Sibiu, ve stínu Brašova a pohoří Fagaraš, Rumunsko

Ve stínu známějších a turisticky navštěvovanějších transylvánských měst Brašov a Sighisoara a také ve stínu pohoří Fagaraš, v samém srdci Rumunska, leží krásné město s uvolněnou atmosférou – Sibiu.

Rychlík z Budapešti zastavuje a já se náhle ocitám v chladné listopadové noci na ponurém nádraží. Je to moje první noc v Rumunsku, je to tady takové, jak by si člověk, ovlivnitelný stereotypy, mohl představovat. Nádražáci s obrovskými kníry pokuřují před nádražím, romská babka žebrá u lavičky a výloha zelinářství je plná paprik. A já se po prázdných oprýskaných ulicích intuitivně snažím nabrat směr do centra města.

Trochu temné a trochu strašidelné. Jakoby v závoji všech těch Drákulů a nedalekých temných lesů. Jenže jsem se naučil nedávat na první dojem a vím proč. Jakmile totiž přicházím na místní hlavní náměstí Piata Mare, objevuje se přede mnou úplně jiný obraz. Nádherné náměstí praská ve švech, místo hraje barvami a ze stánků voní svařák a trdelníky.

Piata Mare v Sibiu.
Piata Mare v Sibiu
ulice v Sibiu
Sibiu

Po Sibiu se toulám několik dní, objevuji malá náměstí a půvabná zákoutí, před mrazem se uchyluji do kaváren, procházím snad všechny katedrály a kostelíky. Dobrým způsobem, jak se zahřát, byl i výstup na radniční věž, odkud mám jak na dlani Sibiu a hned za městem tyčící se hradbu pohoří Fagaraš.

Katedrála Sv. Trojice, Sibiu.
Katedrála sv. Trojice, Sibiu
Sibiu

Přestože Sibiu patří v Rumunsku k dražším městům, cenová hladina je pro nás pořád příznivá, nocleh ve velmi pěkném hostelu stál 9 EUR, káva v přepočtu asi 20 Kč, drobný nákup (voda, dvě piva, brynza, pečivo, pár rajčat, teplé zelí – k dostání v lahůdkách v každém obchodě) cca 100 Kč. Gogoasa plněná kaškavalem, což je takový plněný langoš, stála 20 Kč. Vstupné do památek bylo velmi nízké, případně vůbec žádné. Turistů minimum.

Kostel v Sibiu
Sibiu
Rasinari
Vesnice Rasinari

V okolí Sibiu je mnoho atraktivních cílů na jednodenní výlet. Vybírám vesnici Rasinari, kam jezdí z předměstí autobusy. V Rasinari jako by se zastavil čas. Procházím až idylicky působící vsí křížem krážem a docházím k nedaleké obci Prislop, odkud se lze do Rasinari vrátit a vytvořit tím krátký okruh.

Vesnička Rasinari
Rasinari

Přestože do Sibiu od nás jezdí přímé autobusy, zvolil jsem cestu vlakem přes Budapešť. Do Sibiu jezdí každý den vlak IC 75 Transsylvania, který vyjíždí z nádraží Keleti v 9:10. Jízdenka vč. místenky stojí 19 EUR. Pokud chcete ušetřit čas a nocleh, lze také využít noční rychlík Dacia.

Sibiu stojí za návštěvu, rozhodně se může, co se atraktivity týče, měřit s mnohem více navštěvovaným Brašovem. To, že turisté Sibiu trochu opomíjejí, je však jedna z velkých výhod Sibiu. Krásného města v srdci Rumunska.

rumunský vlak
Vlakem po Rumunsku

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře