Slovák se pokusí o zápis do knihy rekordů cestou kolem světa

„Takže ty chceš jet vážně kolem světa stopem? Ty brďo, to je super nápad, vezmeš mě s sebou? Jasně, nemám problém! Beru tě hned.“

Takto reagoval na mou otázku Jarda Kacerowský, člověk, který se rozhodl udělat si výlet kolem celého světa a navštívit lokality z filmových pláten. Podívat se na místa, kde se natáčely filmy jako IRON MAN, FONTÁNA PRE ZUZANU, SLUNCE SENO, POLICAJT ZE SAINT TROPEZ, AVANGERS, HOBBIT, HARRY POTTER, THE WALKING DEAD, THE GAME OF THRONES, PLÁŽ, QUANTUM OF SOLACE, MATRIX a další.

Jarda nás kontaktoval, zdali bychom mu nepomohli rozhlásit informaci o tomto jeho bláznivém stopařském výletu do světa, a jelikož takovéto akce velmi rádi roztrubujeme, řekli jsme ano.

Celá jeho cesta by měla trvat něco kolem tří let. Předpokládaný rozpočet? 30 000 Kč!

Stopem kolem světa
Stopem okolo filmového světa

Vážení čtenáři, přinášíme vám rozhovor s Jardou Kacerowským o chystané cestě kolem světa po známých filmových lokalitách.

Jak a kdy tě tenhle nápad napadl?

Rád stopuji a když jsem odstopoval prvních 50 000 km, tak jsem si řekl, že by to bylo třeba nějak oslavit, ale nevěděl jsem jak. V ten den jsem viděl poprvé dokument od trabantů, a tak jsem si řekl: „ANO, MÁM SVŮJ SEN A CHCI JÍT ZA NÍM.“ Hlavní popud byl ten, že jsem reportér webu, který se zaobírá filmem a seriály, a všechny fotky z natáčení sbíráme v zahraničí. Slováků a Čechů je v zahraničí dost, tak proč to tedy nikdo neudělá? Proč nikdo nevezme kameru (foťák, mobil) a nenatočí to? A tak jsem se rozhodl to spojit dohromady a zkusit to sám.

Jak dlouho plánuješ, že bude cesta trvat?

No neoficiálně si myslím, že do 2 let bych mohl být zpátky, ale reálně asi tak 3 roky. Ale když jsem na to včera koukal, tak když nebudou v Africe problémy a všude to půjde s papíry v pohodě, tak do roku a půl se to dá zvládnout, ale určitě nebudu pospíchat, spíš to bude relax, takže asi 3 roky, možná déle.

Na která místa z filmů se nejvíce těšíš?

Nejvíc se těším na tyhle tři: první je akce Comic-Con (největší akce sci-fi fantasy a anime), pak do Atlanty na natáčecí místa The Walking Dead a pak na Nový Zéland na Hobitín a místa, kde se točil Matrix.

Matrix, stopem kolem světa, cestování, film, stopování
Dívka v červeném nám všem jistě utkvěla v paměti.

Ale kdyby byla otázka, na které místo (město) se těším nejvíc, tak to je rozhodně Ushuaia a cesta do ní.

Ty chceš jet bez peněz? Znám ten pocit a vím, že je to dost šílené.

Bez peněz ne, ale to, co budu mít, bude, jako bych šel bez peněz. Celý rozpočet se bude pohybovat kolem 30 000 Kč, pak chci pomáhat lidem něco udělat kolem domu za pár pesos :) a z toho budu živ. Žil jsem 3 roky na ulici, takže mám celkem slušnou praxi.

Chtěl jsem něco dokázat a dokázal jsem si to, že jsem to přežil. Bylo to těžký, ale za nic bych to nevyměnil.

Kde jsi vlastně všude byl a jak dlouho cestuješ?

Mám prostopovanou celou ČR a SR. Nejdál jsem stopoval ze severu Itálie do ČR, přes Slovinsko, Maďarsko a Slovensko. Nikde dál jsem nebyl, takže to bude poprvé, kdy pojedu opravdu daleko. Proto je to podle mě extrém. S angličtinou nejsem dobrej kamarád a s trochou italštiny se daleko nedostanu, ale když má člověk ruce a nohy, domluví se kdekoliv a nakonec se ten jazyk naučí.

Kde budeš přespávat?

Nechávám to na náhodě. Samozřejmě budu mít s sebou spacák a stan. Často se mi ale stalo, že když jsem stopoval v noci, tak se mě sám řidič(ka) zeptal(a), zda mám kde spát, a když jsem řekl, že ne, tak se stalo, že jsem mohl přespat i u nich. Jednou jsem dokonce stopnul ženskou, co jezdila s metrem a jela zrovna do práce, a tak jsem se vyspal přímo v řídící kabině metra. Za 5 hodin mě přišla vzbudit a já pokračoval v cestě. Takže spánek vážně neřeším. Něco se vždycky naskytne.

stopování, kolem světa, filmy
Nádherná pláž z filmu Pláž :)

Jak budeš řešit jídlo?

To ještě nevím. Za ty tři roky na ulici jsem se naučil vyjít s málem a byl jsem schopen přežít například s půlkou chleba a 20 deka bramborového salátu pomalu týden. Jen se člověk musí dostat do toho úsporného režimu.

Takže kudy tedy povede tvá cesta?

Vyrážím 20. dubna 2015 z města Martin, ze středního Slovenska,
odtud pojedu směrem na Bratislavu, kde mě čeká první lokace z filmu Fontána pre Zuzanu, a pak směr ČR, kde mě čeká druhá natáčecí lokalita a to jsou slavné Hoštice – Slunce, seno…
Potom do Francie a města Saint-Tropez a policejní stanice z Četníka ze Saint-Tropez. Pak bude následovat cesta přes oceány do USA, kde mám celkově asi 25 lokací (těch, které musím navštívit + dalších 200 lokací).

Jak tě můžou, Jardo, obyčejní smrtelníci podpořit?

Na webovém portálu www.nakopni.me se mohou čtenáři zapojit do kampaně a poslat mi pár korun, abych si při své cestě mohl sem tam přilepšit. Za což všem předem moc děkuji.

Na této adrese můžeme sledovat Jardovo počínání a dočíst se něco o jeho cestě kolem světa.

Přejeme Jardovi mnoho úspěchů, při jeho životě na cestách, ještě více dobrodružství a hlavně, aby vše proběhlo podle plánu a vyšlo tak, jak si bude přát.

Šťastnou cestu!

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Slovák se pokusí o zápis do knihy rekordů cestou kolem světa“

Komentáře