I samotná cesta k vrcholu je podívaná

Stěna Trollů výhledem z vrcholu vyrazí dech

Zažili jste už pocit, jako by se zastavil čas a vaše srdce přestalo v němém úžasu tlouct? Přikováni k zemi s pusou dokořán? Možná už někdy ano, při tomto výletu je však výše popsaný pocit zaručen.

Trollveggen je nejvyšší kolmá skalní stěna v celé Evropě. Od úpatí k vrcholu měří celých 1 100 metrů. Tento unikátní přírodní úkaz najdeme v národním parku Reinheimen, 15 kilometrů od městečka Åndalsnes. Tyčí se nad údolím Rauma a je oblíbeným cílem jak fotografů, tak adrenalinových „šílenců“.

I tak, nejste-li zrovna horolezci, a přesto byste rádi Stěnu Trollů viděli shora, je možné se k takovému místu za pár hodin dostat. Jak? Pěšky.

Konkrétně vyrazíte od neméně známého místa Trollstigen, česky Trolí stezky. Zde se nachází restaurace, obchod se suvenýry a parkoviště, kde bezplatně necháte své auto.

Trollstigen, vyfoceno jiného úhlu, než jak jej většina zná
Trollstigen vyfoceno z jiného úhlu, než jak jej většina zná.

Nejvyšší bod skalního masivu se nazývá Store Trolltind (1 788 m n. m.) a cesta k jeho vrcholu je asi 7 kilometrů dlouhá, zdolává 800metrové převýšení a zabere zhruba 4 hodiny. Vede především po kamenech a je do poloviny značena taktéž kameny natřenými na červeno. Značení opouštíme necelé 3 kilometry před cílem. Vede totiž k jinému místu a to je níž než cíl a výhled náš.

Trasa cesty. Zdroj www.ut.no, tyto norské online mapy doporučuji, jsou přesné a dobře se v nich orientuje
Trasa cesty – zdroj www.ut.no – Tyto norské online mapy doporučuji, jsou přesné a dobře se v nich orientuje.
Značení cesty a druhá strana stěny. Přibližně v těchto místech značení opouštíme a vydáváme se napříč svahem k "U" jež vidíte v pravém horním rohu fotky.
Značení cesty a druhá strana stěny. Přibližně v těchto místech značení opouštíme a vydáváme se napříč svahem k „U“, jež vidíte v pravém horním rohu fotky.
I samotná cesta k vrcholu je podívaná
I samotná cesta k vrcholu je podívaná.

Stěna Trollů, Trollveggen, vyžaduje opatrné našlapování

Těsně pod vrcholky Trollveggen narazíme na vyšlapanou stezku a tu, se vší opatrností (k bezpečnosti své i osobám poblíž), následujeme. Máte-li helmu, doporučuji vzít ji s sebou. Budete se cítit mnohem bezpečněji, když před vámi i nad vámi půjde další skupinka turistů. Kameny se snadno uvolňují a padají dolů. Nechtějte, aby jeden přistál na vaší hlavě, takže opravdu pozor!

Něco jako ferrata, akorát bez jištění
Něco jako ferrata, akorát bez jištění

No a když to všechno zvládnete, naskytne se vám tento neskutečný pohled. A věřte, že i kdyby pro vás byla cesta fyzicky náročnější a cítili jste únavu, tento výhled vás natolik okouzlí a nabije energií, že cestu zpátky téměř seběhnete.

Cíl naší cesty, výhled na dechberoucí, kilometr vysokou skalní stěnu.
Cíl naší cesty, výhled na dechberoucí kilometr vysokou Stěnu Trollů

Bohužel skákání, třeba i s padákem, je po mnoha tragických úmrtích base jumperů zakázáno :(

Ideální místo ke skoku. Aneb 4 hodiny nahoru, 15 vteřin dolů
Ideální místo ke skoku. Aneb 4 hodiny nahoru, 15 vteřin dolů.

Doufáme, že vám článek pomohl s plánováním výletu a motivoval k navštívení tohoto místa. Poděkováním a odměnou pro naše autory za jejich práci je lajkování a sdílení  článku, děkujeme!

Komentáře