Semuc Champey – místo, kde se řeka ztrácí pod skálou

Semuc Champey neboli „řeka pod skálou“ je přírodní úkaz na řece Cahabón v džungli poblíž městečka Lanquín v Guatemale. Jedná se o skupinu tyrkysových jezírek, které vznikly díky tomu, že se řeka ztrácí na zhruba 300 metrů pod přírodní kamenný kaskádový most.

Právě ten slouží jako lákadlo pro většinu cestovatelů v okolí. Na povrchu tohoto mostu jsou krásná modrá jezírka, kde se můžete osvěžit.

Semuc Champey - řeka pod skálou

Řeka Cahabón ovšem nabízí také spoustu dalších atrakcí, které si v horkých dnech rozhodně chcete vyzkoušet. Bohužel kvůli tomu, že většina z nich je vodních, chybí pořádná fotodokumentace. Zážitky ale rozhodně stojí za to! :)

Semuc Champey s průvodcem

Naše túra s průvodcem Hektorem začala v milém hostelu El Retiro v Lanquínu. Správně jako místní jsme se vyvezli na korbě
jednoho z náklaďáčků do zdejších hor. Cesta trvá zhruba 40 minut autem nebo přibližně 2,5 hodiny pěšky. Jedná se o prašnou, kodrcavou cestu – takovou typicky horskou guatemalskou, plnou výmolů a zatáček. Čeká vás tak slušné posilování rukou a ještě k tomu potrénujete rovnováhu.

Semuc Champey Guatemala

Jako první nás v Semuc Champey čekalo dobrodružství v jeskyni. Do jeskyně nemůžete bez průvodce. Nedoporučuje se pro klaustrofobiky a cestovatele, kteří nejsou zrovna nadšení ze tmy a vodních dobrodružství. Mít boty do vody je výhodou, ale my jsme vše zvládli i bez nich. V jeskyni je dohromady 11 km objevených cest, z nichž je pro turisty přístupný pouze 1 km.

Do jeskyně za dobrodružstvím se svíčkou

Hned na začátku dostanete svíčku a čeká vás 1 km objevování, plavání, lezení a skákání. Naše skupina byla ten den první, která do jeskyně šla. Nepotkávali jsme tedy žádná světýlka ani turisty na cestě zpátky, což považuji za obrovskou výhodu. Cítíte se totiž jako badatelé… jste napjatí, nadšení, cítíte trochu strach a nevíte, co vás čeká. :) Hlavně v částech, kdy vás průvodce pošle napřed – to bylo to pravé dobrodružství.

Občas chodíte po pískovém povrchu, občas po skále, občas plavete, občas se sklouznete, občas skočíte a občas prostě utopíte svíčku. ;) Od ostatních cestovatelů jsem předtím slyšela, jak je jeskyně super, nečekala jsem ale, že to bude až taková paráda.

Plavení se na řece Cahabón

Po jeskyni nás čekal houpačkový skok do řeky a „tubing“ – tedy plavení se na řece v kruhu. Houpačka je pěkně vysoko, a tak dejte opravdu pozor na dopad. Mně se úplně nejlépe nevydařil a vážně to bolelo.

Následně ale nasednete na kruh a jedete. Řeka je klidná, ale studená. Vy se plavíte a můžete si od místních prodejců koupit také pivo – zaplatíte až po plavení. ;)

Semuc Champey Guatemala

Pak nás čekal už samotný Semuc Champey, tedy právě to, proč tu jsme. Zhruba 30 minut jsme tedy šplhali na místní vyhlídku, kde můžete vidět celý kaňon řeky Cahabón a především jezírka Semuc Champey. Cesta je především schodovitá a povrch může být pěkně kluzký. Je tedy lepší mít vhodnou obuv a být připraven na trochu fyzické námahy.

Semuc Champey vyhlídka na kaňon

K samotným jezírkům ale následně musíte samozřejmě zase dolů. Pak už vás ale čeká zasloužený odpočinek a užívání si v tyrkysově modrých přírodních bazéncích s průzračně čistou vodou. Máte zde možnost několika povedených skoků – pokud tam ale nikdo není, ověřte si nejdříve hloubku. ;)

Nás průvodce Hektor nás ještě vzal do jedné malinké podvodní jeskyně, čímž opět pozvedl celou naši výpravu na vyšší úroveň, protože jinak nemáte tušení, že takhle někam můžete. Ačkoliv tato trasa byla zhruba 5 metrů, bylo to vzrušující a napínavé.

Semuc Champey Guatemala

Potopíte se pod skálu a doufáte, že tam ta vzduchová díra opravdu je, jinak by si tam Hektor přece nezpíval. A ona tam vážně je. :) Pak chvilku jdete s hlavou u stropu a proplavete zpátky do jednoho z jezírek.

Ačkoliv si vše můžete zorganizovat na vlastní pěst a levněji, já z vlastní zkušenosti doporučuji využít jedné z agentur či nabídky v hostelu a vyrazit na „Tour Semuc Champey“ s průvodcem. Nic vám tak neuteče! Samozřejmě čím menší skupinka, tím lepší. :)

V Semuc Champey bezpečně i s foťákem

U každé vodní atrakce si můžete nechat zamknout své věci. Pokud tedy nemáte voděodolný foťák, nebojte se ho vzít tak jako tak. Nedoporučuje se ale brát větší množství peněz a všelijaké šperky, které prostě nechcete ztratit.

Semuc Champey Guatemala

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

2 komentáře u „Semuc Champey – místo, kde se řeka ztrácí pod skálou“

Komentáře