Pěší výlety po Sydney a okolních národních parcích

Při první návštěvě Sydney vaše kroky pravděpodobně zamíří k ikonické stavbě Opera House, slavnému mostu Harbour Bridge, který propojuje jižní a severní část této metropole, nebo například k proslulé Bondi beach, jedné z prvních osídlených pláží v Austrálii. Pokud vás však ruch velkoměsta omrzí, Sydney a jeho okolí nabízí řadu denních i víkendových výletů. Můžete podniknout jeden ze slavných coastal walks, tedy procházek po pobřeží, či zamířit do některého ze sousedních národních parků a zchladit se v přírodních bazéncích Figure 8-pools nebo si přivonět k eukalyptovému háji v Blue mountains.

Blue mountains – modré hory s vůní eukalyptu

Modré hory se nachází jen 2 hodiny vlakem od Sydney a jsou populárním cílem turistů, milovníků přírody i horolezců. Možná se ptáte – proč modré? Blue mountains jsou zahalené do namodralého oparu, který vzniká vypařováním olejů z listů eukalyptu, který zde roste a krásně to po něm všude voní. Při pohledu do roklin tohoto národního parku se tak opravdu může zdát, že jsou lesy v odstínu tmavě modré. A mimochodem – eukalyptus je také hlavní potravou koal, tak mějte oči „na šťopkách“, třeba budete mít štěstí a jednu z nich spatříte vysoko v korunách stromů. :-) TIP: Vydejte se poznat Sydney a Blue Mountains. Vyberte si jeden ze zájezdů do Austrálie od CK Go2 a poznejte ta nejkrásnější zákoutí.

Jak se sem dopravit?

My jsme zvolili vlak z hlavního nádraží Sydney, který nás dovezl do vesničky Katoomba, cesta zabrala přibližně 2 hodiny a mohli jsme se tak kochat australskou buší. Tajný tip – vyražte na tento výlet v neděli, australská vláda podporuje veřejnou dopravu a outdoorový životní styl a v neděli jsou tak všechny vlaky i autobusy ve státě New South Wales za pouhých 2,60 AUS na den. Doporučuji také neminout vyhlídku Echo point, která nabízí krásný výhled na slavný skalní útvar Modrých hor – Three sisters.

Jak vznikl tento název?

Legenda praví, že kdysi v této oblasti žily tři sestry jménem Meehni, Wimlah a Gunnedoo z kmene Katoomba. Tyto tři dívky se zamilovaly do tří chlapců ze sousedního kmene Nepeanů, avšak sňatek mezi oběma kmeny byl zakázán. Nastávajícím dívek se tento zákon znelíbil a rozhodli se využít své válečnické schopnosti a unést sestry navzdory zvykům, což zapříčinilo válku mezi oběma kmeny. Šaman Kuradjuri z kmene Katoomba chtěl tři sestry ochránit a dočasně je proto proměnil ve skály, aby v této podobě ve zdraví přečkali místní nepokoje. Šamana samotného však čekal neblahý osud a padl v boji. Nebohé tři sestry neměl kdo vrátit do původní podoby a dodnes tak stráží výhled na údolí Modrých hor a jsou pro tuto oblast významnou fotogenickou ikonou.

Royal National park a „královské“ přírodní bazénky ve tvaru osmiček

Royal National park je dalším národním parkem, který je doslova „za humny“ Sydney a kam se rovněž bez problému dostanete vlakem z hlavního nádraží. Existuje možnost tento park projít v rámci víkendového pěšího přechodu (přibližně 40 km), my jsme však zvolili jednodenní výlet s návratem na stejnou vlakovou stanici Otford. Jednou z hlavních atrakcí tohoto „královského“ národního parku jsou přírodní bazénky Figure 8-pools, které oceán a nekonečný příboj vln vytvaroval opravdu do tvaru číslice osm. Po přibližně dvouhodinové procházce ze stanice Otford se tak můžete zchladit v těchto tůňkách se slanou vodou a osvěženi vyrazit zpět. Pamatujte však na to, abyste s sebou vzali dostatek vody, pevné boty a naplánovali si čas, kdy dorazíte, koupání v bazénkách je totiž vhodné jen při odlivu. Než naskočíte zpět na vlak do Sydney, můžete si užít výhledy na krásné pláže nebo fantastickou kavárnu The Otford Pantry, nabízející slavné sladké i masové koláče a výbornou kávu.

Pobřežní procházky v Sydney aneb Po stopách Aboriginců na Manly

Za výhledy na vlny a vůní australské buše však nemusíte ani vyjet z metropole samotné! Přímo v Sydney se nabízí ochutnat některé z proslulých „coastal walks“, což jsou zajištěné a dobře značené stezky a chodníčky, které vás bezpečně provedou po místním členitém pobřeží.

Coogee to Bondi walk

První procházkou, kterou jsem po příletu do Sydney absolvovala, byla nově zrekonstruovaná Bondi to Coogee walk, která poprvé v historii propojila jedny z nejkrásnějších pláží jižní Sydney. Tato 6 kilometrů dlouhá trasa nabízí nádherné výhledy na vlny rozbíjející se o pískovcové skály a surfaře snažící se některou z nich chytit, krásné žluté kvítí a (když budete mít štěstí) setkání s jedním z chráněných (a neškodných!) ještěrů Water dragons, kteří se na kamenech u cesty vyhřívají na sluníčku. My jsme výlet začali opačně – tedy na Coogee beach, pokračovali okolo památníku Bali memorial, který připomíná oběti bombových útoků na Bali, pokračovali přes psí pláž v mini zálivu Gordons Bay na pláž Bronte a zakončili jej na Bondi beach, na které to opravdu žije! Odměnou nám byl krásný výhled na Bondi beach a plavecký bazén Icebergs. Kromě oceánu totiž místní také preferují dát si pár temp v tzv. „rock pool“ bazénech, které jsou skoro u každé větší pláže ve městě. V těchto kamenných bazénech, vysekaných přímo do skal u oceánu, je díky vlnám, které stříkají přímo na plavce, sladko-slaná voda. Výhled to je vážně fotogenický!

Spit to Manly walk

Méně známá pobřežní procházka, na které pravděpodobně potkáte méně turistů, se line podél severního pobřeží Sydney. Měří přibližně 10 km a začíná u mostu Spit a vede k dovolenkové destinaci a surfařské čtvrti Sydney jménem Manly, která i mně byla na pár měsíců domovem. Při cestě jsme viděli malé plážičky, papoušky a prastaré kresby Aboriginců vyryté na plochých skalách. Třešničkou na dortu pro mne bylo, že jsme tuto stezku absolvovali při australském státním svátku Australia Day dne 26. ledna. V tento den snad všichni Australané vytáhnou venkovní grily a užívají si venkovní posezení s rodinou a přáteli. Místní se s námi tak po cestě zdravili, povídali a mávali nám, atmosféra opravdu stála za to! Srdce Sydney i její blízké okolí nabízí krásné výlety pro malé i velké, které čekají jen na vás, až je objevíte… Tak kam povedou vaše první kroky?

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a jim to udělá radost. Děkujeme!

Komentáře