Krajina v okolí Slea Hrad, výhled na protější poloostrov Ring of Kerry.

Poloostrov Dingle – nejkrásnější místo Irska

Na samém konci Evropy, v nejzápadnějším koutu Irska, v místech, kde uslyšíte obyvatele hovořit irskou gaelštinou, se nachází překrásný kraj, jehož krajina jako by byla vystřižena z letáků cestovních kanceláří. Krajina, která představuje splnění snu o divokém větrném pobřeží, s dramatickými útesy, vysokými holými horami a romantickými osadami, často utopenými v drobném dešti a mlze. Ne nadarmo mnoho lidí považuje tento poloostrov za nejkrásnější oblast v Irsku. Vítejte v hrabství Kerry, na poloostrově Dingle.

Dingle, nejbližší okolí a delfín jako celebrita

Městečko Dingle je přirozeným centrem stejnojmenného poloostrova a nachází se přibližně uprostřed oblasti, je tedy ideální základnou a také konečnou zastávkou jediného dopravního spojení – autobusové linky do hlavního města hrabství Kerry, do Tralee.

Odtud jezdí autobusy několikrát denně. Dingle je půvabné pestrobarevné rybářské a farmářské městečko, najdete zde několik hostelů, mnoho penzionů a dva hotely. Cestujete-li se stanem, můžete také kempovat na zahradě před hostelem Rainbow, několik kilometrů od města.

Dingle sám o sobě stojí za návštěvu, pohodová atmosféra, atraktivní okolí a v případě nepříznivého počasí 52 restaurací a barů! V závislosti na ročním období Dingle může být nacpán k prasknutí, tedy především od května do září, v ostatních měsících si však nebudete připadat, že procházíte jedním z nejoblíbenějších míst v Irsku.

Spící obr, přezdívka ostrova poblíž vesnice Dunquin.
Spící obr, přezdívka ostrova poblíž vesnice Dunquin

Největší celebritou městečka je delfín Fungie, který již přes 30 let brázdí vody úzkého průlivu a hraje si kolem loděk s turisty. Je-li váš rozpočet omezený, není nutné platit 18 EUR za výlet lodí. Můžete si udělat příjemnou procházku k majáku, vzdáleného od Dingle asi 20 minut chůze, kde si Fungie hraje.

Moje úspěšnost zpozorování byla během desítek návštěv stoprocentní. Máte-li dostatek sil, dalších 15 minut chůze vás zavede k útesu Beenbawn, s překrásným výhledem na Dingle Bay a tereje bílé, lovící ryby.

Několik kilometrů dlouhá pláž Inch Beach.
Několik kilometrů dlouhá pláž Inch Beach
Městečko Dingle
Městečko Dingle

Severně od města se zvedají vysoké kopce, do kterých se zařezává úzká silnice vedoucí k průsmyku Connor. Z tohoto sedla se naskýtá výhled na severní i jižní část poloostrova a několik jezer v údolí.

Obecně vzato, poloostrov Dingle je ideální pro milovníky tůr, jen je potřeba počítat s možnými přeháňkami a silným větrem. Máte-li rádi dlouhé pochody, můžete absolvovat okruh poloostrovem zvaný The Dingle Way, měřící přibližně 160 km. V okolí se také nachází několik poutních tras.

Jak již bylo zmíněno, v obci, která má pouze kolem dvou tisíc stálých obyvatel, je přes 50 restaurací a především tradičních hospod, ze kterých se každý večer line původní irská hudba. Ochutnat můžete desítky piv, kvalitní whisky nebo oblíbený gin s tonikem.

Přímo v Dingle je malá palírna zvaná Dingle Distillery, produkující vodku a gin. Dingle má i svůj pivovar. Tamní ležák je pojmenován Tom Creans, dle rodáka z nedaleké vesnice Anascaul, polárníka a mořeplavce.

Romantická vesnička Dunquin.
Romantická vesnička Dunquin

Irové se rádi baví, zpěv v tradičních pubech je na denním pořádku, dalším společným znakem je vášeň pro sport, především Gaelic football, irský národní sport. Jedná se o jakýsi hybrid mezi rugby a fotbalem, hrající se na hřišti podobném fotbalovému, kdy jeden tým má 15 hráčů.

V době významných zápasů jsou ulice zcela pusté, zajímavé také je, že se jedná o čistě amatérský sport. Reprezentovat svůj tým je otázkou prestiže, každoroční celonárodní finále se hraje na obřím stadionu Croke Park a sleduje jej přes 80 tisíc lidí a dalších přibližně milion a půl u televize. Letošní finále juniorů i seniorů ovládl tým Kerry a vzhledem k tomu, že nejeden reprezentant byl přímo z Dingle, oslavy byly mohutné.

Pláže a hory západu

Na západ od Dingle se rozprostírá malebná krajina vysokých kopců s dalekými výhledy, krajina zemědělských usedlostí, kamenných zídek, ovcí, útesů a skrytých údolí. Kolem celé oblasti vede trasa zvaná Slea Head Drive.

Slea Head je mys na samotném západním konci Evropy s překrásným výhledem na divoké pobřeží s roztroušenými ostrovy, z nichž nejnápadnější je ostrov Innishtooskert, kterému ale nikdo neřekne jinak než Spící obr díky tvaru, připomínající ležící postavu.

Krajina v okolí Slea Hrad, výhled na protější poloostrov Ring of Kerry.
Krajina v okolí Slea Hrad, výhled na protější poloostrov Ring of Kerry

Irsko má nádherné čisté moře s romantickými plážemi a právě zde se nacházejí jedny z nejhezčích z celého okolí. Pláž Counemoole, nedaleko vesnice Dunquin, kde se natáčely snímky Navždy a daleko a Ryanova dcera, je jednou z nejoblíbenějších.

Během koupání je však na místě být velmi opatrný kvůli silným proudům. Pokud budete mít štěstí na slunečné počasí, vězte, že v Irsku se můžete skvěle opálit.

Pláž Donsheen.
Pláž Donsheen
Pohled k Dingle od vesnice Ventry.
Pohled k Dingle od vesnice Ventry

Poloostrov Dingle je také domovem jedněch z nejvyšších hor v Irsku. 952 metrů vysoký Mt. Brandon je druhou nejvyšší horou v Irsku a k jeho výstupu budete potřebovat, dle trasy a kondice, minimálně dvě hodiny, je třeba také počítat se silným větrem. Odměna ale stojí za námahu.

Je podivuhodné, jak místo jako poloostrov Dingle může být na jednu stranu obrovsky populární a turisticky velmi navštěvované a na stranu druhou velmi původní a izolované, jak lehce člověka ohromí a chytne, inu pravé Irsko…

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

5 komentářů u „Poloostrov Dingle – nejkrásnější místo Irska“

  1. Ja tu bydlim a uz bych nemenila .Proste krasa sveta i kdyz tu pocasi neni jako v ceske rep.v letnim obdobi.

Komentáře