Apollonův chrám, Lednicko - valtický areál

Apollonův chrám, Lednicko-valtický areál

Apollonův chrám je chrámem boha slunce a kromě toho také výraznou dominantou nad Mlýnským rybníkem, kterému se mimochodem v Břeclavi a okolí neřekne jinak než Apollo. Tento název si rybník vysloužil právě podle tohoto chrámu, který shora dohlíží na všechny tři Lednické rybníky.

Apollonův chrám pochází z roku 1817 a je dílem architekta Josefa Kornhäusela, vyzdobený sochařem Josefem Klieberem. Stejně jako např. Kolonáda na Reistně, Chrám tří Grácií, zámek v Lednici, Rendez-Vous a velká řada dalších krásných staveb Lednicko-valtického areálu vznikl díky mimořádnému citu Jana I. z Liechtensteinu pro tuto atraktivní krajinu.

Ve středu terasy nesené dórskými sloupy je půlkruhový výklenek, v nemž je reliéf zpodobňující boha Apollona na slunečním voze. Výtvarná výzdoba je doplněna sochami symbolizujícími čtvero ročních období.

Nahoře má Apollonův chrám terasu s vyhlídkou na své okolí, odkud se můžete dalekohledem zdarma rozhlédnout po okolních rybnících, na hrázi uvidíte železniční zastávku Lednice rybníky a na pravém břehu Prostředního rybníka můžete nahoře na kopci spatřit Rybniční zámeček. Obzvláště vydařené tady bývají západy slunce!

Jak se sem dostat

Z Břeclavi po silnici směrem na Lednici přijedete až na velké parkoviště u Mlýnského rybníku, odkud se vydáte cca 800 m pěšky podél vody až k chrámu.

Na kole z Břeclavi po cestě na Svatého Huberta, odtud směrem na železniční zastávku Lednice rybníky, kde těsně před rybníky zabočíte vpravo přes železniční koleje a podél vody po naučné stezce Lednické rybníky až pod Apollonův chrám.

[wpgmappity id=“44″]
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře