Chata Jiřího na Šeráku

Jedna z jesenických klasik – z Ramzové přes Obří skály a Šerák do Branné

Dnes se vydáme do Jeseníků. Čeká nás poměrně tradiční a známá trasa. Snad každý, kdo má v Olomouckém kraji rád hory, se někdy do těchto míst vydal. A ti zbývající určitě alespoň někdy slyšeli o místech, jako je Šerák či Keprník. Čeká nás trasa plná krásných výhledů, a to nejen na jesenické hřebeny.

Jeseníky výhled
Jeden z mnoha výhledů na trase

Na túru vyrazíme z Ramzové. Jezdí sem vlaky od Olomouce (vždy jsem si tuhle stanici pamatoval jako nejvýše položenou rychlíkovou stanici v Česku, leč dle Wikipedie tomu už od prosince 2015 tak prý není). Túra měří cca 20 km a čeká nás stoupání přibližně 920 metrů.

Koho odrazuje prvotní výstup z Ramzové, popř. chce ušetřit čas, ten může hned v Ramzové sednout na lanovku a vyrazit na Šerák; vynechá ale tím pádem Obří skály.

Ten, kdo se odradit nenechá a nevadí mu, že se hned na začátku zpotí, se vydá po zelené značce podél areálu s lanovkou, sjezdovkami a letní bobovou dráhou.

Po 1,5 km dorazíme k Vražednému potoku (730 m n.m.). Následuje moc hezká část trasy, kdy jdeme podél koryta potoka.

U Vražedného potoka
U Vražedného potoka

Po dalších 1,5 km dojdeme k Obřím skalám. Odtud nás pak čeká stoupání na Šerák.

Přístřešek u Obřích skal
Přístřešek u Obřích skal
Obří skály
Obří skály

Šerák je tradičním výletním místem. Je to díky lanovce, krásným výhledům a chatě Jiřího na Šeráku, kterou vidíte na titulní fotce. Chata nabízí celoroční ubytování a možnost občerstvit se v restauraci.

Z Šeráku pokračujeme na Keprník a Vozku. Na obou vrcholech nás potěší výrazné skalní útvary, ze kterých se nám nabízí – jako už poněkolikáté na této trase – krásné výhledy na Jeseníky.

Na Keprníku - v pozadí Praděd
Na Keprníku – v pozadí Praděd
Vozka
Vozka

Od Vozky pak postupně scházíme do Branné. Nabízí se dvě varianty – po zelené či žluté značce. Zelená trasa je dle mého o něco zajímavější.

Volská louka - cca 6 km od Branné
Volská louka – cca 6 km od Branné (na žluté turistické trase)

Když budete mít čas, zajděte určitě i do centra Branné. Leží na kopci nad vlakovým nádražím. Je tu k vidění postupně opravovaný hrad Kolštejn, fojtství a kostel sv. Michaela ze 17. století. Osvěžit se dá v restauraci Kolštejn, kde si nenechte ujít pivo z místního minipivovaru.

Branná
Branná
Kolštejn
Kolštejn
Kolštejn
Kolštejn

Jeseníky nabízejí mnoho krásných tras; těch známých, ale i těch, kde za celý den nikoho nepotkáte. V dnešním článku jsme si popsali jednu z těch nejznámějších, v některém z příštích článků se ale určitě vydáme i do zapomenutých koutů Jeseníků, popřípadě nám sami pošlete tipy na místa, která máte v těchto moravských horách nejraději.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře