Martin Loew - Bajkal

11 NEJ cestovatele a fotografa Martina Loewa

Ačkoliv původně vystudoval biofyziku na MFF UK v Praze, kariéru vědce vyměnil za cestování po světě s foťákem v ruce. Poznatky a zážitky z cest sdílí se svými diváky prostřednictvím cestovatelských diashow, se kterými od podzimu do jara objíždí celou republiku. Jeho fotografie a příspěvky najdete v mnoha turistických průvodcích a cestovatelských časopisech.

Dalším cestovatelem, který se nám zpovídal v rámci ankety týkající se cestovatelských NEJ, byl Martin Loew. Procestoval téměř celé jihoamerické Andy od rovníku až po Ohňovou zemi v Patagonii, africké Maroko, ostrov Madagaskar, americké státy Havaj, Aljaška, Kalifornie a Oregon, ale i další země.

Zde je tedy 11 cestovatelských NEJ Martina Loewa:
1. Nejoblíbenější dopravní prostředek?

Rozhodně vrtulník :) Sice jsem jej použil jen jednou, ale stálo to za to. Při jednom výletě do Irska se mi totiž podařil neuvěřitelný kousek. Stopoval jsem, abych se dostal zase o kus dál a stopnul jsem si chlápka s vrtulníkem, který mě do cíle dopravil vzduchem! Bylo to parádní!

2. Nejdéle trvající cesta či expedice, popř. ve které zemi jste pobýval nejdéle?

Nikdy jsem nepodnikl žádnou cestu trvající rok nebo podobně. Jsem spíše takový „výletový“ typ, který rád někam vyrazí a pak se zase rád vrátí. Moje nejdelší cesty – třeba po jihoamerických Andách – trvaly necelé tři měsíce.

Cestovatel a fotograf Martin Loew
Cestovatel a fotograf Martin Loew

Ale když sečtu jednotlivé cesty, nejdéle jsem pobýval v Rusku, kam se každoročně vracím jako průvodce zájezdů na dalekou Sibiř. Procestoval jsem už důkladně okolí Bajkalu, Altaj i Kamčatku a celkem jsem na cestách po Sibiři prožil už skoro rok života.

3. Nejoblíbenější předmět, který vozíte s sebou na cesty?

Samozřejmě foťák! Bez fotek by přece nebyla žádná diashow.

4. Nejoblíběnější způsob uchování vzpomínek z cest (foto / webová stránka / psaný deník / jen zažívat a uchovávat v paměti)?

Kromě focení si píšu cestovní deník. Klasický papírový staromódní deníček. Vždycky si vyberu před cestou nějaký krásný zápisník a pak mě celou dobu baví do něj psát. A když chystám diashow, zase mě baví to číst. Ale myslím, že nikdo jiný to nikdy číst nebude. Vždyť ze všech cest mám deníků hotové stohy.

Cestovatel a fotograf Martin Loew
Cestovatel a fotograf Martin Loew
5. Nejkurióznější ubytování, jaké Vás na cestě potkalo (jaké jste využil)?

Kdysi v Aquas Calientes pod slavným Machu Picchu v Peru jsem nocoval v zakouřeném baru na zemi pod kulečníkovým stolem. Ne proto, že bych tam padl po dlouhém večírku, ale proto, že levné hotely ve městě byly obsazené a obsluha baru se nade mnou slitovala a nechala mě nad ránem po zavíračce dospat tam.

Cestovatel a fotograf Martin Loew.
Cestovatel a fotograf Martin Loew.
6. Nejoblíbenější způsob cestování – sám, ve dvou či ve skupině?

Nejraději cestuji ve dvou. Samotného mě to tolik nebaví, ve třech je většinou jeden „přehlasován“ a má smůlu, čtveřice má tendenci se rozdělit na dvě dvojice a větší skupina? To už je pak zájezd a s tím je moc práce.

7. Nejzajímavější zážitek se zvířetem / zvířaty?

Přihodilo se to na Aljašce. Tam žije spousta medvědů. Ti o člověka v podstatě nejeví zájem a když můžou, raději se setkání s lidmi vyhnou. Jen je nesmíte překvapit. Nečekané setkání tváří v čenich moc bezpečné není. Jednou mi vlezl medvěd přímo do cesty, naštěstí daleko přede mnou.

Martin Loew - medvěd

V klidu jsem vyčkal ještě dobrých 15 minut, co odešel, a pak se na to místo teprve vydal. A co nevidím, medvěd tam zanechal hromádku. Tak si tu čerstvou kuriozitu fotím, koukám do hledáčku a najednou medvěd vystrčí hlavu z křoví přímo přede mnou! Ztuhnul jsem v očekávání nejhoršího.

Medvěd ale evidentně ztuhnul také a po dlouhých vteřinách hlavu do křoví zase zasunul a zmizel. Uf. Moc ale nechybělo a byly tam hromádky dvě.

8. Jaké jídlo Vám ve světě chutnalo nejvíce a na které se vždy nejvíc těšíte?

Nejvíc mi asi chutnalo v Argentině. Mají skutečně výtečné maso, ale i báječné sladké pečivo zvané „fakturas“.

9. Nejoblíbenější nápoj a v jaké zemi?

Vždy se s potěšením napiju čerstvě nabrané vody z jezera Bajkal. Je to zvláštní pocit ochutnávat vodu z nejhlubšího jezera světa. Je tak čistá, že se dá rovnou z hladiny pít. A je ledová, průzračná a lahodná.

Martin Loew - Bajkal
Martin Loew – Bajkal
10. Kde Vám nejvíc chutnalo pivo, případně víno, pokud něco z toho pijete?

Mám rád netradiční chutě, takže s oblibou testuji anglická piva typu Ale z různých malých pivovarů, ale stejně tak mě bavila piva v americkém Oregonu. Tam se podle etiket lahváčů z Deschutes Brewery dá dokonce cestovat :) A víno? Momentálně nejvíc vzpomínám na lahodná vína z Madeiry.

11. Kde jsou podle Vás nejkrásnější ženy?

Tak v tom mám jasno. Je to sice ožehavé téma, které by se mohlo někoho dotknout, ale už dávno jsem vypozoroval, že čím víc na východ, tím krásnější holky. A začíná to u Brna!

Martinu Loewovi tímto děkujeme za příjemnou spolupráci a poskytnutí odpovědí na anketní otázky. Pokud se chcete dozvědět více o Martinovi a jeho diashow, neváhejte navštívit jeho stránky www.promitani.cz nebo se staňte jeho fanouškem na Facebooku.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

4 komentáře u „11 NEJ cestovatele a fotografa Martina Loewa“

  1. Kami, vzít nám to může jedině Alzheimer…, ale to už je pak člověku všechno úplně jedno…

    1. V tomhle souhlasím s Martinem – čím víc na východ, tím krásnější… a začíná to už v Brně! :-)

Komentáře