Tři Grácie, Lednicko-Valtický areál

Tři Grácie, Lednicko-valtický areál

Další zcela určitě zajímavou památkou Lednicko-valtického areálu je Chrám tří Grácií. Najdete jej na červené turistické trase mezi Valticemi a Lednicí. Oficiálně patří tato stavba do katastrálního území Charvatská Nová Ves, tedy k jedné z městských částí Břeclavi.Zvětšit mapu
Dá se sem pohodlně dostat jak pěšky, tak na kole a dokonce i autem. Při jízdě na kole z Břeclavi směrem od sídliště Na Valtické si zde můžete udělat další zastávku po návštěvě kaple Sv. Huberta. Tři Grácie se nacházejí přibližně 5 km od Valtic, necelé 2 km od Hlohovce a jen pár stovek metrů od Nového Dvoru. Autem ve směru Lednice – Valtice odbočíte z hlavní silnice přibližně v polovině cesty vlevo – přímo u odbočky na Hlohovec.

Obecné informace o gráciích z Wikipedie:

Charitky (v římské mytologii Grácie z latinského Gratiae) byly v řecké mytologii dcery nejvyššího boha Dia a Ókeanovny Eurynomé (podle jiné verze dcery boha slunce Hélia a najády Aigly). Byly to bohyně půvabu a krásy. Byly tři:

  • Aglaia byla nejmladší, nazývána „Skvělá“ nebo „Zářící krásou“. Některé zdroje uvádějí, že byla Asklépiovou dcerou a později Héfaistovou manželkou.
  • Eufrosyné – „Dobromyslná“ nebo „Blaženost“. Byla také bohyní radosti, ztělesněním půvabu a krásy.
  • Thálie (Thaleia) – „Kvetoucí“, byla bohyní hostin a slavností, v té souvislosti označována jako „Bohatá“ nebo „Hojná, vydatná“.

Pár zajímavostí na závěr:

Na soše Tří Grácií je nejzajímavější nejspíš asi to, že ačkoliv se pro ni zažil název Tři Grácie, ve skutečnosti se vůbec o žádné grácie nejedná. Toto sousoší totiž zobrazuje trojici antických bohyní: Athénu (bohyně moudrosti a války), Afroditu (bohyně lásky a krásy) a Artemis (bohyně lovu).

Sousoší bylo prapůvodně ozdobou zámeckého parku v Lednici, ale říká se, že vnady bohyň nedaly panovníkům spát a tak jim vystavěli samostatné reprezentativní sídlo.

Celé sousoší je vytesáno z jediného kusu kamene sochařem Leopoldem Fischerem. Klasicistní kolonáda je dílem Jana Karla Engela.

Bohyně se ohlížejí směrem k třpytivé hladině Prostředního rybníka a dohlédnou až na protější stavbu Rybničního zámečku, odkud si naopak lze (nejlépe s dalekohledem) prohlédnout jejich sochu.

Jako další zastávka na cestě od Tří Grácií může být např. vlaková zastávka Lednice rybníky, kam je to odsud opravdu jen kousek, nebo třeba nádherné Rendez-Vous.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

2 komentáře u „Tři Grácie, Lednicko-valtický areál“

Komentáře