Letní výlety po Krkonoších: Mumlavské vodopády

Výlety po Krkonoších v letním období

České hory jsou krásným místem na letní výlety strávené nejen v přírodě. A kam jinam vyrazit než do nejvyšších hor ČR – Krkonoš.

Letní výlety po Krkonoších

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky, rozkládajícím se na severovýchodě země a v jižní části polského Slezska. Patří mezi nejnavštěvovanější hory Čech a není divu, vždyť mají co nabídnout i tomu nejnáročnějšímu výletníkovi různých věkových kategorií a fyzické zdatnosti.

Mumlavské vodopády, Harrachov

Mumlavské vodopády nesou jméno řeky, která jimi teče – Mumlava. Jeden z nejmohutnějších a nejkrásnějších českých vodopádů je 10 metrů vysoký. V žulové skále vytváří padající voda spolu s kameny prohlubně, které se nazývají pohádkově Čertova oka, z nichž největší měří v průměru 6 metrů.

Dostupnost: Cesta k vodopádům je vhodná pro pěší, cyklisty i kočárky. Z Harrachova (1 km) k nim vede dobře značená modrá turistická trasa.

Letní výlety po Krkonoších: Mumlavské vodopády
Letní výlety po Krkonoších: Mumlavské vodopády

Sněžka

Pahrbek Sněžný, Sněžovka, Sněhovka, Sněžná – to vše byla historická pojmenování nejvyšší hory České republiky – Sněžky (1 603 m n. m.). Jejím vrcholem prochází státní hranice mezi Českem a Polskem. Kromě panoramatického výhledu na okolí Krkonoš a skvělého pocitu, že stojíte na nejvyšší hoře České republiky, můžete na vrcholu Sněžky navštívit i několik staveb. Nejstarší z nich je 14 metrů vysoká rotundová kaple sv. Vavřince na polské straně z roku 1681. V roce 1850 byla na Sněžce postavena Polská bouda a v roce 1974 k ní byla přistavena polská meteorologická observatoř, která svou konstrukcí připomíná vesmírnou loď. V roce 2006 byla na vrcholu postavena nejvýše položená česká poštovna Anežka.

Dostupnost: Na Sněžku vede z Pece pod Sněžkou kabinová lanová dráha, která za necelou půlhodinu překoná převýšení přes 680 metrů. Nejsnazší výstup na Sněžku je z Pomezních bud přes chatu Jelenku (červená trasa, 8 km). Další pěší možností je výstup z Pece přes Růžovou horu a chatu na Růžohorkách (na Růžovou horu zelená, poté žlutá turistická trasa, 6,5 km). Nejobtížnější výstup vede přes Obří důl na Obří sedlo (modrá trasa, 7 km) až na vrchol Sněžky (1,5 km po červené trase).

Letní výlety po Krkonoších: Pohled na Sněžku z Luční boudy
Letní výlety po Krkonoších: Pohled na Sněžku z Luční boudy

Pramen Labe

Symbolické místo, kde pramení nejdelší řeka Evropy (1 154 km), je ve skutečnosti vzdáleno cca 200 metrů od skutečného pramene. Pramen se nachází na Labské louce (1 387 m n.n.). V roce 1684 jej navštívil královéhradecký biskup Jan František Kryštof z Talmberka, který ho vysvětil. U pramene je nainstalována deska se znaky 26 významných měst, kterými Labe protéká. Na místě je dvojice pamětních desek, které jsou věnovány Janu Bucharovi (propagátor turistiky v Krkonoších, člen Klubu československých turistů), a dřevěná socha alegorie vody.

Dostupnost: Z Horních Míseček (nedaleko Špindlerova mlýna) přes Medvědín (kam lze dojet i lanovkou ze Špindlerova mlýna), Vrbatovu boudu, mohylu Hanče a Vrbaty, kteří zde při lyžařském závodu v roce 1913 zahynuli, a Pančavský vodopád (červená trasa, cca 6 km). Další možností je Bucharova cesta s původním označením “Cesta přes tři kopce”. Je to červeně značená trasa, která měří 30 km a začíná v Jilemnici na náměstí.

Letní výlety po Krkonoších: Pramen Labe
Letní výlety po Krkonoších: Pramen Labe

Pančavský vodopád

Nejvyšší český vodopád měří 148 metrů. Název vodopádu pochází z němčiny (pantschen, respektive planschen) a znamená cákat, šplíchat. Tvoří ho potok Pančava, který přes něj padá do horní části Labského dolu. Vodopád je dostupný pouze z vyhlídky, která odkrývá jen jeho vrchní část. Nedaleko vodopádu se nachází Ambrožova vyhlídka nebo Labský vodopád (35 metrů vysoký).

Dostupnost: Pančavský vodopád potkáte na stejné trase vedoucí k prameni Labe, kam se dostanete pokračováním po červené trase. Žlutá stezka vede ke Sněžným jámám (ledovcové kary) s výhledem na polskou stranu a modrá trasa pokračuje až k Mumlavským vodopádům.

Letní výlety po Krkonoších: Pančavský vodopád
Letní výlety po Krkonoších: Pančavský vodopád

Dvorský les

Dvorský les je starý bukový les, který se nachází na nejvyšším místě hřebenu Rýchor v nadmořské výšce 1 033 metrů. V zalesněné oblasti jsou k vidění různě zdeformované stromy pokryté mechem, které se se špetkou fantazie rázem promění v pohádkové bytosti. Dvorský (též Rýchorský) les je chráněné území, které patří do I. a II. zóny KRNAPu (Krkonošského národního parku).

