Poznejte krásnou Krétu, Řecko

Poznejte krásnou Krétu

„Do Řecka? Proč zrovna tam, vždyť ta země stojí před bankrotem a ve městech, na plážích a kdo ví, kde ještě, obtěžují všudypřítomní uprchlíci.“ Asi tak vypadá první reakce, které jste vystaveni, když se se svým okolí podělíte o vaše plány na dovolenou. „A kam tam jedeš, na Krétu? Jo aha, takže budeš celý týden na pláži nebo v hotelu, tak to jo, to by mohla být dobrá dovolená.“ Vy ale víte, že přesně takovou dovolenou nechcete zažít ani omylem.

Tento článek vám napoví, jak na Krétě, největším řeckém ostrově, který je omýván ze severu Egejským a z jihu Lybijským mořem, prožít tak trochu víc než jen týden v hotelu na pláži.

Kréta nejsou jen pláže.
Kréta nejsou jen pláže.

Kdy se na Krétu vydat

Na ostrov je nejlepší vydat se na jaře nebo v září, kdy odpolední teploty nedosahují takových hodnot jako v červenci a srpnu. Pokud se vydáte na konci května a na začátku června, musíte se smířit s trochu chladnějším, o to ale více osvěžujícím mořem.

Strategicky zvolená startovací poloha

Pokud chcete Krétu skutečně poznat, doporučujeme zvolit jako místo vaší základny, ze které budete vyrážet za poznáváním okolních ostrovních krás, oblast střední Kréty, například třetí největší město na ostrově – Rethymno. Město je umístěné na severním pobřeží hodinu jízdy od letiště v Chanii a ve stejné vzdálenosti od hlavního města ostrova – Iráklia. Město je napojeno na hlavní národní silnici, která protíná ostrov ze západu až na východ a vede při pobřeží Egejského moře. Co rovněž oceníte, je ideální poloha pro výlety na jih ostrova.

Poznejte krásnou Krétu, Řecko
Poznejte krásnou Krétu, Řecko

Možností k výletům máte z této strategické lokality několik, my se vám pokusíme ukázat místa, která stojí za to vidět v západní části ostrova. Jste příznivcem pěší turistiky, nebo spíše lenošení na těch nejlepších plážích na ostrově? Jste milovník vysokých hor a úzkých soutěsek, nebo byste nejradši vše zkombinovali a užili si báječnou „aktivně-plážovou“ dovolenou? Je pouze na vás, která místa vás zaujmou natolik, že se je rozhodnete navštívit.

Ze severu na jih a zpět

Pokud skutečně chcete něco z Kréty vidět, jednoznačně doporučujeme půjčit si automobil, skútr či čtyřkolku. Jejich pořízení na jeden den nestojí (i přes značnou oblíbenost Rethymna u skandinávské klientely) mnoho a malý automobil seženete za cenu přibližně 30 euro.

Z Rethymna se vydejte po dálnici na západ směrem na Chaniu. Cestou určitě stojí za to navštívit Kournas, jediné sladkovodní jezero na ostrově. Do Chanie však nedojedete a za městečkem Georgioupoli se vydáte na jih směrem na Hora Sfakion. Ne nadarmo se říká, že přejezd ze severu na jih patří na Krétě k tomu nejzajímavějšímu. Důvod je jednoduchý a nazývá se Lefka Ori – pohoří, které je pomyslnou páteří ostrova a kterým musíte projet.

Cestou z Rethymna na Chaniu, Kréta, Řecko.
Cestou z Rethymna na Chaniu, Kréta, Řecko

Cestou na jih pojedete obklopeni vysokými horami všude kolem vás. Velmi pěkná je zastávka na náhorní planině v oblasti Askifou. Snadno si můžete připadat, jako byste snad ani nebyli v Řecku, ale nacházeli se spíše někde v Pákistánu či Afghánistánu. Zelená náhorní plošina je obklopena suchými horskými štíty a hřebeny hor. Z planiny Askifou začíná trasa soutěskou, kterou se pěším výletem, trvajícím dvě hodiny, dostanete až k moři. Doporučujeme však správné vybavení.

Pohled na jednu z pláží na Krétě.
Pohled na jednu z pláží na Krétě

Pokud zvolíte možnost pokračování automobilem, čeká vás za malý moment nádherný výhled na pobřeží jižní Kréty a vody Lybijského moře. Nacházíte se před úchvatnou scenérií. Zbývá jen sjet serpentinami k moři do Hora Sfakion, malého a romantického bílého přístavu, ze kterého se dostanete směrem na západ lodí do koncového bodu nejznámější krétské soutěsky Samarie. Nebo se můžete vydat východně podél pobřeží až do Preveli, kde se nachází jedna z nejromantičtějších a opravdu fotogenická pláž na ostrově a kousek od ní také klášter, stojící vysoko nad mořem.

Cestou se zcela určitě zastavte na obhlídku pevnosti Fragokastello a dopřejte si tradiční řeckou a krétskou kuchyni v tavernách ve vesničkách Selia a Myrthios, které patří k těm nejmalebnějším na Krétě.

Kréta, Řecko
Kréta, Řecko

Na pláž Prevelli není jednoduché se dostat, musíte překonat několik stovek schodů a výškových metrů. Kvalitní obuv i trekové hole určitě využijete. Věřte nám, stojí to za to. To hlavní však teprve čeká. Pláž je umístěna v ústí malé říčky, která se zařezává do skal a jejíž břehy jsou porostlé palmami a kvetoucími keři. Nebojte se podél ní vydat proti proudu a pokuste se dostat až tam, kam je to jen možné. Cestou budete muset překonávat vodopády, brodit se vodou, někde i plavat. Objevíte však krásu turistiky a opět si budete připadat jako v exotické zemi, nikoli v Řecku.

Krásná vyhlídka do hor a lesů. Kréta, Řecko
Krásná vyhlídka do hor a lesů, Kréta, Řecko

Po tomto zážitku máte dvě možnosti. Vydat se dále na východ třeba až do vesničky Matala a strávit tam noc u nádherné pláže v místním vyhlášeném kempu s výhledem na skály, v nichž v 60. letech přespávali hippies. (Tedy pokud jste připravení a máte s sebou stan a spací pytle, které lze výhodně sehnat například v e-shopu Kasa.cz za použití slevových kódů.)

product_2062760 product_2054905

Další den se vydejte na sever přes pohoří Oros Idi, v němž se mimo jiné nachází i sjezdovka, až do Rethymna. Druhou možností je vydat se do Rethymna přímo a ještě tentýž večer si užít příjemné proplétání se uličkami starého města v blízkosti starého benátského přístavu.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

5 komentářů u „Poznejte krásnou Krétu“

  1. Na Krétě jsem byl loni s přítelkyní. Moc se nám tam líbilo, a nejhezčí pláž, kterou jsme tam navštívili byla Elafonissi (nebo jak se to píše), rozhodně stojí za to ;-)

Komentáře