Podmořský svět Kelly Tarlton’s SEA LIFE Aquarium, Auckland, Nový Zéland

Pro většinu z nás suchozemců, kteří jsme se narodili ve střední Evropě a nemáme v zemi, ve které žijeme, moře, byl, je a jistě i dlouho bude tento pojem velkým lákadlem a také velkou neznámou – čímsi tajuplným, co láká k bližšímu prozkoumání.

Hlubiny oceánů nejsou dokonce ani v dnešní moderní době zmapovány více než z 10 %, což je v podstatě téměř nic a dalo by se říct, že toho o nich vlastně pořád moc nevíme. Možná i proto tato tajemství přitahují tak velké množství lidí, kteří se vrhají s přístroji do vody vstříc dalším dobrodružstvím a s touhou objevit něco nového, co třeba ještě nikdo předtím neviděl a neobjevil. Tak jako se například před dvěma lety vědcům podařilo objevit nového tvora právě u pobřeží Nového Zélandu!

Podmořský svět je, obrazně řečeno, takový mnohem dostupnější „vesmír“, kde je pro většinu smrtelníků podstatně větší šance, že se sem budou moci vypravit tak říkajíc na vlastní kůži (nebo spíše asi neopren…) a doslova se tak ponořit do hlubin tohoto kouzelného světa.

DSC_0152

Ne každý se ale může začít jen tak potápět. Někdo má zdravotní problémy, jiný fóbii z potápění nebo z „dýchání pod vodou“, další si nemůže dovolit drahý kurz či nákup vybavení. Pro všechny lidi, kteří se z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí potápět, a přesto touží nahlédnout pod hladinu moře či oceánu, je tady naštěstí něco, čemu se říká podmořský svět. Je mi nad slunce jasné, že se návštěva podmořského světa nemůže potápění v žádném případě rovnat, ale když nelze jinak…

DSC_0173

V tomto článku se budeme bavit konkrétně o podmořském světě Kelly Tarlton’s SEA LIFE Aquarium v Aucklandu na Novém Zélandu, což je pro nás pravda trošku z ruky, ale na druhou stranu Čechů na Zéland v posledních 10 letech létá opravdu hodně, takže pokud sem vyrazíte a budete mít naplánovanou zastávku na pár dnů i v Aucklandu, máte alespoň další tip, co zajímavého zde vidět.

DSC_0105

 

Adresa:

Podmořský svět Kellyho Tarltona najdete na adrese 23 Tamaki Drive, Orakei, Auckland, což je jen kousek od oblíbené zátoky Mission Bay, kam se chodí docela často relaxovat, jezdit na bruslích a trávit volný čas hraním fotbálku, frisbee a různých jiných aktivit a o které si někdy v budoucnu jistě taky něco řekneme.

DSC_0204

 

Mapa:

[wpgmappity id=“93″]

 

Osobně bohužel patřím do té skupiny lidí, kteří se potápět nemůžou. A tak mě moc potěšilo, že jsem mohl pod mořskou hladinu nahlédnout dál než jen do hloubky pár metrů, kam se člověk podívá při šnorchlování, a to většinou jen někde kousek od břehu, pokud si nezaplatí výlet lodí k nějakým korálům na dovolené v Egyptě.

DSC_0174

Podmořský svět Kellyho Tarltona, i když má v názvu „aquarium“, se opravdu rozprostírá v mořské zátoce, která je oddělena od širého moře, aby místní osazenstvo, které si budete moci prohlédnout v jeho plné kráse, nedostalo chuť vyrazit do světa a pátrat, jak vypadá svět za dalším korálem… Budete se procházet v jakémsi proskleném tunelu pod mořem. Taky vskutku zajímavý pocit…

DSC_0122

Uvidíte docela velkou partičku tučňáků, žraloky, murény, želvy, obrovské rejnoky a chobotnice a spoustu dalších tvorů, které člověk hned tak někde nevidí. Skleněný tunel navíc působí jako obrácená lupa, tak mějte na paměti, že ryba, kterou vidíte, je ve skutečnosti ještě o třetinu větší!

Tučnáci - podmořský svět Kelly Tarlton's SEA LIFE Aquarium, Auckland, Nový Zéland
Tučnáci – podmořský svět Kelly Tarlton’s SEA LIFE Aquarium, Auckland, Nový Zéland

Přeji příjemné „potápění“, ze kterého vyváznete se suchou nohou!

 

 

Pokud se vám článek líbil, nejlépe nás odměníte příspěvkem na provoz webu. Velmi potěšíte také lajkováním a sdílením našich článků.

Komentáře