Rozhledna Brusná

Z Bludova do Šumperka přes dvě rozhledny

Tato trasa byla tak trochu nouzovka. Chtěli jsme rychle vymyslet nějakou túru na odpoledne, tedy aby to bylo dobře dostupné a trasa nebyla moc dlouhá. Nakonec se z toho vyklubal příjemný výlet. Navíc s jedním fajn bonusem. S rozhlednou Háj jsme počítali, ta byla hlavním cílem na trase. Nicméně vyhlídková plošina na vrcholu Brusná u Bludova byla určitým bonusem, tu jsme neznali a v naší postarší papírové mapě dokonce ani nebyla.

V lesích u Bludova
V lesích u Bludova

Bludov leží na železničních tratích Zábřeh na Moravě – Šumperk a Šumperk – Krnov. Hned za nádražím v Bludově odbočte ve směru na Brusnou, což je po žluté značce (zároveň je to na značené okružní naučné stezce s názvem Bludovská stráň).

Rozcestník u nádraží v Bludově
Rozcestník u nádraží v Bludově

Asi po kilometru dojdete k první dnešní rozhledně. Jde spíše o vyhlídkovou plošinu, nicméně výhled z ní je solidní a místo samo je velmi pěkné. Rozhledna je volně přístupná a vyhlídková plošina je ve výšce cca 6 metrů.

Pohled z rozhledny směrem k Pradědu a okolním vrcholům
Pohled z rozhledny směrem k Pradědu a okolním vrcholům
Rozhledna Brusná
Rozhledna Brusná

Od rozhledny sejděte po neznačené cestě tak, abyste se dostali na společnou trasu zelené a žluté turistické značky.

Po ní dojdeme k Bludovské Svaté trojici. Tady přecházíme silnici z Bludova a rovněž i odtud je pěkný výhled, stejně jako od vrcholu Brusná. Najdeme tu pozdně barokní kapličku.

Bludovská Svatá trojice
Bludovská Svatá trojice

Jen doplním, že ten, kdo by měl minimum času, může samozřejmě absolvovat krátký, přibližně jeden a půl hodiny trvající, výlet po okružní naučné stezce Bludovská stráň.

Na naučné stezce Bludovská stráň
Na naučné stezce Bludovská stráň

Od Bludovské Svaté trojice dojdeme po pár stovkách metrů k místu zvanému Zámeček nebo taky Bludoveček. Od 18. století do roku 1952 tu stával zájezdní hostinec. Dnes je tu restaurace znovu, zároveň je tu nabízeno ubytování. Kromě toho jsme si tu všimli malé zoo obory, stájí s koňmi, pískové sochy postavené v loňském roce či dětského hřiště. Konají se tu sezónní akce, pořádají hody či hudební vystoupení. Přiznám se, že v těchto končinách jsem takové místo nečekal. Onen první dubnový víkend tu bylo narváno a jako výletní místo zejména pro rodiny s dětmi se to tu nabízí úplně samo.

Za Bludovečkem se vydáme po zelené značce k dalšímu zajímavému místu na dnešní trase – k rozhledně Háj. Cestou si však můžeme udělat ještě krátkou odbočku k místu, kde stával kdysi hrad Bludov. Už tu jsou však vidět jen valy či příkopy. Místo je také označované jako Hradisko.

U Hradiska
U Hradiska

Dále pokračujeme po zelené značce přes sedlo Červený kříž. Pár metrů odsud by měla být studánka (její stav neznám, měli jsme dost pití a nešli jsme k ní tedy). Za sedlem nás už čeká závěrečný výšlap k rozhledně Háj.

Výstup na vrchol Háj
Výstup na vrchol Háj

Rozhledna je z roku 1996, je vysoká 29 metrů a vede na ni 133 schodů. Z vyhlídkové plošiny (výhled je přes okna) lze spatřit Šumperk, hřeben kolem Pradědu, Červenohorské sedlo, Šerák s Keprníkem a Vozkou a další tradiční jesenické lokality.

Rozhledna Háj
Rozhledna Háj

V budově rozhledny lze zakoupit drobné občerstvení a suvenýry. Vstupné je lidové: 20 Kč dospělý, 10 Kč dítě.

Vnitřní konstrukce rozhledny Háj
Vnitřní konstrukce rozhledny Háj

Od rozhledny se můžeme vrátit po zelené značce na sedlo Červený kříž a odtud nás čekají po žluté značce poměrně pohodové 4 kilometry na nádraží v Šumperku. Celkem jsme dnes nachodili i s nějakými odbočkami na vyhlídky či jiné zajímavosti přibližně 12 kilometrů. Šumpersko jsme si celkem oblíbili a určitě tady brzo zase nějaké ty kilometry nachodíme.

Před Šumperkem
Před Šumperkem

[wpgmappity id=“126″]

Hledáte ubytování? Zkuste se podívat také na možnosti ubytování v Zábřehu a okolí.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a náš web sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Z Bludova do Šumperka přes dvě rozhledny“

Komentáře