Uttarpradesh, Indie

Mathura – Krišnovo město

Mathura, jedno ze sedmi svatých měst hinduismu, se nachází ve státě Uttarpradéš v severní Indii, 150 km jižně od Dillí. Přes jeho dlouhou historii se ve městě nevyskytují významnější památky, návštěvu tak lze doporučit hlavně cestovatelům, kteří chtějí poznávat život a zvyky domorodců. Je to reálná Indie bez příkras pro západní turisty (a bez pastí na jejich dolary).

Město je známo jako rodiště Krišny, vtělení boha Višnua. Zatímco však samotný Višnu je pokorně uctíván v mnoha chrámech, Krišna je všeobecně oblíben pro své hrátky s pastýřkami a další neduchovní kousky, přibližující ho lidovým vrstvám. V hinduismu, kde si věřící vybírají svého „hlavního“ boha, mnozí uctívači Krišny touží zemřít v Mathuře a spočinout v posvátné řece Jamuně raději než v nejsvětějším městě Váránasí (a Ganze).

Uttarpradesh, Indie
Život na ghátu při posvátné řece Jamuně

Mathura dříve a dnes

Mathura bývala významným centrem buddhismu, vystřídaly se zde i řecké (postalexandrovské) či skythské říše, byla jedním ze dvou hlavních měst Kušánské říše. Bylo zde nalezeno množství artefaktů, mnohdy vysoké umělecké úrovně, žádné staroindické stavby se však nezachovaly.

Pozdějším muslimským vpádům padly za oběť i mladší chrámy a místo jednoho z nich, na místě pravděpodobného Krišnova rodiště, dal nesnášenlivý císař Aurangzeb (více v článku o Aurangabadu) postavit mešitu. V roce 1992 zbořil dav hinduistických fanatiků mešitu v Ayodhye na místě údajného rodiště Rámy (dalšího oblíbeného Višnuova vtělení) a mathurská mešita měla být další na řadě, proto je hlídána ozbrojenci a obvykle nepřístupná.

Rajasthan, Indie
Krišna

Život v Mathuře

Život se koncentruje na ghátech, schodištích nad posvátnou řekou Jamunou, které slouží k (především) rituální očistě a různým obřadům. Všude jsou drobné svatyňky s Šivovým lingamem a posvátným býkem Nandim (jeho jízdním zvířetem). A křiklavě natřené stěny, početné městské krávy, spousta odrzlých makaků rhesus a podmínky vůbec vzdálené našim představám pořádku a úpravnosti.

Uttarpradesh, Indie
Makaci na břehu řeky

Poblíž ghátů stojí i jedna z mála starších staveb ve městě – Sati Burj, věž z červeného pískovce zdobená reliéfy. Byla postavena v 16. st. rádžou z Jaipuru na památku jeho matky, která provedla obřad sati – upálení se na hranici svého muže. Smrt vdovy na manželově hranici se v Indii očekávala a oceňovala, nyní je již dlouho zakázána, ale jednotlivé případy se stále objevují. Místo příšerné smrti na hranici však indické vdovy očekává jiný děsivý osud – jsou rodinou nemilosrdně vyhnány a stigmatizované dožívají na okraji společnosti, mnohdy desítky let. Přístup k nim se mění jen velmi zvolna.

Uttarpradesh, Indie
Opičí král/bůh Hanuman

Kupecké domy – haveli

Z dalších budov je třeba zmínit četné městské haveli – kupecké domy s jemně vyřezávanými balkony. Obvykle jsou ale poněkud zpustlé, prostě nefalšovaná Indie, žádné (citlivé) opravy či památkové rekonstrukce podle západního vzoru. Rozlehlý chrám Dwarkadheesh je zásadní městskou svatyní, současná stavba pochází z 19. st.

Uttarpradesh, Indie
Zašlá krása městských domů

Praktické informace

Mathura leží mezi Dillí a Agrou, na železnici i dálnici. V zimě jsou zde četné mlhy. Poblíž se nachází poutní místo Vrindavan s mnoha chrámy.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře