Farewell Spit, Jižní ostrov, Nový Zéland - titulní fotka

Písečná kosa Farewell Spit, Golden Bay, Jižní ostrov, Nový Zéland

Když jsem psal, respektive doplňoval, jeden z prvních článků na tomto webu vůbec (Arabatská kosa, Krym, Ukrajina), nachystal jsem si, že napíšu článek o další jedné kose. Nemám na mysli tu, která momentálně sužuje Českou republiku, a jak to tak sleduju, tak nejspíš celou Evropu. Tato kosa se maximálně tak zužuje, ale naštěstí nikoho nijak nesužuje. Spíše naopak. Ale zpět k věci!

Farewell Spit - informační cedule
Farewell Spit – informační cedule

Písečná kosa Farewell Spit

Nachází se v severozápadní části Jižního ostrova. Konkrétně v zátoce, která má opravdu výstižné jméno – Golden Bay, která se táhne od Abel Tasman National Park právě až k Farewell Spit. Mimochodem název Golden Bay tedy opravdu sedí!

Cestou na Farewell Spit, Jižní Ostrov, Nový Zéland
Cestou na Farewell Spit, Jižní ostrov, Nový Zéland

Jediné místo, odkud se na Farewell Spit můžete vydat, je Collingwood. Ve všech průvodcích se nejspíš dočtete, že se sem nedostanete jinak než s nějakou organizovanou výpravou, ale my jsme tam byli úplně bez problémů na vlastní pěst.

Nad hlavou vám bude lítat doslova tisíce ptáků
Nad hlavou vám bude lítat doslova tisíce ptáků

Písčitý výběžek kosy Farewell Spit, dlouhý cca 26 km, je přírodní rezervací mezinárodního významu a nejzazším koncem Jižního ostrova Nového Zélandu. Sídlí zde opravdu neskutečné množství ptáků. Spousta z nich už dnes patří k ohroženým druhům. Mě tady ze všeho nejvíce zaujaly černé labutě v kontrastu s téměř bílým pískem, který působí opravdu jako na poušti, jen je lemovaný z obou stran mořem, respektive z jedné strany mořem, z druhé strany oceánem.

Stovky černých labutí na Farewell Spit, Jižní Ostrov, Nový Zéland
Stovky černých labutí na Farewell Spit, Jižní ostrov, Nový Zéland

Farewell Spit je opravdu krásné, klidné a magické místo, které určitě doporučuji vidět, pokud se budete pohybovat někde v oblasti kolem zátoky Golden Bay.

Farewell Spit, Jižní Ostrov, Nový Zéland
Farewell Spit, Jižní ostrov, Nový Zéland

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře