Pirátská zátoka nedaleko Tijarafe

La Palma aneb la isla bonita

Na mapě působí docela nenápadně, když se však malinko přiblížíte k jeho břehům, naskytne se vám pohled na zelení porostlý ostrov, ohraničený rozeklanými útesy na západní straně, o které se tříští mořské vlny, a ukrytý pod závojem mračna na východě. Řeč je o La Palmě – jednom ze sedmi Kanárských ostrovů.

La Palma

Říká se jí také „La isla bonita“, tedy „půvabný ostrov“, a rozprostírá se na 706 km². La Palmu najdete na severozápadě Kanárských ostrovů a díky své ideální poloze se těší mírnému podnebí po celý rok.

La Palma se může pyšnit nejjasnější oblohou v celé Evropě, čímž se stala vyhledávaným místem pro astrofyziky. A od roku 1985 zde stojí observatoř, a to na nejvyšším bodě ostrova – Roque de los Muchachos (2 423 m).

Observatoř na Rocque de los Muchachos
Observatoř na Rocque de los Muchachos

Aby si ostrov udržel čistou a jasnou oblohu, vhodnou k pozorování v noci, platí zde zákon proti světelnému znečištění (tzv. Law of the Sky), který mimo jiné nařizuje upravené pouliční osvětlení se speciálními sodíkovými výbojkami směřujícími k zemi.

Základní ráz ostrova utváří takzvaná kaldera (kotel obrovského kráteru), Caldera de Taburiente. Roque de los Muchachos se nachází na vrcholu jeho rozeklaných stěn, zatímco uvnitř kaldery najdete bujnou zeleň, říčku s vodopády a pestré lesy.

Pohled do Caldera de Taburiente
Pohled do Caldera de Taburiente

Skalnaté hradby, které obkolopují kalderu, lze kolem dokola obejít. Odsud se vám naskytnou nepřekonatelné výhledy prakticky na celý ostrov i nejbližší Kanárské ostrovy, Tenerife a La Gomeru.

Pokud si po cestě sednete na skalnatý výběžek k odpočinku a pochutnáte si na přibalené svačince, je dost možné, že se k vám slétnou či seběhnou místní obyvatelé ostrova.

… jako třeba havran:

Havran
Havran

… anebo hejno hladových ještěrek:

Ruta de los Volcanes

Zajímavé a nečekané výhledy se vám naskytnou, pokud se rozhodnete vydat po sopečné krajině – Ruta de los Volcanes. Jestliže vyrážíte z Refugio del Pilar, který obklopují piniové lesy, zaskočí vás možná výstup na první z vulkánů, kterým prakticky vkročíte do pusté měsíční krajiny. Vaše kroky vás pak povedou nahoru a dolů podle toho, jak „přebíháte“ z jednoho vrcholu sopky na druhý.

Až budete dostatečně vysoko, nezapomeňte se ohlédnout, protože by vám mohl ujít některý z takových pohledů:

Mraky, hromadící se na východním pobřeží, naráží na horský hřbet, který ohraničuje hradbu Caldera de Taburiente, a tak se neustále točí ve spirálách jako obrovská vlna, co se tříští o vysoká skaliska, a nabízí podívanou, co vám vezme dech.

A kdybyste měli už přespříliš pichlavého horského sluníčka a chtěli se malinko schladit v mořských vlnách, můžete navštívit pirátskou zátoku nedaleko městečka Tijarafe. Původně sloužila k snadnějšímu zásobování již tak hodně nepřístupného ostrova plného příkrých skalisek. Tato opuštěná osada dnes nabízí útočiště těm, kdo se rádi schovají ve stínu skalní klenby, a její azurová laguna je ideálním místem třeba ke šnorchlování: takovému nahlédnutí do podvodního světa barevných rybiček a jiných živočichů.

Pirátská zátoka nedaleko Tijarafe

Téměř každá zátoka v této oblasti vyzývá k objevování neznámé, tajemné jeskyně, plné prapodivných živočichů, kteří se ale z vás vyděsí mnohem víc než vy z nich.

Ostrov La Palma samozřejmě nabízí také nesčetné množství dobrodružných procházek do hloubi ostrovního pralesa, ve stínu zeleně a obrovských prastarých stromů, z nichž spadají k zemi dlouhatánské lijány pnoucích se rostlin.

Samotní místní obyvatelé se mezi sebou nemohou domluvit, zda je na La Palmě krásnější východ:

Východ slunce na La Palmě. Na obzoru se rýsuje ostrov Tenerife.
Východ slunce na La Palmě. Na obzoru se rýsuje ostrov Tenerife.

… či právě západ slunce:

Západ slunce na La Palmě.
Západ slunce na La Palmě.

Tak jako tak, obojí je neobyčejná podívaná, na kterou si stojí za to přivstat, či všeho nechat, najít vhodné místo k pozorování, zapomenout na všechny starosti světa a vychutnat si ten okamžik naplno.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře