Pohled z Mount Eden na Auckland, Nový Zéland

Mount Eden, Auckland, Nový Zéland

Každý z nás už v životě určitě navštívil nějaké místo, které na člověka nezapomenutelně zapůsobilo nějakou zvláštní, někdy by se snad dalo říct, že až magickou silou…

Těžko říct, čím to je a jestli se třeba takové místo dá poznat už nějak předem podle určitých rysů a indícií. Máte na to nějaký recept nebo instinkt, kterým se řídíte a který vám už před cestou na nějaké konkrétní místo řekne „Tam se musím vydat, to bude pecka, tohle se prostě musí zažít“?

Co je u vás takový ten faktor, který vás na to místo navede, přemýšleli jste nad tím někdy? Já už mockrát, ale zatím jsem na to nepřišel. Většinou to přijde tak nějak samo. Prostě to uvidím, přeběhne mi mráz po zádech a najednou vím, že to je přesně ono a tam chci!

Příjezdová cesta na Mount Eden, kam se pohodlně dostanete až nahoru autem, Auckland, Nový Zéland
Příjezdová cesta na Mount Eden, kam se pohodlně dostanete až nahoru autem, Auckland, Nový Zéland

Tento pocit jsem měl ještě dávno před mojí cestou na Nový Zéland z několika tamních míst. A jsem rád, že se mi to u nich nakonec i vyplnilo a trefil jsem se, a dokonce k tomu přibylo i spousta dalších míst se stejnou nezapomenutelnou atmosférou. Na Novém Zélandu je takových míst opravdu spousty, ale uprostřed tak velkého města, jako je Auckland, by je člověk spíše nečekal. A že jich tady ale panečku je!

Pohled na Auckland z Mount Eden
Pohled na Auckland z Mount Eden

Jedním z nich je zcela bezpochyby Mount Eden Domain. Můj zrak toto místo přitáhlo už první den po příletu a pak několik dalších dnů, kdy jsem kolem něj jezdil. Když pominu stavby jako televizní věž Sky Tower nebo Auckland Harbour Bridge, řekl bych, že Mount Eden je největší dominantou Aucklandu. Zcela určitě je největší přírodní dominantou Aucklandu.

Mount Eden je totiž velký sopečný kráter, který ční nad městem, jako by měl místním obyvatelům pořád připomínat, že Nový Zéland leží na rozhraní dvou litosférických desek a díky tomu je jedním z tektonicky nejaktivnějších míst světa vůbec. Na jednu stranu se člověku chce říct bohužel, na stranu druhou je díky tomu ale Nový Zéland opravdu jedinečný a plný míst, která byste na tak „malém“ prostoru hledali někde jinde na světě jen velice těžko. Netvrdím, že se nenajdou, jen jich není moc, a i když je třeba takový Island určitě překrásný, určitě vám nenabídne „sjet na lyžích z ledovce a projet buší až na písečnou pláž, kde si můžete rovnou zaplavat anebo zasurfovat“. :-)

Pohled do kráteru na Mount Eden, Auckland
Pohled do kráteru na Mount Eden, Auckland – na levém horním okraji si pro představu jeho skutečné velikosti všimněte, jak jsou velcí kolemjdoucí lidé.

Auckland je až na pár drobných kopečků poměrně rovinaté město, a tak se vám při pohledu z Mount Edenu naskytne úžasný pohled na celé město, které budete mít jako na dlani. Speciálně pro fotografy je toto místo úžasné a můžete se tady do sytosti vyřádit fotografováním celého města jak při východu, tak při západu slunce, obzvláště pokud fotíte rádi panoramatické fotky nebo tvoříte-li třeba time-lapse, česky řečeno časosběrná videa.

Noční fotka z Mount Eden Domain, Auckland, Nový Zéland
Noční fotka z Mount Eden Domain, Auckland, Nový Zéland

Mount Eden je místem, kam jezdí večer mladí lidé a zamilované páry jen tak posedět, relaxovat pozorováním nočního města, tu a tam se ozývá z tuningových aut mladých Asiatů nějaká dunící muzika a nebudeme si nic nalhávat – poměrně hodně lidí si sem jezdí, slovy Jirky Macháčka ve filmu Samotáři, dát večer po celém dni jejich vytoužené brčko na závěr dne.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

 

Komentáře