3 zásadní věci pro cestování nalehko. Na co si dát pozor při výběru?

Plánování a balení na dlouhodobé cestování je velkou výzvou. Vybrali jsme tři základní věci, na jejichž výběru se vyplatí si dát záležet, protože vám cestování značně usnadní. V článku najdete i tipy na konkrétní výrobky, které se digitálním nomádům a cestovatelům osvědčily.

Batoh i taška zároveň

Každý nomád a backpacker vám potvrdí, že základem pohodlného cestování nalehko je kvalitní variabilní zavazadlo. S batohy a taškami všech typů se v poslední době naštěstí roztrhl pytel, takže máte možnost si vybrat přesně to, co bude vyhovovat vám a vašemu vybavení. Co by batoh jednoznačně neměl postrádat?

  • Více možností nošení. Abyste se mohli bez problémů pohybovat v přírodě i po městě, je ideální, pokud má zavazadlo popruhy pro nošení jako batoh, ale také madla pro nošení v ruce, případně popruh přes rameno.
  • Možnost zvětšení. S tím, jak vám budou věci v batohu přibývat a naopak ubývat, oceníte možnost zvětšení nebo naopak zmenšení jeho objemu. Buď pomocí stahovacích popruhů nebo rolovacího deklu.
  • Kapsa na dokumenty a na notebook. Pokud vás při cestování živí práce na počítači, nezbytností je také polstrovaná kapsa, kam jej bezpečně uložíte.
  • Přístup z více míst. Perfektní vychytávka pro rychlé uložení a vyndání věcí je přístup do zavazadla z několika stran, nejen ze shora.

Doporučujeme: Batoh Travel Pack od německé značky Aevor splňuje všechny výše zmíněné parametry a přidává ještě řadu vlastních geniálních vychytávek.

Znovupoužitelná lahev na vodu s filtrem

Obzvlášť pokud jezdíte do míst, kde není pitná voda samozřejmostí, oceníte lahev se speciálním filtrem, který vám zajistí pitnou vodu odkudkoli. Můžete pořídit také samotné filtry, jejich přímé použití, například z vodního zdroje v přírodě, ale nemusí být vždy pohodlné. Proto je ideální odolná lahev, kterou můžete vždy znovu naplnit a pít přes speciální náustek.

Aktuálně nejpopulárnější je mezi cestovateli jednoznačně filtrační lahev LifeStraw. Chválí její kompaktní provedení, které ji umožňuje pohodlně nést jak v batohu, tak v nosiči na rámu kola nebo pověšenou na zavazadle. Je vyrobená z odolného plastu bez BPA a váží pouze 220 gramů. Filtrační systém využívá aktivní uhlí a mikrofiltrační membránu, která přefiltruje až 4 tisíce litrů vody.

Kvalitní, ale kompaktní fotoaparát

Fotografování zrcadlovkou přináší skvělé výsledky. Potřebujete s ní ale skutečně fotit i na cestách?
Fotografování zrcadlovkou přináší skvělé výsledky. Potřebujete s ní ale skutečně fotit i na cestách?

Zrcadlovka se na cestování nehodí z několika ohledů. Zabírá opravdu hodně drahocenného místa, je poměrně těžká, a pokud se fotografií neživíte, pravděpodobně je její snímací technika také zbytečná.

Technologie ale pokročily i na poli kompaktnějších fotoaparátů. Skvělou alternativou pro focení na cestách tak mohou být tzv. systémové fotoaparáty s výměnným objektivem. Jejich cena je nižší, svou obrazovou kvalitou se ale leckdy blíží velkým zrcadlovkám. Díky výměnnému objektivu získáte výhodu přizpůsobení focení podle účelu cesty, na druhou stranu je třeba si dát na výběru konkrétního objektivu záležet, pokud chcete zachovat kompaktní rozměry.

Doporučujeme: Kombinace Olympusu OM-D E-M10 Mark III s nejtenčím zoomovým pancake objektivem na světě Olympus M.ZUIKO 14–42 mm vám bude vždy při ruce s obrazovou kvalitou dotahující lecjakou zrcadlovku.

Pokud nechcete za fotoaparát dávat více než deset tisíc korun, nemusíte si zoufat. I v kategorii kompaktů se najdou opravdu výkonné foťáky. Například Panasonic Lumix DMC-TZ90 disponuje elektronickým hledáčkem a možností plně manuálního focení. Jeho rozměrům pak samozřejmě žádná zrcadlovka ani systémový fotoaparát nemohou konkurovat. A když je nejhůř, přeci jen některé telefony už mají také slušné mobilní fotoaparáty.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

1 komentář u „3 zásadní věci pro cestování nalehko. Na co si dát pozor při výběru?“

Komentáře