Te Mata, obr mezi námi – Nový Zéland

Hastings je ospalé zemědělské městečko v oblasti Hawkes Bay na severu Nového Zélandu. Většina poutníků, kteří se zde na několik týdnů zastaví, aby doplnilli prázdné peněženky díky sezónní práci v ovocném sadu, hledá ve volných dnech zpestření v okolní krajině, jejíž rovinaté povaze s rozhlehlými jablečnými sady a vinicemi vévodí půvabné pásmo kopců. Te Mata alias Spící obr.

Vrcholek Te Mata je oblíbený cíl místních obyvatel i turistů, na 99 hektarech parku Te Mata se nachází řada turistických stezek, tratí pro horská kola, odrazové rampy pro paraglidisty, jedinečná geologická stavba, bohatá fauna i flora a odkaz na maorskou historii.

Výhled na sever.
Výhled z Te Mata na sever

Te Mata

Vrcholek se nachází v nadmořské výšce 399 metrů, obklopen z jedné strany pláněmi Heretaunga a z druhé strany řekou Tukituki, nabízí nádherné a různorodé výhledy do kraje. Divoký oceán, vyprahlé kopce a šťavnaté roviny plné ovocných sadů, to vše na jednom místě. Při dobré viditelnosti lze také spatřit zasněžený vrcholek Mt. Ruapehu, nacházející se v NP Tongariro, z filmových pláten též známý jako Mordor.

Krajina na Te Mata
Krajina na Te Mata

Zalesněné úpatí kopce je domovem mnoha druhů ptactva, jedním z nich je holub kereku. Při svých toulkách také narazíte na tui zpěvného, jehož zpěv patří k nejkrásnějšímu suvenýru, který si odsud odnesete. Při procházce nade mnou zvědavě kroužil pávík popelavý, který je obyčejně velmi plachý.

Krajina parku Te Mata.
Krajina parku Te Mata

Te Mata není jen místem setkávání outdoorových nadšenců a milovníků přírody, kopce mají výrazný duchovní význam pro zdejší Maory, pro něž je Te Mata místem odpočinku Rongokaka, praotce Kahungunu, jež byl vůdcem a zakladatelem kmene Ngati Kahungunu. Při pohledu od západu totiž celá soustava kopců nápadně připomíná ležící postavu, odtud maorský název Te Mata o Rongokako (tvář Rongokaka). Siluetu ležící postavy pak rozpoznali i pozdější evropští osadníci, kteří přezdívají kopcům jednoduše „Spící obr“.

Na túře v parku Te Mata.
Na túře v parku Te Mata

Te Mata určitě není top turistickou atrakcí světového měřítka, ale nabízí krásné krátké procházky, půvabnou krajinu, daleké vyhlídky a přátelskou domáckou atmosféru.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

 

Komentáře