Chata Prašová

Chata Prašivá v Beskydech – skvělý únik od každodenního shonu

Už to tady párkrát zaznělo… Máme rádi staré klasické dřevěné turistické chaty. Představili jsme vám mimo jiné chatu Návrší v pohoří Králického Sněžníku nebo chatu u propasti Macocha. Další takovou stylovou a příjemnou chatou je Prašivá v Beskydech.

Chata Prašivá
Chata Prašivá

Chata je celkem rozumně v dosahu veřejné dopravy. Dva až čtyři kilometry je to sem z obce Vyšní Lhoty (to podle toho, kterým autobusem pojedete, popř. na jaké zastávce vystoupíte). Pět kilometrů je pak dlouhá trasa od vlaku, a sice od stanice Dobratice pod Prašivou.

Na zastávce v Dobraticích pod Prašivou
Na zastávce v Dobraticích pod Prašivou
Cestou na Prašivou
Cestou na Prašivou

Chatu Prašivá jsem měl v hledáčku už od doby, kdy jsme před 3 roky přespávali na chatě Ostrý (je ve stejné části Beskyd) a na Prašivou se objevovaly odbočky, popř. rovnou cedule s fotkou chaty. Na první pohled mě totiž zaujala nestandardní budova, která má věžičku s rozhlednou. Další poutavou zajímavostí je pak dřevěný kostelík jen pár metrů od chaty.

Chata Prašivá s dobře viditelnou věžičkou
Chata Prašivá s dobře viditelnou věžičkou
Kostel sv. Antonína Paduánského z roku 1640
Kostel sv. Antonína Paduánského z roku 1640

Letos se nám podařilo naplánovat nějaké túry v Beskydech a zázemí pro dvě noci jsme našli právě na Prašivé.

Chata Prašivá patří Klubu českých turistů
Chata Prašivá patří Klubu českých turistů.

Je to už téměř 100 let stará chata, ale v posledních letech prochází poměrně zásadní rekonstrukcí. Provozovatelé chaty si dávají opravdu záležet a mají velký zájem o zpětnou vazbu od návštěvníků chaty. Nebojte se tedy, až sem vyrazíte, ptát se, chválit nebo i kritizovat, pokud by se vám přece jen něco nelíbilo.

Chata disponuje útulnými pokojíky, a protože jde o stylovou dřevěnou horskou chatu z roku 1921, nejsou koupelny a WC na pokojích, nýbrž společné na patře.

Ve čtyřlůžkovém pokoji, chata Prašivá
Ve čtyřlůžkovém pokoji, chata Prašivá

V kuchyni pak očekávejte klasiku v podobě česnečky nebo borůvkových knedlíků. Na všemožných webech se pak dočtete o příjemném personálu. I za našeho pobytu to tak bylo.

Je vidět, že více lidí si chatu vzalo za svou (jedním z provozovatelů je cyklocestovatel Martin Stiller) a snaží se tady udělat maximum pro to, aby chata byla ve stoprocentním stavu a aby se tady návštěvníci cítili spokojeně. Tady na ukázku pár stránek z brožury o rekonstrukci chaty:

Valečkův sál
Valečkův sál
Prašivá po rekonstrukci – útulné pokoje
Prašivá po rekonstrukci – útulné pokoje
Stav po 2 letech rekonstrukce – včetně medvědice, symbolu chaty
Stav po 2 letech rekonstrukce – včetně medvědice, symbolu chaty

Na závěr k chatě jen pár technických drobností: Pobyt si rezervujte přes e-mailový kontakt, který najdete na webových stránkách chaty. Zkuste si pobyt naplánovat tak, abyste na chatě vychytali nějakou cestovatelskou besedu nebo jinou akci, jako je např. pozorování hvězd, promítání cestopisných filmů anebo koncert… A nezapomeňte si (v případě noclehu) vzít přezůvky a ručník. :-)

Z interiéru chaty
Z interiéru chaty
Podrobné informace najdete na webu www.chataprasiva.cz
Podrobné informace najdete na webu www.chataprasiva.cz.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!

2 komentáře u „Chata Prašivá v Beskydech – skvělý únik od každodenního shonu“

Komentáře