Antelope park a jeho hra stínů

Jednou za čas člověk narazí na místo, o kterém se až tak moc mezi cestovatelskou veřejností neví a nepíše se o něm ani v průvodci. Tím spíše je radost z navštívení takovéto oblasti větší.

Jedním z takových míst je Antelope park. Nachází se v Arizoně a je součástí indiánské rezervace.

Antelope park
Vně Antelope parku

Z jakého důvodu je tento park „nekomerční“? Za fotky z tohoto místa se údajně platilo zlatem. Proto si fotografové ponechávali souřadnice pro sebe.

Cesta k parku není nijak složitá.

Až tak moc se nevyplatí cestovat do USA pouze z důvodů vidění tohoto krásného kusu „antilopí“ země, a když už se člověk rozhodne letět do Ameriky, byť na pár týdnů, je ekonomicky vhodné procestovat pár států a vidět více míst, přičemž jedno je hezčí než druhé. Co vám budu povídat. Kdyby byly svaly na bradě elastické, dodnes ji tahám tři metry za sebou, jak mi padala čelist.

K Antelope parku se dostanete po asfaltové cestě. Nachází se poblíž menšího města, kterému dominuje vcelku velká elektrárna. Na místo vás navede GPS navigace a zaprášené cedule u krajnice.

Antelope park, Arizona, elektrárna
Elektrárna poblíž Antelope parku

Vstup do Antelope však není jen tak. Jste totiž nuceni využít služeb místních indiánů, kteří vás za úplatu dovezou „na start“. Nepoužívají však k tomu divoké oře, jak by se od nich mohlo čekat. Ty vyměnili za velká terénní auta. Nastoupíte si na korbu tereňáku, společně s dalšími 9 lidmi. Namačkání na sebe má význam i z hlediska bezpečnosti. Při projíždění nezpevněným dnem kaňonu nemáte takovou tendenci přepadávat přes okraj kovového zábradlí za vašimi zády, i když se ho křečovitě snažíte rozmačkat.

Antelope park, Arizona, USA
Cesta na korbách náklaďáku je zážitek sám o sobě.

Tahle cesta trvá přibližně deset minut a je to opravdová legrace! Aut jede většinou víc. Po nějaké době zastaví u skalní průrvy, ve které se koryto (jímž projíždíte) široké třicet metrů zúží přibližně na tři. Vystoupíte z auta skokem a shromáždíte svoji skupinku nedaleko vchodu na horkém písku (pokud se vám teď chce na záchod, máte smůlu). Tam se vás ujme průvodce, který, když budete mít štěstí, ponese přes rameno „foukací“ nástroj. Pohledem si „urobí prezenčku“ a vydáváte se do stínu.

Cesta Antelope parkem
Chodníček mezi stěnami vysokými 10 metrů se místy rozšiřuje a zužuje.

Hned u vstupu vás tohle místo pohltí. Procházíte několik desítek metrů dlouhou přírodní chodbou, kličkujete mezi úzkými výběžky stěn vysokých až deset metrů. Nevíte, kam se koukat dřív, a nechápete, jak může příroda vytvořit něco tak rozmanitého a krásného.

Antelope park, stíny, cesta, skály
Hra stínů

Co pár metrů vás průvodce zastaví a vykládá o skalních útvarech. O jejich vzniku a o tom, jaké zvíře nebo věc připomínají, když na ně zasvítí v poledne slunce. Fantazie funguje na 100 % a po krátkém čase opravdu vidíte medvěda, lva, kalich… V jednu chvíli se „jeskyní“ rozlehne líbezná melodie. To právě průvodce rozehrál svůj nástroj. Je to moc příjemné. Nic se v tuto chvíli a na to místo nehodí více. Jestli se nestydíte, sedněte si na zem nebo se rozplácněte na jednu stěnu a užívejte si to.

Antelope park, průrva, skály, cesta
Cesta Antelope parkem

Projdete ve skupince celý kaňon. Můžete fotit, povídat si s ostatními nebo s průvodci, kteří jsou moc milí. Procházka trvá pár desítek minut a vyjdete na druhé straně, kde to vypadá zrovna jako na té první – kde jste do Antelope vstupovali. Široké koryto, žluté skály, písek. Slunce vás po čase však zase nažene zpět. Teď už můžete jít sami a vychutnat si to po svém.

Nádhera!

Ceník vstupného v roce 2013:

Vstupné vás bude stát 20 dolarů (v době, kdy slunce nejkrásněji ozařuje kaňon, mezi 11-12 hodinou, stojí 40 dolarů) + 5 dolarů za projížďku indiánským autem.

V blízkosti se nachází pár kempů, oblíbený Burger King i restaurace all-you-can-eat, ve které se můžete nadlábnout za 7 dolarů dle libosti.

Pokud už budete mít horka plné zuby, můžete využít překrásného místa na koupání poblíž cesty s vyhřátou relativně čistou vodou a překrásným výhledem na zátoku.

Antelope park, USA, Arizona
Zátoka poblíž Antelope parku přímo vybízí ke svlažení v horkých dnech.

Z tohoto místa se můžete vydat do národního parku Zion, plného velikých bílorudých skal, se spoustou zvěře, bizony, zajímavou pěší cestou v korytu řeky mezi skalními stěnami a překrásnými místy vhodnými pro turistiku. Ale o něm až zase příště… :)

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

 

2 komentáře u „Antelope park a jeho hra stínů“

    1. Díky :) můžete se těšit v brzké době na další článek o zminěném parku Zion ve státu Utah

Komentáře