Pohled na noční Tchaj-pej

Užitečné informace o hromadné dopravě v Tchaj-pej, Tchaj-wan

Tchaj-pej na rozdíl od jiných měst v Asii, jako jsou např. Peking nebo Bangkok, naštěstí postrádá nekonečné přeplňování a rozrůstání města, přesto vám ale může uštědřit hezkou ránu, pokud se v době dopravní špičky ocitnete v labyrintu její spletité veřejné dopravy.

Pro turisty, kteří sem přijíždějí s myšlenkou “udělám to stejně jako místní” a jen kopírují náhodné cestující, může být velkým překvapením, když se najednou ocitnou v různorodé spleti městské hromadné dopravy od vlaků, jedoucích napříč celou zemí, až po tandemová kola, a tak je rozhodně dobré vědět, jak věci fungují dříve, než do nich skočíte rovnýma nohama.

iStock_000031644308Large

Autobusy a tramvaje

Pokud váš časový plán není příliš nabitý, systém stopování autobusů, který zde funguje již dlouhou dobu, není v podstatě žádný problém. Pokud se ovšem vláčíte s vaším zavazadlem a zoufale se snažíte dosáhnout nějakého vzdálenějšího cíle, počítejte raději s opravdu těžkou a časově náročnou cestou, protože jakmile udeří dopravní zácpa, vaše cesta se časově velmi protáhne a promění se ve velmi nudnou.

Dopravní situace v Tchaj-pej
Dopravní situace v Tchaj-pej

Nicméně autobusy jsou opravdu dostupné a jezdí všude, obzvláště pokud chcete zmizet z města a podívat se podél venkovských cest. Jedna věc, která často trápí cestující autobusem na Tchaj-wanu, je otázka, jestli se za svezení platí při nástupu do autobusu, nebo až když jej opouštíte. Pokud si nejste jisti, stačí sledovat cestující před vámi anebo se podívat na znaky na obrazovce vlevo od řidiče. Jedna zóna v Tchaj-peji vás bude stát 15 TWD (0.50 $) a od této ceny se odvíjí další. Můžete platit také všudypřítomnými kartami EasyCard (viz níže).

Taiwan Taipei 101 building

Metro

Při počtu 1,74 milionů lidí používajících tchajpejské metro každý den je MRT – the mass rapid transit system (hromadný rychlý tranzitní systém) – jednoznačně místním favoritem. V současné době tento systém funguje kyvadlově na sedmi linkách napříč celým městem a má proto pro jeho fungování velký význam.

Train Station in Taipei

Ceny jízdenek jsou v závislosti na vzdálenosti se základní sazbou 20 TWD (0.66 $) a 65 TWD (2.15 $) za nejvzdálenější jízdu. Turisté, kteří zůstávají na více dnů, si většinou kupují EasyCard, která se může znovu nabíjet a poskytuje 20 % slevu na jízdné v MRT. Tuto kartu můžete zakoupit na kterékoliv z přepážek v každé stanici MRT a budete se díky ní na své cestě cítit jako jeden z místních obyvatel.

iStock_000028866724Large

Taxi

Jako ve většině zemí jsou taxi na Tchaj-wanu světle žluté barvy s červeným a bílým nápisem “For Hire” (k pronájmu) zobrazeným na palubní desce. Na taxametru vám jako nástupní taxa naskočí 70 TWD (2.30 $) po prvním 1,25 km a každých dalších 300 m pak dalších 5 TWD (0.17 $). Po půlnoci se ceny lehce zvyšují.

iStock_000014689641Medium

 

Při vstupu do kabiny taxíku se není třeba obávat jazykové bariéry, protože v Tchaj-peji je pro získání licence řidiče taxi povinnost složit mimo jiné také zkoušku z angličtiny, což je pro cizince rozhodně velkou výhodou. Známé pro svoji relativně dobrou dostupnost, čistotu a slušné řidiče je taxi ideálním způsobem dopravy po Tchaj-wanu, pokud samozřejmě nebereme v úvahu dopravní zácpy. Můžete platit jak v hotovosti, tak platební kartou a ve většině případů můžete použít také EasyCard.

Taiwan, Taipei

Letištní autobusy

Pravděpodobně nejlepší způsob, jak se dostat do města z letiště Taoyuan International Airport, je použít jeden z mnoha autobusů, které odsud odjíždějí v pravidelných intervalech. Většina z nich staví u hotelů a stanic MRT u cesty – stačí najít informační stánek a podívat se, jaké jsou možnosti.

agoda

Článek vznikl ve spolupráci s rezervačním portálem Agoda.com, nabízejícím široký výběr ubytování v nejlepších hotelech v Tchaj-peji i po celém světě.

Pokud se vám článek líbil, nejlépe nás odměníte příspěvkem na provoz webu. Velmi potěšíte také lajkováním a sdílením našich článků.

Komentáře