Zřícenina hradu Děvičky

Hrad Děvičky, Pálava

Hrad Děvičky, jehož zříceninu najdete na jednom z kopců v rámci CHKO Pálava, jsme tady už před nějakým časem sice měli, ale jelikož tvoří nepřehlédnutelnou dominantu krajiny, ke které neodmyslitelně patří, objevil se nám tu vcelku pochopitelně znovu.

Siluetu jediného kopce v širokém okolí, navíc s hradem nahoře „na hoře“, je možné díky zdejšímu rovinatému terénu vidět opravdu až od Brna anebo při cestě do něj, ať už z vlaku nebo dálnice.

Pohled do okolí z hradu Děvičky - panorama
Pohled do okolí z hradu Děvičky – panorama

Zřícenina hradu Děvičky (rovněž Dívčí hrady, Maidberk či Maidenburg) se nachází západně od obce Pavlov na příkré, ze tří stran nepřístupné skále. Zhruba 1 km od nejvyššího vrchu Pálavy – Děvína.

Historie hradu

Původní hrad stejného (ale slovanského) jména – Dewiczky – byl postaven už v roce 1222, ale brzy na to byl koncem 13. století zničen. Prvním purkrabím původního zeměpanského hradu, který měl chránit strategickou obchodní cestu z Mikulova do Brna a Olomouce, byl Štěpán z Medlova, praotec rodu pánů z Pernštejna.

Dolní Věstonice - pohled z Děviček
Dolní Věstonice – pohled z Děviček

Zřícenina hradu Děvičky se nachází v národní přírodní rezervaci Děvín-Kotel-Soutěska. Dodržujte prosím proto ochranné podmínky a zdržujte se a choďte pouze po značených turistických trasách a nejezděte sem na kole nebo nechoďte létat na padácích, což se tady bohužel děje zcela pravidelně obojí. Všichni bychom si sem rádi vyjeli na kole, to mi věřte, ale on tam ten zákaz nebude jen tak proto, aby tím správa národní přírodní rezervace naštvala cyklisty nebo padáčkáře…

Děvičky Děvičky

 Mapa

 

[wpgmappity id=“36″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře