdobou. Kolem kláštera se prochází jako hrdí strážci barevní pávi a ve stínech starých stromů tu pramení řeka Černý Drin. Vyvěrá z hlubin na několika místech a vytváří jezírko mrazivě ledové vody neuvěřitelných odstínů modré a smaragdově zelené.

Klášter Svatého Nauma.
Klášter Svatého Nauma
Páv.
Páv
Prameny Černého Drinu.
Prameny Černého Drinu.

Krásu makedonské země dotváří její vstřícní obyvatelé, kteří s vámi rádi zavtipkují při každé příležitosti a nezapomenou oplatit žádný úsměv. Makedonie je země, do níž se budete rádi vracet.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

2 komentáře u „Podivuhodná jezera v Makedonii“

Komentáře