Dostupnost: Z Rýchor po červené “Cestě bratří Čapků” vedoucí k dělostřelecké tvrzi Stachelberg a dále na Trutnov. Les se nachází 3,5 km od Žacléře, 10 km od Trutnova a 6 km od Janských Lázní.

Letní výlety po Krkonoších: Rýchory (Dvorský les)
Letní výlety po Krkonoších: Rýchory (Dvorský les)

Černohorské rašeliniště

Státní přírodní rezervace o rozloze 66 ha je největším a nejstarším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších. Jeho stáří je odhadováno na 6 000 let. Rašeliništěm vede naučná stezka dlouhá 3,5 kilometru a 6,5 metrů vysoká dřevěná rozhledna nabízí komplexnější rozhled na řadu vzácných rostlin.

Dostupnost: Lanovkou z Janských Lázní na Černou horu. Stezka končí u Pardubických bud.

Letní výlety po Krkonoších: Černohorské rašeliniště
Letní výlety po Krkonoších: Černohorské rašeliniště

Obří důl

Obří důl se nachází mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím hory Sněžky. Údolí vzniklo působením úpského ledovce. Od 15. století zde byla dolována ruda barevných kovů. Údolí nabízí výhled na Horní a Dolní Úpský vodopád, Úpskou jámu a Velkou a Malou Studniční jámu.

Dostupnost: Z Pece pod Sněžkou po modré turistické stezce.

Letní výlety po Krkonoších: Stezka Obřím dolem
Letní výlety po Krkonoších: Stezka Obřím dolem

Bozkovské dolomitové jeskyně

Národní přírodní památka skrývá podzemní křišťálová jezírka s největším podzemním jezerem v Čechách – Jezerním dómem. Zpřístupněné chodby o délce 350 metrů jsou vhodné i pro rodiny s dětmi. V letních měsících je pro velký zájem doporučená předběžná rezervace prohlídky. Průměrná teplota v jeskyních kolísá kolem 7 oC.

Dostupnost: Obec Bozkov u Semil.

Letní výlety po Krkonoších: Bozkovské dolomitové jeskyně, jezírko
Letní výlety po Krkonoších: Bozkovské dolomitové jeskyně, jezírko

Atrakce v Krkonoších a Podkrkonoší

 • Stezka korunami stromů s tobogánem: stezka na úpatí Černé hory v Janských lázních je plně bezbariérová.
 • Muzeum bratří Čapků: muzeum Josefa i Karla Čapka se nachází mezi Trutnovem a Náchodem v obci Malé Svatoňovice.
 • Hornické muzeum v Harrachově: prohlídka štoly a hornického muzea se všemi pracovními nástroji, těžebními a důlními stroji s historickou fotodokumentací.
 • Muzeum skla v Harrachově: široká sbírka výrobků ze skla včetně možnosti vlastní zkušenosti foukání skla.
 • Muzeum krkonošských řemesel: v obci Poniklá u Jilemnice se vrátíte o několik desítek let zpět do historie, kdy se lidé živili převážně manuální prací – zpracování lnu, ševcovina, truhlářství, tesařství, výroba vánočních ozdob.
 • Safari park Dvůr Králové: jedinečná ZOO s možností jízdy v oploceném areálu, kde žije volně se pohybující zvěř.
Letní výlety po Krkonoších: Stezka korunami stromů, Krkonoše
Letní výlety po Krkonoších: Stezka korunami stromů, Krkonoše

Na kole

Volný pohyb po Krkonoších je omezen a speciálně pro cyklisty je definovaných 27 cyklostezek a cyklotras. Stezky jsou propojeným systémem tras, které vedou kolem atraktivních míst Krkonoš podél hlavní Jizersko-Krkonošské magistrály, jenž spojuje Harrachov s městem Žacléř (71 km).

Adrenalin

Krkonoše nabízejí spoustu nezapomenutelných zážitků, které dokáží zvednout tepovou frekvenci. Kromě sjíždění řeky Jizery a jízdy na koloběžkách jsou pro návštěvníky Krkonoš připraveny i další atrakce:

 • Lanové parky: Janské Lázně, Happy Hill a Relax Park v Peci pod Sněžkou, Monkey Park a Yellow Point Špindlerův Mlýn, Vertical Park Harrachov
 • Bobové dráhy: Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn, areál Mladé Buky v Janských Lázních
 • Bike parky: Týda v Rokytnici nad Jizerou, Trutnov Trails, MTB sjezdová trať Špindlerův Mlýn
Letní výlety po Krkonoších: MTB sjezdová trať Špindlerův Mlýn
Letní výlety po Krkonoších: MTB sjezdová trať Špindlerův Mlýn

Zdroje obrázků:

 • Pramen Labe: Wikimedia Commons, Autor Antoni Pawlowski
 • Pančavský vodopád: Wikimedia Commons, Autor Balaban
 • Rýchory (Dvorský les): Wikimedia Commons, Autor Dezidor
 • Černohorské rašeliniště: Wikimedia Commons, Autor Zdeněk Pražák (ZP)
 • Bozkovské dolomitové jeskyně, jezírko: Wikimedia Commons, Autor Hadonos

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře