Kanárské ostrovy s krosnou na zádech – 1.díl

Každý z nás má jiné představy o cestování. Někteří hledají relaxaci u moře, jiní mají raději hory a divokou přírodu. Zatímco jeden svou dovolenou rád stráví v hotelu, druhý volí penzion a další preferuje nocování v přírodě. Každý tedy míří jinam, preferuje jiné destinace. Troufnu si ovšem říci, že existuje místo, které nadchne jak „plážomily“, tak dobrodruhy. Kanárské ostrovy.

Kanárské ostrovy – ráj pro každého

Souostroví náležící spolu s Kapverdami, Azory a Madeirou do geografické oblasti Makaronézie, souostroví, které je autonomním společenstvím Španělska, zabírající celé 1,5 % jeho rozlohy, již bylo v různých článcích o cestování zmiňováno mnohokrát. Avšak i přes tento fakt vznikl článek další. Třídílný seriál, jehož první část právě čtete, má za cíl přiblížit krásy a styl života na některých ze sedmi ostrovů v Atlantském oceánu, asi 100 km od pobřeží Afriky.

Rybář v západu slunce, Kanárské ostrovy
Rybář v západu slunce, Kanárské ostrovy (fotografie: Martin Nesiba)

Který si vybrat?

Jednotlivé ostrovy tohoto souostroví se od sebe velice odlišují. Zatímco východní ostrovy, Lanzarote a Fuerteventura, jsou pouštního charakteru s nižší nadmořskou výškou a krajinou připomínající tu na planetě Mars, směrem na západ se ostrovy stávají hornatějšími a vegetace bujnější.
Milovníci přírody tak obvykle vyrážejí na „ostrov věčného jara“ Tenerife či na ostrov La Palma, známý také pod jmény „La isla bonita“ nebo „La isla verde“. Ti, kdo holdují tůrám a touží navštívit prales v Evropě, budou milovat ostrůvek La Gomera. A ti, kdo by rádi unikli městům zahaleným smogovým závojem, nákupním centrům a ruchu civilizace vůbec, ti ať se vydají na „konec světa“. Přesně takto byl totiž před objevením Ameriky nazýván nejmenší z Kanárských ostrovů, El Hierro.

HM1B7091
Ostrov Gran Canaria z trajektu (fotografie: Martin Nesiba)
HM1B7550
Ostrov La Palma (fotografie: Martin Nesiba)

Kam jsme se podívali my?

Nechat se zlákat kouzlem Kanárů opravdu není těžké, to jsem na vlastní kůži poznala i já a můj přítel Martin.
Naše cesta po těchto vulkanických „kouscích pevniny“ trvala přesně jeden měsíc. Přestože se jednalo o naši první cestu na vlastní pěst, příliš jsme neplánovali. Pouze jsme sbalili plné krosny a spoustu odvahy k tomu a vyrazili do světa. Martin, coby vášnivý fotograf, samozřejmě také neopomněl sbalit více než desetikilovou brašnu se vším možným (někdy bohužel spíš nemožným) příslušenstvím k fotoaparátu. Na to, jak se fotografie povedly, se můžete podívat v galerii tohoto příspěvku.

Původním záměrem bylo strávit celou dobu pouze na pohádkovém ostrově La Palma, který jsme si vybrali pro jeho klid a okouzlující divokou přírodu. Avšak, člověk míní a Pán Bůh mění. Chybnou rezervací letenek jsme se tak ocitli na ostrově Gran Canaria!
Ovšem, říká se, že příležitost se má chytit za pačesy a nepustit, protože podruhé už přijít nemusí. A tak jsme se nezalekli a (skoro okamžitě) rozhodli se prozkoumat i tento turisticky známější ostrov.
Díky shodě náhod jsme tak namísto jednoho ostrova prozkoumali dva! „Náš měsíc“ jsme totiž nakonec rozdělili v poměru jedna ku jedné právě mezi Gran Canarii a vysněnou La Palmu.

Příliv na pláži Las Canteras, Las Palmas, Gran Canaria
Příliv na pláži Las Canteras, Las Palmas, Gran Canaria (fotografie: Martin Nesiba)
Hora s mraky
Mraky valící se přes kopce, La Palma (fotografie: Martin Nesiba)

Kopec zážitků

Jak již bylo řečeno, každý ostrov je unikát, tudíž napsat o La Palmě a Gran Canarii jeden článek by bylo jako snažit se uvařit svíčkovou a švestkové knedlíky najednou a v jednom hrnci. Z tohoto důvodu se v dalším díle našeho seriálu podíváme pouze na Gran Canarii a v posledním se vydáme na divokou La Palmu.
Odkazy na jednotlivé články najdete dole.

Soumrak na divokém pobřeží
Soumrak na divokém pobřeží ostrova La Palma (fotografie: Martin Nesiba)
Sopka, Kanárské ostrovy
Ráj milovníků pěších tůr, vulkán Teneguía, La Palma (fotografie: Martin Nesiba)

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

4 komentáře u „Kanárské ostrovy s krosnou na zádech – 1.díl“

Komentáře