Dovolená v ráji

S blížícím se létem pro mnohé vypuká hon na tu nejlepší dovolenou, což někdy bývá skutečná alchymie. Místo, cena, vybavení, výlety, dětské vyžití… Zohlednění veškerých parametrů dává kolikrát zabrat natolik, že člověk znaven hodinami hledání nakonec vezme za vděk první last minute, který mu přijde pod ruku.

Chalupa u Jandů
Ubytování v Českém ráji na Chalupě u Jandů

Abyste se vyhnuli nekonečnému pátrání, představím vám místo, které mě učarovalo a kam se stále ráda vracím. Naleznete tam odpočinek pasivní i aktivní, v zimě i v létě, pro turisty i cyklisty, a hlavně pro celou rodinu od miminek až po seniory.

Chalupa v ráji

Krásná příroda všude kolem
Nádherné vyhlídky po cestě z hradu Trosky

Chalupa u Jandů se nachází v ráji, respektive v Českém ráji na samém vrcholu nenápadné obce Ktová. Stačí odbočit z hlavní silnice, popojet pár set metrů mezi poli a zařadit rychlost jedna. Následně se dostanete přímo k chalupě, kde vás přivítá už jen klid a mír proložený občasnými vzruchy čisté přírody.

Jakmile opustíte vozidlo a nasajete vůni právě započaté dovolené, přivítá vás milá a vstřícná paní domácí. Po celou dobu pobytu se vynasnaží splnit vše, co na vašich skromných či smělejších očích uvidí. A že dokáže hodně!

Dovolená pro vás i pro vaše děti
Dovolená na Chalupě u Jandů pro vás i pro vaše děti

Někomu snad nepřichází k chuti sdílet místo prázdninového pobytu s domácím, ale zde hoďte strachy za hlavu. Majitelka objektu je jako kouzelný džin, objeví se pouze, pokud sami chcete. Konec konců taky pracuje, čili nemá mnoho času špehovat své hosty. Přes týden dojíždí do zaměstnání a ve volném čase zvelebuje okolí chalupy, aby se příchozí cítili víc a víc jako v ráji.

Ubytování se nachází v čistém a prostorném apartmánu s vlastním vchodem. Zahrnuje samostatnou kuchyni, jídelnu, dvě ložnice s celkem sedmi postelemi a jednou dětskou postýlkou. Samozřejmě ani koupelna s toaletou nechybí. A jestliže si přivezete kola, ani ty nezůstanou bez přístřešku.

Hned po vstupu do objektu na vás dýchne vůně čistoty a pohody. V kompletně vybavené kuchyni člověka vaření baví i na dovolené. Jistě oceníte nepostradatelnou myčku, protože vaření je jedna věc, ale mytí nádobí druhá. Pokud vaše robě potřebuje nočník, nevozte ho! Naleznete ho v koupelně v doprovodu nástavce na záchod pro ty odvážnější. K dokonalosti chybí snad už jen vanička pro děti, které nerady sprchový kout.

Přijedete-li v chladném období, o potřebné teplo, či pouze nastínění romantické atmosféry se postarají poctivá kamna. Ale nebojte se, paní domácí vám pustí i topení. Zkrátka kromě oblečení a potravin nepotřebujete nic. A pokud dostanete chuť na čerstvé pečivo k snídani, stačí vyběhnout do vesnice. V místních potravinách seženete to nejnutnější. Širší sortiment pak nabízí blízký Turnov nebo Jičín. Nákupy však nechte až jako poslední bod programu a raději se vydejte vstříc tajům měst. Zejména pak pohádkový Jičín poskytuje zábavu pro děti i dospělé. Jenom pozor na pondělky, to kultura odpočívá!

Na počasí nezáleží

Na Chalupě u Jandů nezáleží na ročním období, protože vždy objevíte dostatek poctivých kratochvílí.

Majestátní Trosky nad vašimi hlavami
Výlet na Trosky přímo od chalupy

V teplých měsících se vyplatí nasadit pevnou obuv a prozkoumat nejbližší okolí. V první řadě hrad Trosky, který se tyčí přímo nad vašimi hlavami. V případě horka se můžete smočit v nedalekém rybníku a pak už je to jen kousek k hospůdce na jedno točené. Procházky se dají zvládnout i s kočárkem, avšak lépe poslouží terénní.

Hřiště přímo před chalupou zabaví vaše ratolesti
Bohatý výběr aktivit pro vaše děti

Po návratu z túry ocení především ratolesti bazén nebo dětské hřiště se skluzavkou a houpačkami. A když se děti baví, dospělí zatím mohou připravit špekáčky na opékání nebo maso na gril. Vedle ohniště a grilu se nachází krásná pergola, díky které si jídlo vychutnáte i v nepříznivém počasí.

Když už okolí Chalupy u Jandů projdete skrz na skrz, nasedněte do auta a vyrazte třeba do Prachovských skal, kde se natáčelo několik známých filmů. A pokud patříte k nadšencům do historie, dohledné hrady a zámky vás přivítají s otevřenou náručí.

V zimě se nechejte zlákat například máváním Ještědu či dalších sjezdovek a vyrazte na lyže. A až se dostatečně vyjezdíte, oddejte se zaslouženému odpočinku v sauně u chalupy. Tělo vám bude vděčné. Následně popadněte pár polen a utíkejte rozpálit kamna, abyste večer mohli sdílet zážitky v útulném obydlí za doprovodu praskajícího dřeva. A nelekněte se, když spatříte za oknem cizí pohyb. To jenom srnky přišly omrknout, kdo zamířil do ráje tentokrát.

Líbil se vám tento článek? Odměňte, prosím, autora za jeho práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nás to potěší. A nebo nám kupte aspoň kafe ;-). Děkujeme!

Komentáře