Lake Taupo, Severní ostrov, Nový Zéland

Lake Taupo, Severní ostrov, Nový Zéland

Jezero Taupo (v angličtině Lake Taupo) je se svým 193 km dlouhým pobřežím, hloubkou až 186 m a rozlohou 616 km² největším jezerem Nového Zélandu. Po dlouhých měsících koupání pouze v moři jeho průzračná sladká voda opravdu pokaždé velice potěšila. Člověk tak zažije podobný pocit, jako když se poprvé koupal v moři, ale naruby – jako by celý život žil u moře a poprvé se koupal ve sladkovodním jezeře.

Černé labutě na jezeře Taupo. V pozadí scenérii nádherně dokresluje národní park Tongariro
Černé labutě na jezeře Taupo. V pozadí scenérii nádherně dokresluje národní park Tongariro.

Kde jezero Taupo najdete

[wpgmappity id=“55″]

 

Lake Taupo najdete přibližně 80 km jižně od Rotorua, téměř v samém středu Severního ostrova. V průvodcích se píše, že se jedná o jedno z nejvyhledávanějších turistických středisek na Novém Zélandu, ale není se čeho bát. Jednak si myslím, že to není zase tak horké a na Novém Zélandu je spousta mnohem vyhledávanějších míst, a jezero Taupo je navíc tak velké, že se tady lehce ztratí i větší počet lidí. Mně naopak přišlo, že tady byl vždy poměrně klid a mír, ale já na Taupo jezdil relaxovat z Aucklandu, kde jsem bydlel, takže je to dost i o úhlu pohledu.

Průzračná voda v jezeře Taupo je úžasná!
Průzračná voda v jezeře Taupo je úžasná!

Jak jezero vzniklo

Z geologického hlediska je Lake Taupo velmi mladé – vzniklo přibližně před dvěma tisíci lety při mohutném výbuchu sopky, která vychrlila cca 24 km krychlových kamení, prachu a vulkanického bahna. Pro srovnání se uvádí, že to bylo 10x více, než kolik společně vyvrhly Krakatoa a Svatá Helena.

Taupo Lake, Nový Zéland
Lake Taupo, Nový Zéland

Zajímavost na závěr

Zajímavostí je, že hladina Lake Taupo je považována za obrovskou vodní váhu. I sebemenší vychýlení této přírodní vodováhy prý může znamenat hromadění podzemního magmatu a varovat tak před blížící se katastrofou.

Hladina jezera Taupo slouží vědcům jako velká, přírodní, vodní váha
Hladina jezera Taupo slouží vědcům jako velká přírodní vodní váha

Při směru pohledu ze stejnojmenného města Taupo uvidíte za jezerem nádherný Tongariro National Park, jehož dominantou jsou tři mohutné sopky, tyčící se hrdě do oblak. Nejvyšší z nich, Ruapehu, má 2 797 m. O tomto krásném národním parku bych rád v budoucnu napsal samostatný článek.

Tongariro National Park zahalený v oparu za jezerem Taupo.
Tongariro National Park zahalený v oparu za jezerem Taupo

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře