Západ slunce na farmě, La Palma

7 míst, která si nesmíte nechat ujít při poznávání skutečného ráje na ostrově La Palma na Kanárských ostrovech

I když jsme měli částečně na starost farmu, zbyla nám i spousta času na cestování. S krosnou na zádech jsme pomalu prozkoumávali celý ostrov. Když přišla noc, ustlali jsme si pod hvězdami. Když přišla únava, prostě jsme si sedli do trávy a odpočívali při pohledu na divokou krajinu.

[stextbox id=“black“]Předchozí díly seriálu:

[/stextbox]

Navštívili jsme hory, vystoupali na nejvyšší horu Roque de los Muchachos, kde se nachází světoznámá astronomická observatoř, a kochali se pohledem na mračna z výšky, viděli jsme sopky, pralesy, pláže, města s jejich kulturou. Cestovali jsme převážně pěšky, občas se svezli autobusem a na místa, kam autobusy nejezdí, jsme se dostali stopem. Na tomto ostrově zastaví všichni. Tedy všichni ti, kdo mají v autě volné místo.

Impozantní výjev – observatoř na Roque de los Muchachos při západu slunce, La Palma, Kanárské ostrovy.
Impozantní výjev – observatoř na Roque de los Muchachos při západu slunce, La Palma, Kanárské ostrovy

Že je ostrov původu sopečného, to dává znát doslova všude. Dokonce i svým tvarem připomíná obrovský kráter. A čím jiným by mohlo být tvořeno jeho srdce? Caldera de Taburiente, v současné době národní park a nejznámější turistické lákadlo La Palmy, je pozůstatkem po sesuvu původní sopky Taburiente, k němuž došlo před 500 000 lety.

Pozdější sopečnou aktivitou pak na ostrově vzniklo několik dalších dílčích sopek, táhnoucích se po celé jeho délce. Ti, kdo mají opravdu dobrou fyzickou kondici, se mohou projít po vrcholech těchto sopek a kochat se pohledem do jejích niter v rámci 23 kilometrů dlouhé pěší túry zvané Ruta de los Volcanes, která je označována za nejextrémnější vulkanickou stezku Kanárských ostrovů.

Vulkán San Antonio, ostrov La Palma, Kanárské ostrovy
Vulkán San Antonio, ostrov La Palma, Kanárské ostrovy
Procházka sopečnou krajinou ostrova La Palma.
Procházka sopečnou krajinou ostrova La Palma

Původ ostrova se nám ovšem připomene i na jiných místech, a to například na černočerných plážích. Už jste někdy měli kilometrovou pláž sami pro sebe? Že ne? Na La Palmě si tento luxus můžete snadno dopřát. Jelikož ostrov se netěší takové přízni turistů jako známější z Kanárských ostrovů a místní plážovým radovánkám příliš neholdují, až na pár Němců (kteří jsou nejhojnějšími návštěvníky ostrova a ve velkém také skupují nemovitosti) na plážích nepotkáte živáčka.

To samozřejmě platí pro pláže méně známé (jako například pro těžko přístupnou pláž Nogales). Pokud se vydáte na známé pláže, jako například na pláž Cancajos, která se nachází kousek od letiště, nebudou to jen letadla společnosti Binter Airlines, která budete pozorovat.

Pláž Nogales, La Palma.
Pláž Nogales, La Palma
Chcete mít celou pláž jen pro sebe? Na La Palmě to není žádný problém.
Chcete mít celou pláž jen pro sebe? Na La Palmě to není žádný problém.

Zeměpisná šířka, v níž ostrov leží, se důstojně připomene při pohledu pod hladinu. Ve vodách Atlantského oceánu, který omývá břehy La Palmy, se dají pozorovat hejna pestrobarevných tropických ryb, u kterých není výjimkou velikost přesahující 50 cm.

Pod vodou na ostrově La Palma. Mladá dívka v plavkách v potápečských brýlých a se šnorchlem.
Takhle velká ryba to byla! :-)

TOP 7 míst ostrova La Palma

Na závěr článku uveďme sedm míst, které si při návštěvě ostrova La Palma nesmíte za žádnou cenu nechat ujít:

1) Observatoř na Roque de los Muchachos

Roque de los Muchachos (skála Chlapců) je s nadmořskou výškou 2 423 m n.m. nejvyšším bodem ostrova La Palma. Na jejím vršku, který často bývá zahalen v mracích, se nachází světově známá astronomická observatoř, považovaná za druhou nejlépe situovanou observatoř pro optickou a infračervenou astronomii na severní polokouli. Nachází se zde také největší světový optický teleskop.

Krása tohoto místa vás ohromí za jasného počasí, stejně jako ve dnech, kdy je oblačno. Zejména impozantním je západ slunce.
mraky

roque de los muchachos

HM1B8933

2) Vulkány na jihu ostrova

Již zmíněná Ruta de los Volcanes je proslavená po celém světě a stojí za to ji zahrnout do svého programu na La Palmě. Vulkány je ovšem možno užít si i během méně náročných procházek. Kolem města Fuencaliente na jihu ostrova si můžete vychutnat například panoramata sopek San Antonio nebo Teneguía, sopky, která vybuchla v roce 1971 a dodnes z ní citelně sálá žár.

Vulkán Teneguía, La Palma.
Vulkán Teneguía, La Palma
Život je všude, La Palma.
Život je všude, La Palma

3) Santa Cruz de la Palma

Hlavní město ostrova nese jméno Santa Cruz a nachází se na východním pobřeží La Palmy. Obývá jej něco málo přes 16 000 obyvatel. Toto nepříliš velké město se dá pohodlně projít pěšky. Nabízí spoustu krásných zákoutí, za zmínku stojí zejména pevnost Castillo de Santa Catalina či domy s nádhernými dřevěnými balkony.

Castillo de Santa Catalina, Santa Cruz, La Palma.
Castillo de Santa Catalina, Santa Cruz, La Palma

4) Hory Caldery Taburiente

Národní park Caldera de Taburiente se svými přírodními krásami (a barevným vodopádem) láká každoročně mnoho turistů. Za shlédnutí ovšem tento park stojí i z výšky. Příroda vně kráteru je stejně krásná jako ta uvnitř, navíc z výšky, když se celý ostrov rozprostře jako na dlani, má člověk pocit neskutečné svobody. Krásným zážitkem může být projížďka v těchto kopcích na koni.

Caldera

5) Los Tilos a Sauces

Los Tilos a Sauces – když zatoužíte po zeleni. Toto místo je jako stvořené pro odpočinek a načerpání energie.

Prales

Cesta v pralese

Kapradiny

6) Pláže na východní straně ostrova – Nogales, Cancajos, Puerto Naos, Bombilla…

La Palma není vyloženě plážovým rájem, jelikož velký počet pláží je buď těžko přístupných (nebo úplně nepřístupných – kvůli prudkým srázům), nebo nebezpečných (kvůli silným mořským proudům), avšak s trochou snahy se dá najít spousta uhlově černých pláží (ať již písčitých nebo kamenitých) s úchvatným podmořským životem. Na většině pláží však nepočítejte se servisem (toalety, občerstvení atd.), místo toho si však můžete užít soukromí a pozorovat nádherné scenérie zcela nerušeni. Nejvíce pláží se nachází na východní straně ostrova, která je přístupnější.

Nepřístupná pláž na ostrově La Palma.
Nepřístupná pláž na ostrově La Palma

V moři

7) Západ slunce nad oceánem a noční obloha – KDEKOLI!

Nejhorší věcí, kterou můžete na La Palmě udělat, je nestrávit alespoň pár minut venku v noci s hlavou zakloněnou a očima připoutanýma k hvězdné obloze. La Palma je jedním z míst s nejmenším světelným znečištěním na světě (v okolí Roque de los Muchachos je dokonce po deváté večerní zakázáno svítit, zákaz platí i pro dálková světla automobilů), proto se z „obyčejného“ pozorování hvězd stane jeden z vašich nejkrásnějších zážitků.
Stejně silné emoce ve vás jistě vyvolají i západy slunce.

Hvězdy na farmě

Hvězdy na Roque

Západ slunce na farmě
Západ slunce na farmě

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!

Komentáře