Rishikesh

Rishikesh – jóga, meditace a německá pekárna

Indie je země, která se nedá objevit při týdenní návštěvě. Ovšem jak dlouho by si člověk měl na Indii naplánovat, to je těžké říci. Já jsem tady necelý měsíc a po náročných prvních týdnech jsem se rozhodla, že změním strategii a přestanu objíždět památky. Přijela jsem do městečka jménem Rishikesh a tady asi pár týdnů zůstanu.

Rishikesh
Ideální místo pro trénink jógy a kurz Yoga Teachers Training 200 – foto Rishikul Yogshala

Indie vyžaduje svůj čas, aklimatizujte se

Jste-li tak jako já spíše nomádi než cestovatelé a přesouváte se pozvolna, doporučuji vám, najděte si po příjezdu do Indie místo na aklimatizaci. Indie je ze začátku hodně náročná, a to i pro světoběžníky. Ano, tato fráze se často opakuje, najdete ji na všech možných fórech a v průvodcích a asi neplatí pro všechny. Můj názor je, že Indie je plná výzev, že nás otestuje.

Dillí, centrální tržnice
Přeplněná centrální tržnice v Dillí – zmatek, ale velice nízké ceny

Pokud máte týden nebo dva, nemá smysl nic vymýšlet. Je to celkem levná země a za nevelké peníze se dají sehnat slušné turistické balíčky. Nikdo je sice nemáme rádi, ale pokud cestujete do Indie poprvé, bude chvilku trvat, než se zorientujete, a to vás okrádá o čas.

Uličky "starého města" v Dillí
Uličky „starého města“ v Dillí z pohledu za branou mešity

Jestli naopak počítáte čas v měsících a vyrážíte bez známého na místě, doporučuji vám dvě věci. Ta první je, i kdybyste přistávali v Dillí, nezůstávejte tam dlouho. Jestli je Indie náročná, Dillí je stokrát náročnější, je to opravdová léčba šokem. A navíc existují mnohem krásnější místa. Druhou radou je, najděte si menší město, ať už na doporučení ostatních cestovatelů, známých nebo z diskusních fór, kde se pozastavíte na prvních pár dnů a nasáknete atmosféru.

Přichází léto, utíkám na sever

Já jsem si po hektickém týdnu v hlavním městě a náročném, i když krásném, týdenním cestování po tvrzích a palácích státu Rajastan vybrala za cíl Rishikesh. Říká se, že je světovým hlavním městem jógy a proslavili ho také Beatles. Ti v jednom z jeho mnoha ašramů dali dohromady své Bílé album. Možná mě sem zavedl osud (asi potřeba načerpat vnitřní klid a sílu po prvních týdnech v Indii) anebo jen touha utéct někam blíže k horám. Přichází totiž léto a teploty stoupají. Na jih bylo skoro nemyslitelné vyjet a i když tady už se teploty tlačí ke čtyřicítkám, Himálaje jsou na dohled. Až to bude k neunesení, nasednu na bus a odjedu do hor…

Rishikesh
Ašrámů a chrámů je tady dost, zejména v okolí visutého mostu Laxman Jhula.

Mezitím jsem se potřebovala rozhodnout, co dál. Tak třeba kde se ubytovat. V hostelu se to prodraží, ale třeba ašram by byl zajímavou možností, jak okusit skutečného života jogínova. Nakonec jsem potkala zajímavé lidi, kteří tady vedou jógovou školu, a zatím jsem u nich přes workaways program. Výborná možnost pro „necestovatele“ jako já. Za výpomoc si vysloužím nocleh a nějaké to jídlo a až začnou kurzy, tak i občasné lekce jógy. Ale hlavně, moje přesuny z místa na místo se tak stávají trochu smysluplnější. (Záleží samozřejmě na tom, co hledáte, protože pokud máte pár týdnů dovolené a doma vás čeká práce, nebude to asi váš šálek čaje.)

Rishikesh
Jóga na každém kroku – foto Rishikul Yogshala

Rishikesh – jóga a multikulturalismus

Než začnou kurzy v naší škole Rishikul Yogshala, využívám nepřebernou nabídku „drop-in“ lekcí. Od rána do večera tady desítky škol nabízí nejrůznější lekce jógy, stačí se prostě ve stanovenou hodinu ukázat, platí se v hotovosti za lekci. A ceny jsou velice příjemné, okolo 200 rupií za lekci (1,5 h). Nabídka je tak velká, že můžete narazit na lekce různé kvality. Ale za tu cenu není nic jednoduššího než jít prostě jinam.

Rishikesh
Jóga na denním pořádku. „Drop-in“ lekce, ze kterých si opravdu vyberete, a to doslova na každém kroku.

Výhodou městečka Rishikesh je také jeho multikulturnost. Tedy minimálně jeho centrální turistické části rozkládající se po obou stranách řeky Gangy mezi mosty Ram Jhula a Laxman Jhula. Samotné město, kde vás vysadí autobus či vlak, leží pár kilometrů po proudu řeky. Ram Jhula, první visutý most, je obklopen ashramy a chrámy a mně připadá, že je spíše pro místní turisty a poutníky. Naopak okolí Laxman Jhula je plné mezinárodních turistů nebo zahraničních usazenců, jógových škol a míst s nabídkou mezinárodní kuchyně. Mezi těmito najdete i německé pekárny. Nevím, kdo a kdy je založil, ale dostanete tady lahůdky, které jsem jinde v Indii neviděla. Po několika týdnech poznávání indické kuchyně jsem se s radostí zakousla do štrůdlu a usrkla k tomu americana z čerstvě namleté kávy. Tady prosím pozor, kvalita obou je spíše průměrná, ale pokud se nedostanete k jiné než Nescafé kávě a baleným sušenkám, udělá vám to radost.

Rishikesh
Německá pekárna a její štrůdly ve mně probudili stesk po domově.

Místa jsou nacpaná cizinci. Netroufám si tvrdit, nakolik jsou to turisté, protože velká část z nich vypadá, že se tady usadila. Také když posloucháte jejich příběhy, zjistíte, že velká část z nich tráví v Indii několik měsíců ročně, třeba právě v Rishikeshi.

Rishikesh
Po ránu u řeky Gangy – foto Rishikul Yogshala

Zatím jsem spokojená s tou trochou klidu, který tato zastávka na cestách přináší. Po dvou dnech práce, lehké rutiny, jógových lekcí a ranní meditace si dovedu představit, že tady budu ještě týden nebo dva. Pak se uvidí, kam se vydám. Kdybych měla více času, možná bych uvažovala i o intenzivním kurzu jógy. Třeba příště.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a náš web sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře